Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Idea Bank sprzedaje Czarneckiemu udziały. Biznesmen kładzie na stół 75 mln zł

44
Podziel się:

Idea Bank zawarł z Leszkiem Czarneckim umowę dotyczącą sprzedaży 15 proc. akcji spółki Idea Getin Leasing. Biznesmen zapłaci za nie 75 mln zł. Dzięki tej transakcji bank może poprawić wyniki, które ostatnio mocno zawiodły.

Leszek Czarnecki jest udziałowcem Getin Noble Banku i Idea Banku.
Leszek Czarnecki jest udziałowcem Getin Noble Banku i Idea Banku. (PIOTR ZAJAC/REPORTER)
bETERFNN

"Zgodnie z postanowieniami umowy, 25 mln zł będzie płatne w dniu zawarcia umowy, z kolei pozostała część ceny będzie płatna w dwóch równych ratach, gdzie pierwsza rata w kwocie 25 mln zł płatna będzie w terminie do 15 maja 2019 roku, a druga rata w kwocie 25 mln zł płatna będzie w terminie do 15 maja 2020 roku" - czytamy w komunikacie.

Transakcja została dokonana za pośrednictwem i przy udziale Domu Maklerskiego Noble Securities.

Transakcja ma mieć pozytywny wpływ na wynik finansowy brutto banku za trzeci kwartał. Na plus będzie zaliczone 73,7 mln zł. W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym, a więc uwzględniającym wszystkie spółki należące do Idea Banku, wyniki brutto grupy będzie większy o 16,8 mln zł.

bETERFNP

Jak wskazuje Idea Bank, zawarcie umowy jest jednym z działań podjętych w celu przywrócenia współczynników wypłacalności do poziomów pozwalających na spełnienie wymogów Komisji Nadzoru Finansowego.

Zobacz także: Ekspert o pogarszającej się sytuacji Idea Banku i Getina. "Mają trochę pecha"

Przypomnijmy, że według mocno ostrożnych wymogów KNF (dużo ostrzejszych niż wymagania unijne), współczynnik powinien wynosić 13,5 proc. Tymczasem po odpisach w Idea Banku będzie to 12,875 proc. Według wyliczeń money.pl, bazujących na danych banku z końca marca, żeby spełnić te wymogi, wystarczyło podwyższyć kapitały banku o 80 mln zł.

bETERFNV

Problemy pojawiły się po informacji o nowych odpisach i rezerwach, które wejdą w straty banku.

Przed transakcją Idea Bank posiadał pakiet 74,99 proc. akcji spółki leasingowej. Po sprzedaży udział ten spadnie do 59,99 proc.

Z komunikatu wynika, że transakcja z Leszkiem Czarneckim odbywa się na warunkach rynkowych, po cenie wynikającej z wcześniejszych analiz przygotowanych przez niezależną międzynarodową firmę audytorską. "Idea Bank realizuje zysk, a jednocześnie Idea Getin Leasing będzie nadal jego spółką stowarzyszoną" - podkreśla bank.

Prezes Idea Banku Tobiasz Bury zapowiedział, że bank chce jak najszybciej przystąpić do konkretnych działań optymalizujących kapitał.

bETERFNW

- Planujemy również sekurytyzację części portfela kredytowego, która zmniejszy wymogi kapitałowe. Kapitał uzupełnią też zyski banku w kolejnych okresach i emisja obligacji podporządkowanych planowana na rok 2019. Wzmacniamy kapitały, działamy bezzwłocznie, żeby skupić się na realizacji pomysłów biznesowych w nowym składzie zarządu - powiedział Bury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETERFOq
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(44)
Marcin
3 lata temu
Getinbank to jeden z lepszych banków. Darmowe konto, darmowa karta, darmowe wypłaty z bankomatów, plus lokaty na lepszy procent niż u konkurencji.
Metro66
3 lata temu
Przecierz on jest goły .
Otto
3 lata temu
Sam siebie sfinansował? ;)
bETERFOr
Medal
3 lata temu
Ja u nich mam w leasingu 10 samochodów i prowadzą mi księgowóść. I jakoś nie narzekam. Ten bank wyznacza kierunki dla sektora, choć faktem jest, że czasem ktoś z sellforce'u czegoś nie wie. Generalnie Idea bank u mnie jest na plusie, choć miejscami fajnie byłoby gdyby się podciągnął.
Jozef
3 lata temu
Tak miałem styczność z bankiem to jest największe dziadostwo Jakie może być od dwóch lat nie mogłem otrzymać kartę zwykłej karty do konta nikt nie mógł mi załatwić to dopiero rezygnacja z usług banku spowodowała to że zaczęli wszyscy do mnie dzwonić. Wszystkim od razem ten bank miałem z nim do czynienia przez 2 lata
...
Następna strona