Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Bank Handlowy zarabia coraz więcej na prowizjach. Zysk wciąż jednak niższy

Bank Handlowy zarabia coraz więcej na prowizjach. Zysk wciąż jednak niższy

Właścicielami Banku Handlowego są Amerykanie. Citigroup to największa na świecie instytucja finansowa. Fot. Reporter Poland
Właścicielami Banku Handlowego są Amerykanie. Citigroup to największa na świecie instytucja finansowa.

Na pierwszy rzut oka wyniki Banku Handlowego nie są dobre. Zyski są wyraźnie niższe niż rok wcześniej. Inwestorzy jednak z zadowoleniem przyjęli 158 mln zł wypracowane "na czysto" w drugim kwartale, bo to znacznie więcej niż prognozowali analitycy. Prezes banku zwraca uwagę na wyraźny wzrost dochodów z prowizji i dobrą współpracę z klientami zagranicznymi.

Bank Handlowy odnotował duży spadek zysków w pierwszym półroczu. "Na czysto" zarobił 200 mln zł wobec 326 mln zł rok temu.

Wszystkiemu winny jest pierwszy kwartał, w którym zyski były najniższe od lat. Bank po chwilowej zadyszce zdaje się jednak łapać drugi oddech, bo już wyniki drugiego kwartału wypadły lepiej od oczekiwań analityków.

Zysk za okres od kwietnia do czerwca wyniósł 158 mln zł i choć to dalej gorszy rezultat niż rok temu (o 29 proc.) ze względu na przeprowadzoną rok temu transakcję sprzedaży udziałów w Visa, jest to wyższa kwota niż wynikało z prognoz ekspertów. Średnie typy wskazywały na 150,4 mln zł, a najbardziej pesymistyczne szacunki mówiły zaledwie o 140 mln zł.

Zadowolenie widać po inwestorach giełdowych. Akcje Banku Handlowego od rana zyskują na wartości około 2 proc.

Obserwuj bieżące notowania akcji Banku Handlowego

Jak zwykle to odsetki generują w banku największe dochody. Tu wynik Handlowego w drugim kwartale wyniósł 264,1 mln zł. Dla porównania z opłat i prowizji bank zgarnął w tym samym czasie 155,4 mln zł. Choć to mniejsza kwota, robi duże wrażenie, bo wzrosła w rok o 12 proc.

Jak wyjaśnia prezes Sławomir Sikora, dynamiczny wzrost wyniku prowizyjnego w segmencie bankowości instytucjonalnej to efekt m.in. wzrostu wielkości udzielanych kredytów - tylko w ciągu trzech miesięcy o 32 proc.

Wysoka dynamika wzrostu wyniku z prowizji ma nie być jednorazowa, ale też jak podkreśla prezes, nie wszystko jest do powtórzenia.

- Oceniamy, że z tego przyrostu 60-70 proc. powinno być powtarzalne w trzecim i czwartym kwartale. Niewątpliwie to był bardzo dobry kwartał i część tych prowizji została zapłacona jednorazowo - powiedział Sikora.

Jak trafić na dobrą ofertę w świecie bankowości?

Bank podkreśla też dobrą współpracę z klientami zagranicznymi. Ich aktywa ulokowane w Handlowym od początku roku wzrosły o 27 proc. Może to też sugerować zdecydowanie większy apetyt zagranicznych inwestorów na inwestowanie w Polsce. Przykładem tego ma być strategiczna inwestycja o wartości 1,3 mld zł jednego z kluczowych globalnych klientów z branży samochodowej. Banki nie zdradza jednak dokładnie o jaką firmę chodzi.

Bank Handlowy obsługuje ponad 6 tys. klientów korporacyjnych i około 687 tys. klientów indywidualnych obsługiwanych w 26 oddziałach. W skład grupy kapitałowej banku wchodzą takie podmioty jak: Dom Maklerski Banku Handlowego i Handlowy Leasing. Właścicielami Handlowego są Amerykanie - Citigroup to największa na świecie instytucja finansowa, zapewniająca klientom dostęp do usług finansowych w ponad 100 krajach.

bank handlowy, banki, prowizje, gospodarka, odsetki, sławomir sikora
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Albert z informatyki
2017-08-23 23:06
Tak więc jak co roku na Goleszowskiej staną luksusowe autokary i szczęśliwi pracownicy pojadą na Wigilijne spotkanie z Kierownictwem. Wrócą do domów już na własny koszt gdyż była to Wigilia pożegnalna. W styczniu przyjdą kolejni frajerzy, którzy po roku katorżniczej pracy otrzymają zaproszenie na Wigilię z Kierownictwem Banku. Tak Bank wypracowuje dywidendy. Nie wierzysz? Przyjdź przed Wigilia na Goleszowską.
Jan
2017-08-23 16:00
Mam kredyt w tym banku. Była to najtańsza oferta (w przeliczeniu kwoty raty) ale oczywiście uzależniona od Wibor3M - a ten na razie na stałym poziomie. Spłacam terminowo - jest OK,Ostatniio dzwonił do mnie kknsultant i chciał dorzucić jeszcze trochę gotówki. Po przeliczeniu podziękowałem, bo chciał skroić jeszcze raz prawie taką samą prowizję, ale kwota "dokładki" 4 razy mniejsza.
Matylda
2017-08-23 14:51
Niestety cwaniacy... jak miałam u nich dużo pieniędzy na koncie nie były oprocentowane nawet, lokaty mieli na śmiesznym poziomie 0,2% jak inni 2%+... Jak przeniosłam kasę do innego banku nagle jako, że nie ma dużych wpływów opłata 25 zł miesięcznie...jak zmieniłam na inne konto u nich to miało być 3 złote ale jak będą wpływy powyżej 3000. Ale za wypłaty z innych bankomatów - prowizja, za wpłacenie - prowizja już za wszystko prowizja....za to, że mam u nich rachunek płacę obecnie minimum 11 zł a jak podpisywałam umowę miało być 0 za wszystko
Pokaż wszystkie komentarze (7)