Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Fundusze wycofują się z Deutsche Banku. Akcje lecą w dół

Fundusze wycofują się z Deutsche Banku. Akcje lecą w dół

Fot. blu-news.org / Flickr (CC BY-SA 2.0)

Deutsche Bank traci zaufanie inwestorów. Fundusze wycofują z niego swoje pieniądze, czego efektem jest mocna przecena akcji na giełdzie we Frankfurcie. Obawy o kondycję sektora bankowego w Europie wywołują zamieszanie nie tylko w Niemczech.

Akcje Deutsche Banku są wyceniane najniżej w historii. Jak donosi agencja Bloomberg, tracą na wartości blisko 6 proc. Inwestorów wystraszyły informacje o tym, że kilka dużych funduszy inwestycyjnych wychodzi z niemieckiego banku.

- Inwestorów zmroziła informacja, iż 10 funduszy hedgingowych wycofuje pieniądze z Deutsche Banku, który przeżywa ostatnio coraz to nowe problemy - komentuje sytuację Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - Co prawda na rynku dominuje opinia, że bank jest daleki od upadku i nie pozwoli na to ani EBC, ani niemiecki rząd, ale jednak jest to pierwsza sytuacja tej skali od kryzysu finansowego i nerwowe reakcje nie dziwią.

Ekspert zwraca przy tym uwagę na to, że kłopoty ma też niemiecki Commerzbank, który wczoraj ogłosił ograniczenie dywidendy i zwolnienie ponad 7 tys. pracowników. - Air Berlin ogłosiła zwolnienie ponad tysiąca osób - mniej, ale dwie restrukturyzacje jednego dnia w gospodarce, która uważana jest za filar strefy euro to jednak nie jest pozytywny sygnał - podkreśla Kwiecień.

Faktycznie traci Deutsche Bank i niemiecka giełda, ale też wszystkie najważniejsze rynki akcji w Europie. Przed godziną 10:00, czyli w ciągu pierwszej godziny handlu, straty przekraczały nawet 2 proc.

Obserwuj bieżące notowania giełd w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch

W poniedziałek też było głośno o niemieckim banku po informacji tygodnika "Focus", że rząd Angeli Merkel nie udzieli ani finansowej, ani dyplomatycznej pomocy w sporze prawnym z USA. Departament Sprawiedliwości domaga się od Deutsche Bank odszkodowania w wysokości 14 mld dolarów tytułem kary za transakcje hipoteczne uznane przez amerykańskie władze za "toksyczne".

Deutsche Bank zamknął ubiegły rok nienotowaną w swej historii stratą około 6,7 mld euro. W 2014 roku Deutsche Bank wypracował jeszcze zysk około 1,7 mld euro - czyli ponaddwukrotnie większy niż rok wcześniej. Negatywny wynik finansowy odnotował po raz pierwszy od kryzysowego roku 2008, kiedy to jego strata sięgnęła około 3,9 mld euro.

giełda, deutsche bank
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
45uye6u5r6
2016-10-02 08:48
to oznacza jedno, należy przenieść wszystko do Polskich banków, może się okazać , ze za kilka dni nie wypłacisz kasy
arek
2016-10-02 07:52
i slusznie DB nie liczy sie z klientem ,okradajac go na rozne sposoby ,niekoniesznie wyrafinowane,po chamsku
Uc
2016-10-01 14:14
To samo dzieje się z Commerzbankiem! Od początku roku spadek 40%.
Pokaż wszystkie komentarze (25)