Notowania

PZU prosi UOKiK o zgodę na przejęcie Banku Pekao

PZU złożył w środę wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie przejęcia kontroli nad kontroli nad Bankiem Pekao, Pioneer Pekao Investment Management i Domem Inwestycyjnym Xelion.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wlodzimierz Wasyluk)

PZU złożył w środę wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie przejęcia kontroli nad kontroli nad Bankiem Pekao, Pioneer Pekao Investment Management i Domem Inwestycyjnym Xelion.

Jak podaje UOKiK, we wniosku, który wpłynął 25 stycznia, PZU chce zatwierdzenia przejęcia kontroli nad Bankiem Pekao od włoskiego Unicredit.

W komunikacie zapisano, że sprawa dotyczy również spółek zależnych od Pekao, czyli najstarszego w Polsce towarzystwa funduszy inwestycyjnych Pioneer oraz biura maklerskiego DI Xelion.

Odnośnie Pekao UOKiK sprawdzać będzie poziom koncentracji rynku w zestawieniu z Alior Bankiem, w którym PZU ma wiodący pakiet akcji.

Jeśli chodzi o Pioneer TFI - podobną działalność prowadzi PZU TFI. Obie firmy miały na koniec ubiegłego roku odpowiednio 6,5 i 8,6 proc. rynku funduszy inwestycyjnych.

W grudniu ubiegłego roku PZU i Polski Fundusz Rozwoju (PFR) podpisali z UniCredit umowę, która przewiduje zakup przez nich docelowo odpowiednio 20 proc. i 12,8 proc. akcji Banku Pekao za łączną kwotę 10,59 mld zł.

Grupa PZU prowadzi w Polsce działalność przede wszystkim w zakresie ubezpieczeń na życie, ubezpieczeń osobowych i majątkowych oraz reasekuracji. Podmioty z Grupy PZU świadczą również usługi bankowe, zarządzania funduszami inwestycyjnymi oraz zarządzania funduszami emerytalnymi.

Podstawowym przedmiotem działalności Banku Pekao w Polsce jest działalność bankowa. W skład Grupy Pekao wchodzą również domy maklerskie, fundusz inwestycyjny, fundusz emerytalny, oraz spółki świadczące usługi leasingu i factoringu.

Tagi: bank pekao, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz