Notowania

UniCredit miał w 2016 roku około 12 miliardów euro straty

Wszystko przez szereg zdarzeń jednorazowych, które dotknęły byłego właściciela Pekao.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Metropolico.org/flickr (CC BY-SA 2.0))

Jedna z największych grup bankowych w Europie ma za sobą bardzo trudny rok. Zarząd włoskiego UniCredit szacuje, że straty mogą sięgać około 12 mld euro, czyli blisko 51 mld zł. Wszystko przez szereg zdarzeń jednorazowych, które dotknęły byłego właściciela Pekao.

Wynik finansowy netto UniCredit za 2016 rok wyniesie około 11,8 mld euro straty - szacuje wstępnie włoski bank w komunikacie wydanym we wtorek rano. Na oficjalne podsumowanie ostatnich dwunastu miesięcy musimy jednak jeszcze trochę poczekać. Publikacja sprawozdania finansowego planowana jest na 9 lutego.

UniCredit oczekuje, że jednorazowe odpisy, zmniejszające księgową wartości aktywów, wyniosą łącznie 12,2 mld euro i obciążą wyniki w czwartym kwartale 2016 roku. Składają się na nie przede wszystkim odpisy na kredyty spłacane nieregularnie (8,14 mld euro) oraz koszty restrukturyzacji na poziomie 1,7 mld euro.

"Grupa uwzględniła również szereg dodatkowych negatywnych zdarzeń jednorazowych, opiewających łącznie na kwotę około 1 mld euro, które obciążą 2016 rok. Zdarzenia te dotyczą przede wszystkim wyższych odpisów z tytułu inwestycji w Atlante Funds, niektórych udziałów oraz aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego" - czytamy w komunikacie banku.

Jak podkreślają zarządzający bankiem, bez uwzględniania wymienionych zdarzeń jednorazowych, wynik finansowy netto grupy bankowej byłby pozytywny.

Władze UniCredit zdają sobie sprawę z trudnej sytuacji. Dlatego też w grudniu poinformowali o przyjęciu nowej strategii do 2019 roku, w której zakładają m.in.transformację modelu biznesu, która obejmie łączną redukcję blisko 14 tysięcy etatów. Oznacza to niemal podwojenie zwolnień wobec wcześniejszych planów.

Finanse wyglądałyby dużo gorzej, gdyby nie wpływy ze sprzedaży niektórych biznesów UniCredit. W połowie października Włosi sprzedali za 552 mln euro 20 proc. akcji FinecoBanku. Ten sam los spotkał Pioneer Investments (3,54 mld euro). Pozbyli się też Banku Pekao. Za ponad 30 proc. udziałów otrzymali ponad 10 mld zł od PZU i PFR.

UniCredit jest jedną z największych grup bankowych w Europie, działającą w 50 krajach na świecie, w tym w blisko 20 europejskich. Jest notowany na warszawskiej giełdzie od 2007 roku.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-01-2017

coitka z RopczycNIEPRAWDA ! Spytaj polakow tych ze wsi to uslyszysz ze Banki kradna. Oni wiedza lepiej jak jest, a zwlaszcza te co pija chmielowke pod GS-ami i … Czytaj całość

31-01-2017

KlientTe straty to głównie z powodu sprzedaży PKO. Głupio zrobili sprzedając dojną krowę.

31-01-2017

HmmCzyzby Pekao nie zdązyli zdoić?!

Rozwiń komentarze (8)