Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Te stopy procentowe obowiązują od marca. RPP ogłosiła decyzję

157
Podziel się

Trzecie tegoroczne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) nie przyniosło zmian w głównych stawkach oprocentowania banku centralnego. Nie ma co liczyć na lepszą ofertę banków w odniesieniu do lokat czy kredytów.

Te stopy procentowe obowiązują od marca. RPP ogłosiła decyzję
Prezes Adam Glapiński zapowiadał, że stopy póki co powinny pozostać bez zmian. (YouTube, NBP)
bDScGTeJ

Rok temu marcowe posiedzenie RPP było przełomowe. Wtedy, pierwszy raz po pięciu latach przerwy, zdecydowano o obniżce stóp procentowych w Polsce. Była to odpowiedź na wybuch koronakryzysu.

Wtedy decyzja rady była zaskoczeniem. Tym razem wszystko poszło zgodnie z przewidywaniami. Stopy procentowe pozostały na dotychczasowym poziomie.

bDScGTeL

Od maja 2020 roku główna stawka wynosi 0,1 proc. Rok temu była 10-krotnie wyższa. Oprocentowanie środków lokowanych w NBP przez banki komercyjne pozostało na poziomie 0 proc., a stopa lombardowa (kredytowa) to dalej 0,5 proc.

Zobacz także: Rzecznik przedsiębiorców o nowych obostrzeniach: pieniądze dla wszystkich

Te stawki obowiązują banki, ale decyzja RPP przekłada się każdorazowo na ofertę dla zwykłych klientów. Brak zmian w stopach procentowych oznacza, że zarówno oprocentowanie depozytów i lokat oraz pożyczek i kredytów nie powinno się zmienić.

bDScGTeR

Oszczędzający dalej muszą szukać zyskowniejszych ofert poza bankami. Za to z niższych rat mogą się cieszyć kredytobiorcy.

Ogłoszona przez RPP decyzja nie zaskoczyła ekonomistów. Nie dostrzegają oni potrzeby "majstrowania" przy stopach procentowych.

"Oczekiwać należy pozostawienia stóp bez zmian, a także sygnału, że bank centralny nie zamierza zmieniać polityki pieniężnej przynajmniej do końca kadencji obecnej rady" - pisali w porannym komentarzu ekonomiści PKO BP.

bDScGTeS

Wskazywali, że ciekawsza od samej decyzji o stopach procentowych będzie publikacja najnowszych prognoz gospodarczych NBP, zwłaszcza w kwestii inflacji.

"Wzrost oczekiwań inflacyjnych pobudził w ostatnim czasie oczekiwania na podwyżki stóp procentowych, gdzie w 2022 roku widziane są już dwa ruchy na stawce referencyjnej" - wskazują ekonomiści PKO BP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDScGTfm
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(157)
DżonY
miesiąc temu
...a w międzyczasie damy sobie i swoim kolegom podwyżkę, czy 72 tys. / mies. wystarczy?
Kokon
miesiąc temu
Stopy to jedno ale czy mamy w banku czy w kieszeni to wartość nabywca pieniądza przy takim kursie euro/pln i inflacji maleje .
ban
miesiąc temu
Lepiej trzymać w skarpecie niż tym darmozjadom dawać zarabiać i obracać naszymi pieniędzmi, oni się bogacą a ludzie dostają po tyłku.
bDScGTfn
Vitia
miesiąc temu
I kto dopłaca więcej do trzymania pieniędzy w bankach Niemiec z deflacją , czy my z 4,5 % inflacją ? Złodzieje .
dolar
miesiąc temu
Glapa do SKO tam jego miejsce.
...
Następna strona