Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bank BPS bardziej stabilny. Tak twierdzą eksperci EuroRating

0
Podziel się:

Podwyższenie perspektywy ratingu banku związane jest z podejmowanymi działaniami mającymi na celu m.in. poprawę współczynników kapitałowych oraz wyniku finansowego banku.

Bank BPS bardziej stabilny. Tak twierdzą eksperci EuroRating
(Sergey Nivens - Fotolia.com)

EuroRating zmienił perspektywę ratingu kredytowego nadanego Bankowi Polskiej Spółdzielczości (BPS) na pozytywną ze stabilnej. Sam rating został utrzymany na dotychczasowym poziomie CCC.

Pozytywna perspektywa ratingu oznacza, iż według obecnych szacunków agencji ratingowej prawdopodobieństwo podwyższenia nadanego bankowi ratingu kredytowego w horyzoncie kolejnych 12 miesięcy jest większe niż 1:3.

"Podwyższenie perspektywy ratingu Banku Polskiej Spółdzielczości związane jest z podejmowanymi przez bank działaniami mającymi na celu m.in. poprawę współczynników kapitałowych oraz wyniku finansowego. W ciągu ostatnich kwartałów bank kilkukrotnie podwyższał kapitał zakładowy poprzez emisję nowych akcji, a także przeprowadził kilka emisji długoterminowych obligacji podporządkowanych. Skutkowało to stopniową poprawą współczynników kapitałowych - zarówno na poziomie łącznego współczynnika kapitałowego, jak i współczynnika kapitału Tier I (na koniec 2015 roku wyniosły one odpowiednio 8,7 proc. oraz 5,2 proc., co oznacza wzrost w stosunku do poprzedniego roku o 1,4 pkt proc. i 0,6 pkt proc.)" - czytamy w komunikacie.

EuroRating nadal ocenia wyposażenie banku w kapitał jako zdecydowanie zbyt niskie (na koniec 2015 roku grupa kapitałowa BPS wciąż nie spełniała określonego przepisach unijnych minimalnego wymogu dla współczynnika kapitału Tier I na poziomie 6 proc.). Jednak, zdaniem agencji, przeprowadzane kolejne podwyższenia kapitału (w tym o dodatkowe 26,3 mln zł w I połowie br.) wpływają pozytywnie na sytuację finansową banku.

Agencja oczekuje, że BPS będzie kontynuował działania zapisane w realizowanym programie naprawczym zatwierdzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego, mające na celu m.in. dalszą poprawę wskaźników kapitałowych banku.

"Do czynników pozytywnych EuroRating zalicza także spadek w 2015 roku wartości dokonanych odpisów z tytułu utraty wartości kredytów. Agencja zwraca jednak uwagę, że udział kredytów z utratą wartości nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie 28,3 proc., przy jednoczesnym stosunkowo niskim pokryciu tych kredytów rezerwami" - czytamy dalej.

Agencja pozytywnie ocenia również wdrażanie obecnie w grupie banków spółdzielczych zrzeszonych w BPS Systemu Ochrony Instytucjonalnej (IPS), który daje bankowi zrzeszającemu nowe, skuteczniejsze narzędzia nadzoru i kontroli sytuacji banków zrzeszonych, co w ocenie agencji powinno wpłynąć na zmniejszenie ogólnego ryzyka systemowego także po stronie BPS.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)