Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

To prawdziwe tąpnięcie. Liczba udzielonych kredytów hipotecznych spadła o połowę

10
Podziel się:

W 2022 r. kwota udzielonych kredytów mieszkaniowych spadła o niemal połowę, do 45,4 mld zł, porównując rok do roku. Również o ponad połowę spadła ich liczba - poinformowało Biuro Informacji Kredytowe. Szacuje, że wartość kredytów hipotecznych w tym roku będzie o 38 proc. niższa niż w 2022 r.

To prawdziwe tąpnięcie. Liczba udzielonych kredytów hipotecznych spadła o połowę
W 2022 r. kwota udzielonych kredytów mieszkaniowych spadła o niemal połowę, do 45,4 mld zł (Adobe Stock)

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) poinformowało, że w całym 2022 r. banki i SKOK-i udzieliły kredytów gotówkowych na kwotę 64,9 mld zł (-2,4 proc.), mieszkaniowych na kwotę 45,4 mld zł (-49,1 proc.) oraz kredytów ratalnych na kwotę 18,0 mld zł (-0,3 proc.). Wartość udzielonych pożyczek pozabankowych osiągnęła 9,1 mld zł (+27,0 proc). Łączne zadłużenie na koniec 2022 r. wynosiło 724 mld zł i zmalało o 13,4 mld zł w porównaniu do 2021 r.

Kredyty hipoteczne. Widać zapaść na rynku

Jak wskazał prezes BIK Mariusz Cholewa, spadek wartości kredytów bankowych o ponad 13 mld zł rok do roku nie był dotychczas odnotowany. Jego zdaniem zdecydował o tym niższy o 11,8 mld zł portfel kredytów mieszkaniowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zdolność kredytowa Polaków runęła. Nowy program rządu pomoże? "To zagadka"

- Spadek ten był wynikiem gwałtownego wyhamowania akcji kredytowej w 2022 r., spowodowanego m.in. obniżeniem zdolności kredytowej Polaków. Wartość nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych była niższa o prawie 44 mld zł w stosunku do rekordowego 2021 r. Drugim powodem redukcji portfela był prawie dwukrotny wzrost wartości nadpłat i całkowitych spłat kredytów mieszkaniowych przez kredytobiorców, na kwotę 52,4 mld zł - przekazał Cholewa.

Z danych BIK wynika, że w 2022 r. również o ponad połowę spadła liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych. Przyczyn tych spadków należy szukać we wzajemnie ze sobą powiązanych zjawiskach: wysokich stopach procentowych oraz rosnącej inflacji i kosztach utrzymania. W ocenie BIK te same czynniki będą determinować sytuację na rynku kredytów mieszkaniowych w 2023 r.

Ewentualne ożywienie popytu w 2023 roku byłoby możliwe w przypadku wzrostu zdolności kredytowej, a także stabilizacji cen nieruchomości. Rynek kredytów mieszkaniowych mógłby się odbudować, gdyby wystąpiła obniżka stóp procentowych oraz poluzowanie wymogów regulacyjnych w kontekście obliczania przez banki zdolności kredytowej - ocenił Cholewa.

Rynek kredytów. Oto co nas czeka

BIK w 2023 r. szacuje wartość akcji kredytowej w segmencie kredytów hipotecznych na poziomie 28 mld zł – czyli o 38 proc. niższym niż w 2022 r. oraz o prawie 70 proc. niższym niż w rekordowym 2021 r.

W przypadku kredytów ratalnych ich wartość w 2022 r. utrzymała się na poziomie roku poprzedniego, a ich liczba wzrosła o ponad 1/3. Zakładając dalszy rozwój płatności odroczonych oraz utrzymanie ofert sklepowych na tzw. zero procent, BIK prognozuje, że w 2023 r. wartość udzielonych kredytów ratalnych wyniesie 18,5 mld zł, to 2,8 proc. więcej w relacji do ubiegłego roku.

BIK podał, że w 2022 r. o 3 mld zł spadła wartość zadłużenia z tytułu kredytów gotówkowych w stosunku do 2021 r. pomimo tego, że udzielono ich w 2022 r. na kwotę 64,9 mld zł. Było to mniej o 2,4 proc. niż przed rokiem. O 0,2 proc. spadła także ich liczba, łącznie udzielono ich 3,14 mln sztuk. BIK szacuje w roku 2023 utrzymanie wartości akcji kredytowej na poziomie zbliżonym do 2022 r., czyli na kwotę 65,0 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
ona
2 miesiące temu
Dalej niech windują ceny kredytu łącznie ze stopami, ubezpieczeniem i prowizjami to jeszcze mniej zarobią. Tylko w Polsce pożyczki są tak drogie. A i patodeweloperka ma się świetnie.
sssss
2 miesiące temu
polski rynek kredytowy to lichwa
Ofca
2 miesiące temu
Glosujacy na PiS nie biora kredytow a kredyciarze nie chodza na glosowania.
I tyle
2 miesiące temu
To chyba dobrze że Polacy zmądrzeli i przestali żyć na krechę. Tylko że niestety to nieprawda i jak tylko nieco poluzują warunki to jak zwykle - hulaj dusza, zastaw się a postaw się. Bo "młodzi wykształceni z wielkich miast" nigdy niczego się nie nauczą jak to lemingi.
Polak
2 miesiące temu
Polski kredyt hipoteczny to jakaś lichwa walą odsetki jak by się chcieli nachapac na biednych ludziach np.100000 długu daje 67000 odsetek to jakaś paranoja.co to za haracz.