Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Planujesz kredyt hipoteczny? Urząd ostrzega przed wysokimi ratami

93
Podziel się:

Długoletnie kredyty wiążą się z ryzykiem wyższych rat, spadku ceny i wartość nieruchomości, ale także braku środków na spłatę zadłużenia - ostrzega UOKiK. Urząd zaleca tym samym rozwagę przy kupnie nieruchomości na kredyt.

Planujesz kredyt hipoteczny? Urząd ostrzega przed wysokimi ratami
Urząd podkreślił przy tym, że bank może zastrzec prowizję wyłącznie, gdy spłata całości lub części kredytu hipotecznego nastąpi w okresie 36 miesięcy od dnia zawarcia umowy. (Adobe Stock | HRE Investment, photo 5000 | Bartosz Turek)

UOKiK podkreśla, że od 2019 r. coraz więcej osób rozważa zakup mieszkania na kredyt. Eksperci urzędu wskazują przy tym, że zaciągany na kilkadziesiąt lat dług wiąże się m.in. z ryzykiem wahania stóp procentowych, które mają wpływ na wysokość spłacanych rat kredytu.

Do tego dochodzą także wzrosty lub spadki cen nieruchomości i ich wartości, a także zmiany na rynku pracy, które mogą mieć wpływ na wysokość dochodów kredytobiorcy.

Raport UOKiK zwraca również uwagę na możliwy wzrost oprocentowania kredytów, który prowadziłby z kolei do wyższych rat.

Zobacz także: Koniec obniżek rat kredytów. Sprawdź, o ile więcej zapłacisz

"Zdecydowana większość kredytów hipotecznych opiera się na zmiennym oprocentowaniu, co oznacza, że wraz ze zmianą stóp oprocentowania zmianom podlega również wysokość raty kredytu" - czytamy.

Jeśli stopy procentowe pójdą w górę, kredyt może nas pogrążyć

UOKiK zaprezentował również symulację raty kredytu hipotecznego dla różnych wartości WIBOR 3M (stopy procentowej, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom) w oparciu o raty stałe, kredyt w wysokości 300 000 zł, okres kredytowania 25 lat oraz marżę na poziomie 2,75 proc.

Przy stopie WIBOR 3M 0,21 proc., jaka jest obecnie, miesięczna rata takiego kredytu wyniesie 1 416,40 zł. Jednak przy stopie WIBOR 3M 5,00 proc., do której zbliżone były stopy w 2012 r., rata to 2 265,99 zł. Tym samym kredytobiorca musiałby płacić o blisko 800 zł więcej każdego miesiąca.

Urząd podkreślił przy tym, że bank może zastrzec prowizję wyłącznie, gdy spłata całości lub części kredytu hipotecznego nastąpi w okresie 36 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(93)
123
2 lata temu
Jeszcze treoszeczke poczekac na duze pieniadze
martin
2 lata temu
kiedyś już brałem kredyt i nie spłaciłem na czas. Póżniej miałem sprawę z krukiem, na szczęście udało się wybrnąć z długów i uprzedzam wszystkich - 10 raz się zastanówcie nad tym, z kredytami nie jest łatwo
Dar
2 lata temu
Niestety, ja teraz stoję teraz przed tym wyborem, czy ryzykować większe raty (a właściwie to pewność, że nastąpi) czy postawić na droższe z automatu kredyty z stałym oprocentowaniem. Natomiast nie mam poza tym wątpliwości ogólnie, czy to dobra decyzja. Mieszkań jest mało, zwłaszcza w dobrych cenach, a okazję na Praga Arte w Warszawie, może się nie powtórzyć – takich ofert, w dobrej stawce i standardzie, jest b. mało
zona ministra
2 lata temu
Właśnie kupiliśmy 12 mieszkań, a te raty są jakieś śmieszne
Agencja ratin...
2 lata temu
Szukuje się pękniecie bańki.
...
Następna strona