Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

HSBC uczestniczył w aferze łapówkowej w Brazylii?

0
Podziel się:

Szwajcarski wymiar sprawiedliwości podjął dochodzenie, aby ustalić, czy filia brytyjskiego banku HSBC w Szwajcarii uczestniczyła w wielkiej aferze łapówkowej, w którą zamieszane jest byłe kierownictwo Petrobrasu.

HSBC uczestniczył w aferze łapówkowej w Brazylii?
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bEEpXOad

Szwajcarski wymiar sprawiedliwości podjął dochodzenie, aby ustalić, czy filia brytyjskiego banku HSBC w Szwajcarii uczestniczyła w wielkiej aferze łapówkowej, w którą zamieszane jest byłe kierownictwo Petrobrasu - poinformowały w czwartek brazylijskie media.

Przedmiotem analizy będą konta byłych dyrektorów brazylijskiego państwowego giganta naftowego oskarżonych o łapownictwo na wielką skalę przez brazylijską prokuraturę - potwierdził w czwartek dziennik brazylijskiej finansjery "O Estado do Sao Paulo".

Poprzedniego dnia przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości w kantonie genewskim poinformowali o otwarciu śledztwa w sprawie prania brudnych pieniędzy z Brazylii przez szwajcarską filię banku HSBC. Nie podali jednak do publicznej wiadomości nazwisk osób, do których należą podejrzane konta bankowe.

bEEpXOaf

Afera korupcyjna w Brazylii

Na początku lutego w prasie światowej ukazały się obszerne doniesienia zawierające wiele szczegółów dotyczących wykorzystywania szwajcarskiej filii HSBC przez obywateli wielu krajów do ukrywania dochodów w celu uniknięcia płacenia we własnym kraju należnych podatków.

Odnośnie "wątku brazylijskiego" sprawy, skandal korupcyjny, jak wstępnie ustalił tamtejszy wymiar sprawiedliwości na podstawie zeznań byłych członków dyrekcji Petrobrasu, polegał m.in. na tym, że Petrobras traktowano jako przedsiębiorstwo, które służyło do nielegalnego finansowania kampanii politycznych i wyborczych.

W toku dotychczasowych dochodzeń aresztowano trzech byłych dyrektorów z Petrobrasu, przedsiębiorcę Alberto Youssefa, oskarżonego o kierowanie wielką mafijną siatką prania brudnych pieniędzy. Aresztowano także członków zarządów siedmiu największych brazylijskich przedsiębiorstw budowlanych i konstrukcyjnych, które realizowały inwestycje dla Petrobrasu.

bEEpXOal

Członkowie kierownictwa firmy wraz z prezes Marią das Gracas Foster, która kierowała Petrobrasem od 2012 roku i niemal do końca cieszyła się całkowitym zaufaniem brazylijskiej prezydent Dilmy Rousseff, podali się na początku lutego do dymisji pod naciskiem opinii publicznej.

Przedstawiciele Petrobrasu, który wykazał w 2014 roku dochody o 22 proc. mniejsze, niż rok wcześniej, twierdzą, że aktywa koncernu naftowego zostały "przeszacowane" wskutek błędnych obliczeń o 34,5 miliarda dolarów i stąd powstało wrażenie, że pieniądze te "znikły" wskutek operacji korupcyjnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Gigantyczna afera korupcyjna w Brazylii Hiszpańska agencja EFE tak opisuje mechanizmy korupcyjne działające w ciągu ostatnich 10 lat w Petrobrasie: nadmierne ceny płacone przy przetargach, handel wpływami, łapówki płacone przy zawieraniu kontraktów.
Brazylia musi ratować naftowego giganta Pozycja koncernu uległa zachwianiu wskutek gigantycznej afery korupcyjnej. Chodzi o ponad 3,8 miliarda dolarów.
Wielka afera w szwajcarskim HSBC Informatyk usłyszał zarzut udostępniania tajnych informacji władzom obcych państw. Robił to dla zysku.
bEEpXOaG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)