Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kalińska
|
aktualizacja

Restrukturyzacja PBS. Przedsiębiorcy chcą pozwać państwo

65
Podziel się:

Przedsiębiorcy, którzy stracili pieniądze po restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku zapowiadają walkę o ich odzyskanie. Nawet jeśli miałoby się to wiązać z pozwaniem Skarbu Państwa. Na razie jedyną drogą jest zgłoszenie skargi na restrukturyzację banku do WSA. Takich skarg wpłynęło już 30.

PBS w Sanoku jest w restrukturyzacji. Przedsiębiorcy zapewniają, że nic nie zapowiadało kłopotów banku
PBS w Sanoku jest w restrukturyzacji. Przedsiębiorcy zapewniają, że nic nie zapowiadało kłopotów banku (PAP, Darek Delmanowicz)

O sprawie informuje radio RMF. 17 stycznia Bankowy Fundusz Gwarancyjny przejął kontrolę nad Podkarpackim Bankiem Spółdzielczym w Sanoku. W związku z jego złą sytuacją finansową wszystkie rachunki klientów detalicznych, mikrofirm i MŚP mają zostać przeniesione do Banku Nowego BFG.

Choć pieniądze klientów indywidualnych do równowartości 100 tys. euro są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, to ta zasada nie obowiązuje w przypadku jednostek samorządu terytorialnego. Jak przyznaje BFG, samorządy zachowały 57,4 proc. swoich środków. Straciły zaś 82 miliony złotych.

Ale straciły nie tylko samorządy. Oprócz nich, również szpitale, fundacje, instytucje komunalne czy przedsiębiorcy. I to właśnie ci ostatni zapowiadają walkę o odzyskanie pieniędzy. To kilkadziesiąt firm, z których wiele ma teraz kłopoty finansowe. Radio RMF cytuje reprezentujących przedsiębiorców prawników. - Nie było przesłanek mówiących o kłopotach finansowych banku. Pod koniec 2019 roku bank przyniósł zyski, ponadto według niezależnych audytów sytuacja banku się poprawiała - mówią. Dodają, że ich celem jest odzyskanie pieniędzy i pozwanie Skarbu Państwa.

Zobacz także: Zobacz też: Spam wykroczeniem. Kawecki zachęca: składajmy pozwy

Jak przypomina RMF, na razie jedyną drogą prawną jest zgłoszenie skargi na restrukturyzację banku przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Takie skargi już zaczęły spływać, na razie jest ich 30. Ich autorami są zarówno przedsiębiorcy, jak i prywatne firmy. Dopiero po decyzji sądu będą mogli podejmować kolejne kroki prawne.

- Nasza wątpliwość dotyczy w ogóle wszczęcia restrukturyzacji oraz jego mechanizmu - mówi cytowany przez RMF Tomasz Bek, radca prawny kancelarii "Axelo Prawo i Podatki dla Biznesu", który reprezentuje kilkanaście poszkodowanych firm. - To pierwszy taki proces restrukturyzacji banku w Polsce, na tym przypadku będzie się kształtować pewna praktyka. Uważamy, że niektóre działania zostały podjęte przez BFG z naruszeniem prawa i dlatego firmom należy się odszkodowanie - wskazuje.

Jak pisaliśmy w money.pl na początku lutego, prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Mirosław Panek poinformował, że będzie poszukiwany inwestor, który wykupiłby bank w całości. Odpowiednie ogłoszenia w tej sprawie powinny pojawić się w przeciągu miesiąca. Natomiast proces sprzedaży BFG będzie starało się "zamknąć w okresie poniżej pół roku".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(65)
CzołgistkaLid...
4 lata temu
Jakoś wyciszyli afery parabanków których są właścicielami i im przynosza złote jaja i kokosy z rrso 75% -100%-200% ,klijentelo tych parabanków w 90% są patole i nieroby które spezedaja się za + które to + wracają do nich na legala ,teraz zaczynają z bankami bo im się należy
eMERYT
4 lata temu
... szukają inwestora który kupi bank. Nie szukają! „Inwestor” czeka tylko na zielone światło od „dobrej zmiany” a inwestorem jest ... zaprzyjaźniony z Prezesem - SKOK ! No i mamy skok na kasę 😂
yjfcytrfytr
4 lata temu
jak mają jakieś wąty do państwa to czemu nie trzymali w PKO?
haha
4 lata temu
kolesie dudy znów ukradli?
RAf
4 lata temu
PBS został zrestrukturyzowany by ratować część pieniędzy pisowskich samorządów. Samorządy te nic by nie dostały gdyby bank upadł. Odbyło się to kosztem obligatariuszy, którzy zostali z zerem. Cała procedura została opracowana po to by ratować sytuację banku, którego bankructwo mogło by zachwiać systemem bankowym. Bankructwo PBS nie zachwiałoby systemem bankowym, ale w pisie nie liczy się uczciwość tylko interes pisu. Zapewne już całkiem niedługo będą restrukturyzować pana LC. Bez wyroku sądu, zwykłą decyzją administracyjną. Zachęcam do refleksji przed najbliższymi wyborami.
...
Następna strona