Notowania

Wyniki BZ WBK. Dobry drugi kwartał. Słabsze całe półrocze

Takich zysków może pozazdrościć niejeden bank działający w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

W pierwszych sześciu miesiącach tego roku grupa BZ WBK zarobiła prawie 1,3 mld zł. Takich zysków może pozazdrościć niejeden bank działający w Polsce. Problem w tym, że jest to prawie 300 mln zł gorszy wynik niż przed rokiem.

Na odsetkach BZ WBK zarobił w pierwszym półroczu 2,27 mld zł. Do tego dochodzi 943 mln zł z prowizji. Choć w sumie to wyniki lepsze niż w analogicznym okresie 2015 roku, zysk netto okazuje się prawie 20 proc. niższy. Wyniósł 1,28 mld zł wobec 1,57 mld zł rok wcześniej.

Skąd takie pogorszenie wyników? Zyski w pierwszym kwartale ubiegłego roku były po prostu nadzwyczaj wysokie. BZ WBK przeprowadził wtedy częściową sprzedaż pakietu akcji w spółkach BZ WBK-Aviva TUO i BZ WBK-Aviva TUnŻ. W efekcie powstał jednorazowy zysk w kwocie 523 mln zł. Wyłączając to, zysk byłby teraz wyższy.

Widać to choćby po samym drugim kwartale, w którym BZ WBK zarobił 723,5 mln zł wobec 541,64 mln zł przed rokiem. Co więcej, wynik okazał się lepszy od oczekiwań analityków, którzy średnio spodziewali się 659,1 mln zł.

Pozytywnie na publikację raportu zareagowali inwestorzy z warszawskiej giełdy. Pierwszą reakcją był wzrost notowań akcji, które jeszcze wczoraj, w obawie o to co zaprezentuje bank, spadły o ponad 2 proc.

Obserwuj bieżące notowania akcji BZ WBK

Jedna akcja BZ WBK przed godziną 10:00 kosztowała 282 zł. Daje to wartość rynkową banku na poziomie około 28 mld zł. Łączna wartość jego aktywów przekracza zaś 142 mld zł.

Bank notuje bardzo duży przyrost rachunków osobistych. W pierwszej połowie roku przybyło ich aż 53 proc. porównując z analogicznym okresem poprzedniego roku. Tym samym jest ich ogółem prawie 4 mln.

Podobną dynamiką bank może się pochwalić przy nowo udzielonych kredytach hipotecznych. Ich wartość wyniosła 2,9 mld zł - prawie o połowę więcej niż rok temu. Portfel kredytów hipotecznych zwiększył się więc do 32,4 mld zł.

Na uwagę zasługuje zdecydowany spadek liczby oddziałów BZ WBK. Na koniec czerwca było ich 666, podczas gdy pół roku wcześniej 723, a w połowie 2015 roku - 769. Minimalnie skurczyła się też sieć placówek partnerskich - ze 115 do 112.

Bank Zachodni WBK należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej giełdzie. Jego głównym akcjonariuszem jest hiszpański Santander - pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem wielkości.

Tagi: wyniki bz wbk, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-07-2016

gf44banksterzy

27-07-2016

lucyfer666 ODDZIAŁOW , IŚCIE DIABELSKI BANK . NIE POLECAM PO 10 LATACH w NIM SPĘDZONYCH!

27-07-2016

jerryJestem klientem tego banku od 23 lat. Po ostatnich zmianach taryf opłat zlikwidowalem 2 z 3 kont. Polityka prowizji za udzielenie kredytu … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)