Notowania

finanse
22.06.2016 15:31

BOŚ Bank emituje nowe akcje. Duże zainteresowanie inwestorów

Mimo trudnej sytuacji na giełdzie BOŚ Bank najprawdopodobniej znalazł chętnych na zakup wszystkich nowych akcji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia/Fermina CC SA-3.0)

- Celem było pozyskanie 400 mln zł i dużo wskazuje na to, że został on zrealizowany - poinformował pełniący obowiązki prezesa banku Stanisław Kluza.

- Zbudowanie księgi popytu oceniam jako sukces, szczególnie w kontekście zdarzeń w Polsce oraz na świecie. Najważniejszym jest oczywiście kwestia niepewności wokół Brexitu, ponieważ rynek zwykle wchodzi w nowe inwestycje dopiero po wyjaśnieniu się wszelkich zagrożeń, a nie w okresie największych zawirowań - powiedział Kluza w rozmowie z agencją ISBnews.

W ocenie prezesa, wyzwaniem jest także nadal niewyjaśniona kwestia ustawy frankowej - czyli tematu, który dotyczy całego systemu bankowego. Przy organizowaniu tej emisji były także bardziej prozaiczne przeszkody.

- Dzisiaj analityków, inwestorów i opinię publiczną bardziej absorbują wydarzenia piłkarskie niż inwestycyjne, a dodatkowo jesteśmy tuż przed wakacjami i sporo ludzi jest już myślami na urlopach. Biorąc to wszystko pod uwagę, skala wyzwań stojących przed BOŚ była rzeczywiście niemała - podkreślił Kluza.

Prezes zapewnił, że podmioty, które zapowiedziały udział w podniesieniu kapitału banku wywiązały się ze swoich z deklaracji. Pojawili się także nowi, potencjalni akcjonariusze banku. - Było sprawą oczywistą, że przy tak dużej emisji uczestnikami będzie więcej podmiotów, niż te, które wcześniej komunikowały swoje zainteresowanie. Ponieważ jednak jesteśmy dopiero na etapie przydziału akcji, nie mogę ujawnić więcej szczegółów - zaznaczył prezes.

Warto jednak przypomnieć, że na początku czerwca Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), główny akcjonariusz BOŚ, zapowiedział, że weźmie udział w podwyższeniu kapitału banku i że zamierza utrzymać swój dominujący poziom zaangażowania w akcjonariacie BOŚ. Obecnie ma 56,62 proc. akcji banku.

- Musimy poczekać do ostatecznego zamknięcia emisji. Niemniej powodzenie oferty bardzo pozytywnie wpłynie na bank oraz zarząd, który otrzymał od rynku mocny mandat na kolejne etapy realizacji strategii oraz wdrażania programu naprawczego - podsumował Kluza.

Pod koniec maja zarząd BOŚ podjął decyzję o rozpoczęciu oferty i subskrypcji do 40 000 000 akcji zwykłych na okaziciela serii U o wartości nominalnej 10 zł każda w formie subskrypcji prywatnej.

Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym GPW. W skład grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-06-2016

nieprawdaBzdura. Skandaliczna emisja na szkodę wszystkich akcjonariuszy poza Skarbem Państwa. Bardzo nieuczciwe działanie PIS.

22-06-2016

okradzionyBananowa republika kolesiostwa. KNF dopuszczając takie emisje na takich warunkach pokazuje gdzie ma prawo i mniejszościowych akcjonariuszy. … Czytaj całość

23-06-2016

kolczykMilionowe premie i nagrody ?

Rozwiń komentarze (5)