Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Wakacje kredytowe. Banki w blokach startowych. Ważny termin złożenia wniosku

44
Podziel się:

- Banki będą od piątku gotowe do przyjmowania wniosków o wakacje kredytowe - poinformował rzecznik Związku Banków Polskich Przemysław Barbrich. Podkreślił, że wniosek należy złożyć przed datą spłaty raty. Jest to szczególnie ważne w przypadku raty sierpniowej. - Najlepiej zajrzeć na stronę swojego banku i tam znaleźć informację, w jakim terminie w związku ze swoją datą zapadalności raty, złożyć wniosek - radzi szef ZBP.

Wakacje kredytowe. Banki w blokach startowych. Ważny termin złożenia wniosku
Z wakacji kredytowych może skorzystać osoba posiadająca kredyt hipoteczny w złotych zaciągnięty na własny cel mieszkaniowy. (East News, ZOFIA BAZAK)

MASZ PYTANIA LUB WĄTPLIWOŚCI DOTYCZĄCE WAKACJI KREDYTOWYCH? NAPISZ DO NAS NA ADRES: pytanie@money.pl

W piątek 29 lipca wchodzi w życie ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom wprowadzająca wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego w złotych łącznie na osiem miesięcy w tym i przyszłym roku.

Mogą to być dwie raty w okresie 1 sierpnia-30 września 2022 r., dwie raty w okresie 1 października-31 grudnia 2022 r. oraz cztery raty w 2023 r. – po jednej racie w każdym z kwartałów.

Zgodnie z ustawą, od piątku będzie można złożyć wniosek o zawieszenie spłaty kredytu w formie papierowej albo elektronicznej, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej.

Ważne: złóż wniosek przed datą spłaty

Rzecznik ZBP zapewnił, że banki będą gotowe do obsługi klientów w wyznaczonym przez ustawę terminie, czyli od piątku i będą przyjmować wnioski w formach przewidzianych w ustawie, czyli w formie papierowej i elektronicznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Uwaga na fałszywe strony banków. Ekspert o trikach cyberprzestępców

Pytany, czy od piątku banki będą też umożliwiać składanie wniosków za pośrednictwem bankowości elektronicznej, Barbrich podkreślił, że mimo dużej liczby umów kredytowych i krótkiego vacatio legis banki starają się zrobić wszystko, by systemy teleinformatyczne były gotowe do przyjmowania wniosków.

- Według mojej wiedzy stan na chwilę przed wejściem w życie tych przepisów jest taki, że systemy bankowe będą gotowe. Wdrażaliśmy przez system bankowy program 500 plus i 300 plus. Sektor bankowy stanął wtedy na wysokości zadania - zauważył rzecznik ZBP.

Na pytanie, kiedy powinno się złożyć wniosek, by skorzystać z wakacji kredytowych w sierpniu, (zwłaszcza, gdy termin spłaty raty przypada w pierwszych dniach miesiąca), Barbrich podkreślił, że należy złożyć wniosek przed datą spłaty sierpniowej raty.

Najlepszą praktyczną poradą jest, by każda osoba, która ma umowę kredytu hipotecznego, zajrzała na stronę swojego banku i tam znalazła informację, w jakim terminie w związku ze swoją datą zapadalności raty, powinna taki wniosek złożyć - zalecił Barbrich.

- Każdy klient ma inny termin zapadalności kredytu, mamy do czynienia być może z setkami tysięcy wniosków i dobrze jest zajrzeć na stronę banku, być może zadzwonić na infolinię, by dopytać o to, jaka jest formuła przyjęta w danym banku - dodał.

Na pytanie, czy wniosek o wakacje kredytowe będzie można złożyć jednorazowo, gdy ktoś już wie, z zawieszenia ilu rat chce skorzystać, czy każdorazowo trzeba będzie złożyć osobny wniosek o zawieszenie konkretnej raty, rzecznik ZBP wskazał, że najlepiej sprawdzić, jak to reguluje dany bank.

- Ponieważ był bardzo krótki okres dostosowawczy i banki mają różne systemy teleinformatyczne, a podmiotów zajmujących się obsługą systemów bankowych jest zdecydowanie mniej niż banków, potrafię sobie wyobrazić sytuację, w której bank nie zdążył przygotować jednolitego formularza na cały okres, w którym można skorzystać z wakacji kredytowych, ale zdążył z przygotowaniem formularza dotyczącego zawieszenia płatności najbliższej raty. Nie wynika to ze złej woli banku, tylko krótkiego okresu na przygotowanie się - powiedział Barbrich.

UOKiK sprawdzi banki. Już są zastrzeżenia

We wtorek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapowiedział, że zbada, jak banki informują o wakacjach kredytowych i w jaki sposób ich udzielają. W ocenie UOKiK już dziś zastrzeżenia budzi wymaganie złożenia kilku wniosków, np. oddzielnie dla każdej raty lub każdego kwartału.

Pod lupą - jak podał UOKiK - znalazło się 16 banków, które obsługują złotowe kredyty hipoteczne: Alior Bank, Bank Handlowy w Warszawie, Bank Millennium, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polska Kasa Opieki, Bank Polskiej Spółdzielczości (Grupa BPS), BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Pekao Bank Hipoteczny, PKO Bank Hipoteczny, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Santander Bank Polska, SG Bank.

Dla kogo wakacje kredytowe?

Z wakacji kredytowych może skorzystać osoba posiadająca kredyt hipoteczny w złotych zaciągnięty na własny cel mieszkaniowy. Zawieszenie spłaty raty dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. Jedyne opłaty, jakie mogą się w czasie wakacji kredytowych pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe. Okres kredytowania przedłuża się o miesiące, w których spłata kredytu była zawieszona.

W ustawie zapisano, że spłata kredytu zostaje zawieszona na okres wskazany we wniosku z dniem jego doręczenia bankowi. Bank w ciągu 21 dni od doręczenia wniosku potwierdza jego otrzymanie na trwałym nośniku i przekazuje potwierdzenie konsumentowi. Brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
kredyty
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(44)
Aztec
2 lata temu
Polacy dziekuja PiS za prezesa glapinskiego z NBP......małpa na jego stanowisku podejmowała by takie same decyzje i z tym samym skutkiem tylko ze za banany a nie za miliony zł!!!!! POLACY PODZIEKUJA PIS JUZ W NAJBLIZSZYCH WYBORACH!!!!
dder
2 lata temu
Polska należy do tych krajów Unii Europejskiej, w których odsetek posiadaczy mieszkań jest jednym z najwyższych – wynika z najnowszego raportu Hypostat opublikowanego przez European Mortgage Federation. Aż 82,4% ogólnych zasobów mieszkaniowych stanowią mieszkania własnościowe, nabyte na rynku pierwotnym lub wtórnym albo wzniesione w ramach budownictwa indywidualnego. Tak się załatwili polacy. Teraz bedziecie płacić po 30 lat za sknerstwo
Piki
2 lata temu
Darmozjadów to utrzymujemy tylko robić dzieci i siedzieć w domu a zwykły obywatel niech im utrzymuje dzieci niech zaczną robić na te dzieci a nie czepiajcie się osób które pobrały kredyty bo gdzieś trzeba mieszkać a nie liczyć tylko na państwo i drugiego człowieka żeby dał za darmo
Maciej
2 lata temu
Od zawsze można było tzw. zawiesić spłatę, na określony czas, co i tak wiąże się z tym że kredyt się wydłuża, o miesiące dziś nazywane wakacjami...
Maciej
2 lata temu
Ludzie obudźcie się!!!!
...
Następna strona