Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Idea Bank zdradza, na co przeznaczy środki z giełdy

0
Podziel się:

- Przy założonym rozwoju pozyskane środki zabezpieczą możliwości rozwoju banku na trzy lata - powiedział Jarosław Augustyniak, prezes Idea Banku.

Jarosław Augustyniak, prezes Idea Banku
Jarosław Augustyniak, prezes Idea Banku (Idea Bank)

Idea Bank liczy, że środki pozyskane w ofercie publicznej zabezpieczą rozwój banku na trzy lata - poinformował Jarosław Augustyniak, prezes banku.

- Przy założonym rozwoju pozyskane środki zabezpieczą możliwości rozwoju banku na trzy lata - powiedział Jarosław Augustyniak, prezes Idea Banku.

Bank podał w prospekcie, że około 60 proc. pozyskanych środków bank chce przeznaczyć na zwiększenie akcji kredytowej dla polskich przedsiębiorców i małych przedsiębiorstw, od około 10 proc. do 30 proc. na zwiększenie finansowania działalności klientów poprzez faktoring i od około 10 proc. do 30 proc. na zwiększenie finansowania działalności klientów poprzez leasing.

Bank poinformował, że może ponadto przeznaczyć część środków z emisji nowych akcji na przejęcia podmiotów.

- Dzisiaj nie ma celów, które mogłyby być do przejęcia. Nie ma spółek, które mogłyby do grupy Idea Banku pasować. Gdyby za jakiś czas zdarzyła się możliwość akwizycji, to ten temat jest otwarty - powiedział Michał Kowalczewski z Mercurius Dom Maklerski.

Bank podał w prospekcie, że oczekuje, iż wpływy netto z emisji nowych akcji wyniosą około 1 mld zł. - Kwota 1 mld zł to była kwota wstępnego założenia - powiedział Kowalczewski.

Cena maksymalna akcji w ofercie publicznej Idea Banku ma być ustalona jeszcze w czwartek. Na koniec 2014 r. Idea Bank miał 181,2 tys. rachunków bieżących, podczas gdy pod koniec 2013 r. bank prowadził 128 tys. rachunków.

Przedsiębiorcy i małe firmy stanowią głównych kredytobiorców grupy (95 proc. spośród 79,8 tys. na koniec 2014 r.), zaś klienci detaliczni stanowią głównych posiadaczy jej lokat terminowych (98 proc. spośród 114,4 tys. na koniec 2014 r.).

Sieć grupy Idea Banku składa się z około 200 placówek zlokalizowanych w całej Polsce. Na koniec 2014 r. było 71 placówek Idea Banku, 63 biur Tax Care, 43 placówki Idea Expert, 10 placówek Idea Leasing oraz 13 placówek Idea Leasing & Fleet.

Zapisy na akcje banku w ofercie publicznej dla inwestorów instytucjonalnych odbędą się 1–7 kwietnia, a dla indywidualnych 23–30 marca. Ostateczna cena i liczba oferowanych akcji zostanie ustalona 31 marca. Przewidywanym terminem pierwszego notowania akcji banku na GPW jest 16 kwietnia.

Oferta będzie skierowana do inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych. W pierwszej kolejności inwestorom przydzielane będą akcje nowej emisji. Inwestorom indywidualnym zaoferowanych zostanie do 15 proc. oferowanych akcji. Zapis w tej transzy musi opiewać na co najmniej 10 akcji.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)