Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Majątek przeciętnego Polaka. W co inwestujemy?

Majątek przeciętnego Polaka. W co inwestujemy?

Fot. Voyagerix

Bogaci pakują pieniądze w nieruchomości i firmy. Mniej zamożni wolą inwestycje finansowe. Łącznie ruchomości, nieruchomości i inne aktywa przeciętnego Polaka mają wartość ćwierć miliona złotych, ale w gotówce mamy średnio około 8-9 tys. zł.

Ludzie mniej zamożni mają największą skłonność do bardziej ryzykownych inwestycji - sugerują eksperci BGŻOptima, którzy na podstawie najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego porównali zachowania Polaków w podziale na osoby o niskiej zamożności, średnio zamożne i bogate.

Osoby z pierwszej kategorii względem bogatszych, proporcjonalnie do całego posiadanego majątku, więcej inwestują w akcje (0,3 proc. kapitału). Do tego dochodzi taki sam procent ulokowany w funduszach inwestycyjnych. Dla porównania, bezpośrednio na giełdzie najbogatsi Polacy inwestują zaledwie 0,1 proc. swojego majątku, choć oczywiście kwotowo mają w akcjach dużo więcej pieniędzy.

Ludzie bogaci ani nie obracają pieniędzmi, ani specjalnie ich nie chomikują. Na depozytach bankowych mają tylko 2,3 proc. kapitału. Blisko 5-krotnie więcej (udziału w całym majątku) na lokatach mają mniej zamożni.

- Oczywiście kwota tych oszczędności jest zdecydowanie większa dla osób zamożnych, nawet przy niższym udziale depozytów w całym majątku. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że z perspektywy osoby niezamożnej to, na jaki procent ulokowała ona swoje oszczędności w danym banku ma zdecydowanie większe znaczenie, z perspektywy powiększania jej majątku, niż w przypadku osoby zamożnej - komentuje Konrad Grzelec, analityk BGŻOptima.

Jaką część majątku Polacy przeznaczają na inwestycje?

akcjefundusze inwestycyjnedepozyt w banku
obligacjepożyczki udzielane innym osobom
niska zamożność 0,3% 0,3% 11,4% 0% 1,3%
średnia zamożność 0,2% 0,2% 4% 0,1% 0,1%
wysoka zamożność 0,1% 0,5% 2,3% 0,1% 0,1%
źródło: BGŻOptima

 

Co bogaci robią więc ze swoim majątkiem? Im ktoś bardziej zamożny, tym mniejszą część pieniędzy ma ulokowanych w tzw. aktywa finansowe. Akcje, obligacje i lokaty bankowe stanowią zaledwie 3,5 proc. majątku tej grupy. Reszta to majątek z działalności gospodarczej, samochody i nieruchomości.

W przypadku nieruchomości takich jak dom czy mieszkanie, nieco większy udział ich wartości w całym majątku mają mniej zamożni niż bogaci. Z drugiej jednak strony, nie mają praktycznie w ogóle nieruchomości komercyjnych, które z kolei stanowią prawie 15 proc. kapitału najlepiej zarabiających.

Co ciekawe, łącznie ruchomości, nieruchomości i inne aktywa przeciętnego Polaka mają wartość ćwierć miliona złotych. To oczywiście czysta teoria, bo większość kapitału ma postać domu czy mieszkania. Skromnie wygląda zasób gotówki typowego Kowalskiego, który ma około 8,6 tys. zł.

Najważniejszą częścią majątku jest dom lub mieszkanie na własność. Ma je według wyliczeń NBP 76,4 proc. polskiego społeczeństwa. Szacunki wskazują, że nieco mniejszy odsetek, bo 63 proc. dorosłych mieszkańców, może pochwalić się własnym samochodem.

Jaką część majątku Polacy przeznaczają na aktywa niefinansowe?

mieszkanie /dominna nieruchomośćpojazdyprzedmioty wartościowemajątek z działalności gospodarczej
niska zamożność 61,2% 0% 10,4% 2,7% 0%
średnia zamożność 80,6% 6,4% 4% 0,6% 2,8%
wysoka zamożność 52,8% 14,7% 2% 0,2% 26,8%
źródło: BGŻOptima

Eksperci BGŻOptima zwracają uwagę na jeszcze jeden aspekt tego, jak wygląda majątek różnych pod względem majętności grup w Polsce. Co ciekawe, 12,4 proc. majątku najmniej zamożnych przypada na dobrowolne programy emerytalne i polisy życiowe. Mniej zarabiający zdają sobie sprawę z tego, że przyszłe emerytury gwarantowane przez państwo mogą być bardzo niskie.

To bez porównania więcej niż w pozostałych dwóch grupach. Bogaci odłożyli na przyszłość, w instrumentach emerytalnych i ubezpieczeniowych, 0,3 proc. majątku, a średnio zamożni 1,2 proc.

inwestowanie, nieruchomości, majątek, oszczędności polaków
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Marysia
2016-11-25 16:11
Ja zarabiam nie za mało ale i nie za dużo i boje sie o moja emeryturę. Ubezpieczyłam sie i mam nadzieje, ze to co mi sie uzbiera starczy chociaż na kilka lat.
Karominka
2016-11-15 16:18

Nie ma co na koncie, bo tam 0,5-1% szukałam polisy i lokaty w jednym.,dobra naczytałam się, że to straszne, ze opłata za likwidację. No i znalazłam :-) w Nationale jest dla dzieci do 18ki. I brak opłaty likwidacyjnej. Jak cos sie stanie to kończę i zabieram kasę. Dobre


Poza tym w tym NN mają chyba jeszcze jakieś premie roczne, wydaje mi się, że o tym słyszałam - jeśli oczywiście dobrze kojarzę. A takie inwestowanie z możliwością polisy to już wydaje się bardziej bezpieczną opcją niż zwyczajne odkładanie.
Luska
2016-11-14 23:13
Nie ma co na koncie, bo tam 0,5-1% szukałam polisy i lokaty w jednym.,dobra naczytałam się, że to straszne, ze opłata za likwidację. No i znalazłam :-) w Nationale jest dla dzieci do 18ki. I brak opłaty likwidacyjnej. Jak cos sie stanie to kończę i zabieram kasę. Dobre
Pokaż wszystkie komentarze (15)