Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Raiffeisen Bank stracił prawie 30 mln zł. Zrobi kolejne podejście do giełdy

Raiffeisen Bank stracił prawie 30 mln zł. Zrobi kolejne podejście do giełdy

Piotr Czarnecki, prezes Raiffeisen Bank Polska Fot. Raiffeisen Bank Polska
Piotr Czarnecki, prezes Raiffeisen Bank Polska

Dokładnie 29,7 mln zł wyniosła strata netto Raiffeisen Banku w pierwszym półroczu 2017 r. Bank po raz kolejny będzie próbował wejść na giełdę przed 15 maja przyszłego roku.

Raiffeisen Bank Polska opublikował w czwartek wyniki finansowe po pierwszym półroczu. Okazało się, że w tym czasie jego strata netto sięgnęła 29,7 mln zł, podczas gdy w tym samym czasie ubiegłego roku miał zysk netto na poziomie 81,5 mln zł. Bank zaznacza jednak, że w samym drugim kwartale pokazał on zysk netto w wysokości 46,45 mln zł.

"O wynikach pierwszego półrocza w dużym stopniu przesądziły zdarzenia jednorazowe, natomiast w bieżącej działalności notujemy stałą poprawę. Szybko przybywa klientów indywidualnych i firmowych, zwłaszcza w naszym flagowym segmencie małych i średnich przedsiębiorstw" - mówi Piotr Czarnecki, prezes zarządu w informacji przekazanej mediom.

Zobacz także: Niemieckie reparacje wojenne. Co można kupić za 25 bln złotych?

Wskazał on m.in., że bank dąży do obniżenia kosztów swojej działalności, czego skutkiem jest zamknięcie ponad 60 oddziałów, tym samym zostało ich 236. Bank zakłada też zmniejszenie zatrudnienia o max. 950 etatów. "Ogłoszony na początku drugiego kwartału trzyletni program restrukturyzacyjny ma przynieść efekty zarówno po stronie kosztowej jak i przychodowej, przygotowując równocześnie organizację na wyzwania związane z wszechobecną cyfryzacją" - podkreśla prezes banku.

"Prowadzone działania restrukturyzacyjne skutkowały w drugim kwartale jednorazowymi odpisami w koszty na kwotę 45,5 mln zł, co wpłynęło negatywnie na wyniki pierwszego półrocza" - podaje bank.

Aktywa Grupy na koniec pierwszego półrocza 2017 r. wyniosły 49,8 mld zł i były niższe o 6,4 proc. w stosunku do końca 2016 r. Wynikało to z ograniczenia nadpłynności i zmniejszenia stanu depozytów klientów o 7,1 proc. do 33,7 mld zł, podczas gdy portfel kredytowy pozostał praktycznie na niezmienionym poziomie 33,5 mld zł.

W drugiej połowie czerwca Raiffeisen Bank ogłosił zamiar przeprowadzenia publicznej oferty akcji i wprowadzenia ich do obrotu na warszawskiej giełdzie. Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny, ale po konsultacji z globalnymi koordynatorami oferty bank podjął decyzję o zawieszeniu oferty. Nowy termin wprowadzenia akcji banku na giełdę został ustalony wspólnie z KNF na 15 maja przyszłego roku.
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
em231
2017-08-12 14:26
uciekac z tego banku dopoli mozna
Belzebub900900900
2017-08-11 14:47
Panie Czarnecki szykuj dobrą kancelarię bo pozwy o odszkodowanie na koniec roku przewyższa liczbę klientów na rachunkach.
zxxc
2017-08-11 12:10
kreatywna buchalteria. Trzeba głośno krzyczeć że się traci. Ciekaw jestem czy dywidendy ida za granicę?
Pokaż wszystkie komentarze (12)