Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Wakacje kredytowe wkrótce wejdą w życie. Oto co musisz wiedzieć przed 29 lipca

39
Podziel się:

Ustawa wprowadzająca wakacje kredytowe wchodzi w życie w piątek 29 lipca. Ulga przewiduje zawieszenie spłaty kredytu do ośmiu miesięcy. Skorzystać z niej będą mogły osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty w polskiej walucie na własne potrzeby mieszkaniowe. Zebraliśmy najważniejsze informacje.

Wakacje kredytowe wkrótce wejdą w życie. Oto co musisz wiedzieć przed 29 lipca
Wakacje kredytowe wchodzą w życie. Oto komu przysługują i jak z nich skorzystać (Adobe Stock, Karolina Chaberek)

MASZ PYTANIA LUB WĄTPLIWOŚCI DOTYCZĄCE WAKACJI KREDYTOWYCH? NAPISZ DO NAS NA ADRES: pytanie@money.pl

Wakacje kredytowe pozwolą kredytobiorcom na odroczenie spłaty rat kredytu hipotecznego udzielonego w złotych przez łącznie osiem miesięcy: po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. i po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, w których skorzystaliśmy z zawieszenia spłaty zobowiązania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jesteś singlem? Rząd ma dla ciebie niewiele. Minister: Tak to jest

Wakacje kredytowe mogą dotyczyć jednej umowy zawartej w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Ulga dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe.

Wakacje kredytowe. Jak złożyć wniosek

Złożenie wniosku o skorzystanie z wakacji kredytowych ma zająć kilka minut. Banki przekonują, że ich systemy są na to przygotowane. Odpowiednie formularze mają być udostępniane online, choć będzie można również skorzystać z formy papierowej.

We wniosku musi znaleźć się informacja o okresie lub okresach zawieszenia spłaty kredytu oraz oświadczenie, że wniosek dotyczy nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Co ważne, deklaracja ta ma być składana pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Spłata kredytu ma zostać zawieszona na okres wskazany we wniosku z dniem doręczenia wniosku do banku.

Bank będzie miał 21 dni - od dnia doręczenia wniosku - na jego potwierdzenie, jednak - wg ustawy - "brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu".

Kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z wakacji kredytowych w sierpniu, będą musieli złożyć wniosek przed lub w terminie spłaty raty kredytu.

Osoby, które mają wyznaczony termin spłaty kredytu na pierwszy dzień miesiąca, będą miały niewiele czasu na złożenie wniosku. Niektóre banki dają jednak możliwość złożenia wniosku również w dniu spłaty, do określonej godziny.

Wakacje kredytowe a zdolność kredytowa

Jak wakacje kredytowe wpłyną na zdolność kredytową klienta? Przy rozpatrywaniu wniosków kredytowych banki biorą pod uwagę przede wszystkim to, czy klient ma wiarygodność. Rozumiana jest ona jako zdolność do spłaty zobowiązania oraz fakt, że dana osoba ma dobrą historię w BIK.

Fakt uzyskania wakacji kredytowych zostanie odnotowany w BIK, a bank dowie się, czy klient ubiegający się o zobowiązanie korzystał z możliwości przerwy w spłacie kredytu hipotecznego. Czy instytucja może w związku z tym negatywnie ocenić korzystającego z wakacji kredytowych i odmówić mu finansowania?

Potencjalnie bank może postrzegać wnioskodawcę jako klienta podwyższonego ryzyka, co rzeczywiście zmniejsza szanse na kredyt lub zwiększa koszt jego udzielenia. Dobrze jest przed skorzystaniem z wakacji kredytowych i przed złożeniem nowego wniosku o zobowiązanie samodzielnie sprawdzić swoją zdolność. Wystarczy skorzystać z kalkulatora online.

Wakacje kredytowe. Wszystko, co warto wiedzieć:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
opłaca się
2 miesiące temu
Na kredycie 70tys z pozostałymi 3,5 roku dzięki wakacjom kredytowym oszczędność wynosi 4800zł przy założeniu że po każdych okresach wakacyjnych kapitał jest nadpłacany wartością jaką by wynosiła rata z aktualnymi odsetkami i skracaniu okresu. Różnica w koszcie między 14300zł, a 9500zł.
Yuch
2 miesiące temu
Ojejku, a jak głoszono w reklamach mialo być zycie wygodne, piekne mieszkanka, autka i płacone lekkie miniratki, a glupki się na to nabrali. Glupota kosztuje.
no nie wiem
2 miesiące temu
gdzieś tu musi być jakiś haczyk z tymi wakacjami kredytowymi to w końcu ustawa Pisu.. niby pięknie ładnie weźmie się wakacje , niby się tymi pieniędzmi nadpłaci ale czy napewno tak będzie? a może jak zechce wziąć kolejny kredyt na wieksze mieszkanie potraktują mnie jako klienta wysokiego ryzyka... i nie dadzą.. hm..
Kindzior
2 miesiące temu
Przestać już się z nimi cackac i egzekwować stanowczo płacenie rat wg podpisanych umów. Lub wypowiadać umowy i żądać zwrotu całej sumy w ciagu dwóch tygodni, a jak nie zapłacą to glos ma komornik.
ojt
2 miesiące temu
Wakacje kredytowe tylko jak robicie nadpłatę z tych pieniędzy inaczej to poprostu rozciągnięte w czasie większe zoobowiazanie
...
Następna strona