Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
BZ WBK podsumował wyniki i wyznaczył cele na kolejne lata

BZ WBK podsumował wyniki i wyznaczył cele na kolejne lata

Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER

Bank Zachodni WBK zaktualizował strategię na lata 2017-2019. Zakłada wzrost porównywalnego zysku netto oraz pozytywne trendy rozwojowe w zakresie dochodów odsetkowych i prowizji. W 2016 roku bank zarobił ponad 2 mld zł.

Ogólne założenia planu finansowego jednego z największych banków w Polsce na lata 2017-2019 zakładają m.in. systematyczny wzrost zysku netto. W ubiegłym roku wyniósł on dokładnie 2 mld 166 mln zł, podczas gdy rok wcześniej przekroczył 2,3 mld zł.

Spadek wyników rocznych sięga 7 proc., ale jak podkreśla BZ WBK w raporcie, wpływ na to miały zdarzenia jednorazowe. Tak więc porównywanie wprost danych liczbowych między ostatnimi dwoma latami może być mylące. Chodzi przede wszystkim o transakcje na akcjach w spółkach Aviva i Visa. Nie bez znaczenia jest też podatek bankowy, który obowiązywał w 2016 roku, a wcześniej nie. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

W zaktualizowanej strategii zarząd banku liczy też na pozytywne trendy rozwojowe w zakresie dochodów odsetkowych i prowizji. Wynik z tytułu odsetek w 2016 roku wyniósł 4 mld 770 mln zł. Na prowizjach i opłatach dochód był z kolei na poziomie niecałych 2 mld zł.

Poprawie wyników ma towarzyszyć rygorystyczne zarządzanie kosztami. Bank stawia sobie za cel także wzrost jakości portfela kredytowego. Suma jego aktywów na koniec roku, których większość stanowią udzielone kredyty, przekroczyła 150 mld zł.

Celem BZ WBK na lata 2017-2019, jak czytamy w raporcie, jest także zwiększenie udziałów w rynku do 11 proc. oraz istotne zwiększenie transakcyjności lojalnych klientów, a także uproszczenie i przekształcenie obecnych kanałów dystrybucji.

Bank Zachodni WBK należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej giełdzie. Jego głównym akcjonariuszem jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji.

bz wbk, finanse, bankowość, bzw, bank zachodni, wyniki banków, strategia bz wbk
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
PJB
2017-02-17 10:51
Rośnie inflacja, RPP będzie podnosiła stopy i to szybciej niż się wydaje, bo małe banki w Polsce maja kłopoty z osiąganiem zysków i podnoszeniem kapitałów. Ale prawdziwym beneficjentem tego kroku będą duże banki takie jak BZWBK, PKO BP czy Pekao. Wzrost stopy NBP o 0,5% spowoduje wzrost oprocentowania pożyczek i kredytów o 2% i wynik zrobi się sam. Nic tylko kosić kasę.