Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Pierwsza od dawna dobra wiadomość dla kredytobiorców. To już się dzieje

43
Podziel się:

WIBOR 3M jest niższy niż trzy miesiące temu, czyli osoby, które mają właśnie aktualizację oprocentowania swojego kredytu, mogą spodziewać się niższych rat – zauważa na Twitterze ekonomista Rafał Mundry. Na razie to kilka złotych, ale może to być początkiem mocniejszego trendu.

Pierwsza od dawna dobra wiadomość dla kredytobiorców. To już się dzieje
W trakcie gwałtownego cyklu podwyżek w 2022 r. raty kredytów znacznie wzrosły (Adobe Stock, Twitter, @RafalMundry, Jelena)

Za miesiąc podobna sytuacja powinna zaistnieć w przypadku wskaźnika WIBOR 6M. To może być początek trendu, bo – jak zauważa Mundry – polityka pieniężna się rozluźnia.

"Koniec cyklu?" Na to wygląda" – dodał ekonomista, odnosząc się do tego, że Rada Polityki Pieniężnej w grudniu po raz trzeci z rzędu zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dobra informacja dla kredytobiorców. Najgorsze już za nami?

Glapiński: poziom stóp "optymalny", cykl podwyżek "zawieszony"

Tłumacząc tę decyzję, prezes NBP Adam Glapiński stwierdził, że RPP "zamierza jak najszybciej zdusić inflację, ale równocześnie nie wylać dziecka z kąpielą".

Prezes NBP na konferencji po decyzji RPP przekonywał, że w Polsce kryzysu nie ma. Owszem, są wysokie ceny, bardzo dotkliwe są koszty surowców energetycznych - choć zaczęły ostatnio spadać - ale "kryzysu stricte gospodarczego nie ma".

Jak stwierdził Glapiński, inflacja jeszcze podniesie się w styczniu, ale potem będzie spadać, bo wchodzimy w środowisko dezinflacyjne.

Równocześnie otoczenie gospodarcze jest trudne. – Sytuacja na zewnątrz Polski wygląda tak, że koniunktura gospodarcza u wszystkich naszych sąsiadów i całym świecie wysoko rozwiniętych krajów demokratycznych się pogarsza, tempo wzrostu PKB, w wielu krajach sytuacjach zmierza w kierunku recesji – stwierdził Glapiński na czwartkowej konferecji.

Jak podkreslił, on nie zapowiada, że jeszcze w 2023 r. zaczną się obniżki stóp, ale "obecny poziom stóp procentowych po 11 podwyżkach z rzędu RPP uznaje za optymalny". Spytany, czy zakończył się cykl podwyżek, odpowiedział jednak, że jest on "zawieszony".

Kredytobiorcy mogą się cieszyć, oszczędzający będą dalej cierpieć

Spadające stopy procentowe mogą ucieszyć m.in. osoby posiadające kredyty zmiennoprocentowe, bo wraz z nimi spada rata ich kredytu. To jednak z drugiej strony oznacza, że nie poprawi się sytuacja oszczędzających Polaków, a realne stopy procentowe (inflacja minus stopa) pozostają wciąż na dwucyfrowym minusie.

Jeśli stopy nie idą w górę, jedyną nadzieją na to, żeby inflacja przestała zżerać oszczędności Polaków, pozostaje prognoza, że wzrost cen zacznie hamować.

Mimo to sama prognoza NBP zakłada, że nie stanie się to bardzo szybko. Jak szacuje NBP, inflacja CPI rok do roku w Polsce w najprawdopodobniejszym scenariuszu wyniesie 14,5 proc. w 2022 r., w 2023 r. spadnie do 13,1 proc., a dopiero w 2024 r. osiągnie poziomy jednocyfrowe i wyniesie - 5,9 proc. Tymczasem główna stopa NBP jest obecnie na poziomie 6,75 proc. Jeśli sytuacja się nie zmieni, a prognoza NBP okaże się trafiona, realna stopa będzie dodatnia dopiero w 2024 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(43)
Funk
rok temu
Powiem tak. Mało mnie obchodzą kredyty bo zawsze trzymam się od nich zdala
Kasia
rok temu
Mi wczoraj wzrosła rata o 40 zł, więc nie wiem gdzie ta obniżka.?
Meg.
rok temu
Ludzie Obudźcie się! Puszcza nas bez majtek. My już jesteśmy bankrutem jako kraj. Głosuj IE dalej na PiS a nie będzie miejsca pod mostami dla klasy średniej!
Haha
rok temu
Rata w górę o ponad 1500 zł a obniżka 2,50. Dobre
Trf
rok temu
A jak niby to ma spaść? Rząd rozdaje kasę jak na loterii nie możemy rozmawiać o spadku lecz o wzroście to co wciskacie ludzią a później ludzie biegają i napędzają koło fortuny a później pan gaplinski też marionetka brylancika wpada na pomysł a dobra dokręcimy śrubkę głupim polaczką a Ukraince bawią się w naszym kraju za naszą kasę którą się zabiera nam i koło ruletki dalej się kręci moi drodzy i w cyrku bywa zabawnie
...
Następna strona