Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Prezes PKO BP czeka na projekt ws. frankowiczów. Zapowiada rosnące zyski banku

Prezes PKO BP czeka na projekt ws. frankowiczów. Zapowiada rosnące zyski banku

Zbigniew Jagiełło na czele największego polskiego banku stoi od października 2009 roku. Fot. WP.TV
Zbigniew Jagiełło na czele największego polskiego banku stoi od października 2009 roku.

Frankowicze mogą liczyć na porozumienie z PKO BP w sprawie kontrowersyjnych kredytów walutowych, ale najpierw muszą zakończyć się prace nad prezydenckim projektem. Prezes Zbigniew Jagiełło nie widzi zagrożenia dla tegorocznych wyników, które mają być lepsze niż w ubiegłym roku.

PKO Bank Polski czeka na dalsze prace nad prezydenckim projektem w sprawie kredytów hipotecznych we frankach - poinformował prezes Zbigniew Jagiełło.

- W pierwszej kolejności będziemy realizowali właśnie projekt prezydencki - zapewnił prezes.

Jak przypomina PAP, Jagiełło informował podczas majowej konferencji wynikowej, że PKO BP chciał kredytobiorcom ze współczynnikiem DTI powyżej 65 proc. (czyli takim, którym kredyt pochłania co najmniej 65 proc. dochodu) oraz posiadającym tylko jedno mieszkanie lub dom, zaproponować mechanizm przewalutowania polegający na tym, że rata po przejściu na kredyt złotówkowy byłaby taka sama jak obecnie. Propozycja miała być składana na przełomie II i III kwartału.

Jagiełło dodał, że portfel tych kredytów w PKO BP powinien być spłacony w tempie 5-7 lat w zależności od kursu franka, zaś taki projekt dobrowolnej restrukturyzacji powinien zawierać propozycje przyspieszenie całego procesu.

Zobacz co prezes mówił o pomocy frankowiczom jeszcze rok temu:


 

Do tematu pomocy frankowiczom szef największego polskiego banku odniósł się przy okazji konferencji prasowej poświęconej omówieniu wyników banku za pierwsze półrocze.

PKO BP odnotował spadki zysków. W raporcie wykazał 1 mld 382 mln zł zysku netto wobec ponad 1,5 mld zł w tym samym okresie ubiegłego roku. Sam drugi kwartał zakończył z wynikiem 857 mln zł, co oznacza spadek w rok o około 16 mln zł.

Mimo to prezes Jagiełło wierzy, że PKO BP cały rok zakończy z lepszym wynikiem niż w 2016 roku. Wtedy "na czysto" bank zarobił 2,87 mld zł.

Jagiełło zwrócił także uwagę, że bank coraz szerzej otwiera się na innowacje. Od września rusza rekrutacja start-upów do programu Bridge to MassChallenge Warsaw, którego bank jest partnerem.

Władze banku informowały również, że PKO TFI był w drugim kwartale liderem sprzedaży w grupie konkurencyjnych funduszy inwestycyjnych i awansował na drugą pozycję wśród największych towarzystw zarządzających nimi.

Podczas konferencji Jagiełło przypomniał też, że od 1 sierpnia poprzez systemy transakcyjne PKO BP można składać wnioski o świadczenie z programu 500+. Dotąd złożono ich 130 tys., a od początku udostępniania świadczenia w 2016 roku - niemal 300 tys.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Na koniec czerwca obsługiwał 9,3 mln klientów, z czego 8,9 mln stanowiły osoby fizyczne. Na wszystkich klientów przypada w sumie 148 mld zł udzielonych przez bank kredytów, które finansują wpłaty na depozyty, mające w sumie wartość 165 mld zł.

ISB
Czytaj także
Polecane galerie
Joachim
2017-08-30 04:41
Wyjątkowo nieapetyczny... i nieporywający....
RR
2017-08-30 00:50
Zapowiada rosnące zyski banku...
Nic dziwnego, dziś za przelew 60 zł z karty kredytowej na konto pobrali mi opłatę 15 zl skandal
ewka
2017-08-29 13:13
Kolejny raz chcą oszukać frankowiczów! Teraz gdy kurs franka spada chcą przewalutować tak kredyty, by utrzymać ratę na tym samym poziomie!!! Frankowicze nie dajcie nabić się w butelkę !!! Wzrost zysku banku znowu kosztem klientów!!
Pokaż wszystkie komentarze (13)