Notowania

Pekao żąda zapłaty 100 mln zł kary od spółki Comarchu

Pekao oskarża firmę CA Consulting o naruszenie warunków umowy z 2005 roku. Na jej mocy spółka obsługuje system informatyczny banku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(LESZEK KOTARBA / EAST NEWS)

Pekao oskarża firmę CA Consulting o naruszenie warunków umowy z 2005 r. Na jej mocy spółka obsługuje system informatyczny banku. Bank wezwał kontrahenta do zapłaty 100 mln zł kary. Comarch płacić nie zamierza i zapowiada podjęcie kroków prawnych.

Chodzi o CA Consulting, spółkę zależną Comarchu. Pekao twierdzi, że spółka nie dotrzymywała warunków umowy na obsługę systemu informatycznego banku.

Nienależyte wykonywanie umowy ma polegać na niedotrzymywaniu przez CA Consulting parametrów świadczonej usługi.

Comarch tymczasem odbija piłeczkę i twierdzi, że to nie jego spółka jest winna przekroczeniu warunków umowy, a sam... bank. Chodzi m.in. o wielokrotne przekroczenie limitów transakcji przetwarzanych przez bank oraz brak - jak twierdzi Comarch - wystarczających inwestycji po stronie Pekao w modernizację infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania systemu CIB w ciągu ostatnich dziewięciu lat.

"Obecnie funkcjonująca infrastruktura w znacznym zakresie pochodzi z roku 2008. Dysponuje taką samą mocą obliczeniową jak w owym czasie. To obecnie dalece nie wystarcza do obsługi systemu" - czytamy w komunikacie Comarchu.

Wedle twierdzeń Comarchu, spółka CA Consulting wielokrotnie informowała bank o tym fakcie, zgłaszając konieczność modernizacji. Informatyczna spółka podkreśla, że w styczniu tego roku wystosowała nawet w tej sprawie pismo do zarządu Pekao.

100 mln zł do zapłaty

Kontrowersje wzbudza też sama kwota zapłaty zgłaszana przez bank. Comarch twierdzi, że całkowity limit odpowiedzialności CA Consulting w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć całkowitego wynagrodzenia z tytułu świadczenia usług w danym roku kalendarzowym. A kwota 100 mln zł z wezwania Pekao przekracza ten limit kilkudziesięciokrotnie.

"CA Consulting podejmie niezbędne kroki prawne, mające na celu potwierdzenie niezasadności roszczenia zgłoszonego przez bank, a także będzie dochodził roszczeń za naruszenie dobrego imienia spółki" - czytamy w komunikacie.

CA Consulting mimo wezwania Pekao nadal świadczy na bieżąco usługi w ramach umowy zawartej z bankiem. W ocenie zarządu Comarch, zaistniała sytuacja nie będzie miała istotnego wpływu na działalność operacyjną i sytuację finansową informatycznej grupy.

Comarch to jedna z największych polskich grup informatycznych. Specjalizuje się w projektowaniu, wdrażaniu oraz integracji zaawansowanych systemów informatycznych, narzędzi programistycznych, narzędzi i infrastruktur sieciowych. Jej przychody ze sprzedaży przekroczyły 1 mld zł w 2016 roku.

Tagi: cmr, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-03-2017

z netu wyszukane"Widzieliśmy rządy despotyczne, posługujące się religią, sądząc że będzie to najsilniejszym oparciem dla władzy, wówczas wyposażono w jak … Czytaj całość

24-03-2017

EnmerkarI z jednej i z drugiej strony cwaniaki próbujące jeden drugiego wyślizgać. Firma informatyczna - bo pisze bzdury o kosmicznych wymaganiach … Czytaj całość

24-03-2017

outsiderbanki znowu zaczeły upadlać Polskie firmy ??? na początku 2004 roku doprowadziły tysiące firm do bankructwa zwykłym wypowiedzeniem kredytu nawet … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (29)