Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Przewalutowanie kredytów we frankach szwajcarskich. Główny akcjonariusz BPH będzie dochodził odszkodowania

0
Podziel się

Wartość pakietu akcji BPH, które kontroluje koncern General Electric, w ciągu niecałego roku spadła już o ponad miliard złotych.

Przewalutowanie kredytów we frankach szwajcarskich. Główny akcjonariusz BPH będzie dochodził odszkodowania
(Reporter)
bEqpzUid

Główny akcjonariusz banku BPH będzie dochodził od polskich władz odszkodowania, jeżeli te wprowadzą ustawę pomocy dla posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich. To zupełnie nowa odsłona trwającego sporu banków z rządem.

Władze koncernu General Electric skierowały list do polskich parlamentarzystów oraz prezydenta w sprawie zapowiadanego wprowadzenia ustawy, która ma pomóc posiadaczom kredytów w walutach obcych, przede wszystkim we frankach szwajcarskich. List został właśnie opublikowany na stronie internetowej Senatu.

Chodzi o uchwalone przez Sejm przepisy, w myśl których posiadacze kredytów walutowych będą mogli zmienić walutę na złote, a 90 procent kosztów takiego przewalutowania pokryją banki. Ustawą we wrześniu ma zająć się Senat.

bEqpzUif

Tymczasem koncern General Electric jest głównym akcjonariuszem w banku BPH. Kontroluje w nim ponad 87 procent akcji. W liście do polskich władz, podpisanym przez prezesa GE, Keitha S. Sherina, można przeczytać, że koncern będzie dochodził pełnego odszkodowania za szkody spowodowane ewentualnym wejściem ustawy w życie.

"Grupa GE zamierza dochodzić pełnej rekompensaty za wszelkie szkody spowodowane przyjęciem i podpisaniem tej Ustawy i wobec tego zastrzega wszystkie swoje prawa" - czytamy w liście.

"Przyjęcie projektu Ustawy stanowiłoby zatem naruszenie przez Rzeczypospolitą Polską jej obowiązków w zakresie ochrony inwestycji wynikających z Traktatów, w szczególności zobowiązania do zapewnienia inwestycjom zagranicznym uczciwego i sprawiedliwego traktowania oraz zakazu utrudniania, poprzez nieuzasadnione i arbitralne działania, prowadzenia, zarządzania, utrzymywania, użytkowania i korzystania z inwestycji Grupy GE" - dodają władze koncernu w liście.

Temat pomocy dla posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich stał się bardzo głośny w związku z rządowymi planami wprowadzenia przepisów, które miałyby pomóc im przewalutować kredyty na korzystnych warunkach. Pierwotnie zakładano, że kredytobiorcy i banki podzielą się kosztami pół na pół. Przez Sejm przeszła jednak wersja, według której 90 procent kosztów mają pokryć banki.

bEqpzUil

Jak oszacowała Komisja Nadzoru Finansowego, oznaczałoby to, że banki będą musiały zapłacić około 22 miliardy złotych. O skutkach zmian dla posiadaczy kredytów we frankach pisaliśmy w money.pl.

Propozycja wprowadzenia zmian w takim kształcie spowodowała w ostatnich tygodniach duże spadki cen akcji banków na warszawskiej giełdzie. Wśród nich są papiery BPH, które od początku roku straciły jedną piątą wartości. Tymczasem od 12 miesięcznego szczytu kurs BPH spadł już o około 30 procent. Oznacza to, że wartość pakietu akcji BPH w rękach GE zmalała w tym czasie o ponad 1,1 miliarda złotych.

Kurs akcji banku BPH w ostatnich dziesięciu miesiącach

bEqpzUiG
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)