Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmowa kartelowa bankowych gigantów. Prawie sto milionów euro kary

0
Podziel się:

Ich celem było wywieranie wpływu na wskaźnik LIBOR dla franka szwajcarskiego.

Jednym z banków zamieszanych w zmowy jest JP Morgan</br>
Jednym z banków zamieszanych w zmowy jest JP Morgan</br> (SPLASH NEWS/EAST NEWS)

Komisja Europejska ukarała dziś banki JP Morgan, UBS i Credit Suisse za zmowy kartelowe, których celem były manipulacje w sektorze instrumentów pochodnych denominowanych we frankach szwajcarskich. Komisja nałożyła na nie łączną karę w wysokości 94 milionów euro.

Jak poinformował komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia, Komisja wykryła dwa kartele tworzone przez te banki. Pierwszy kartel tworzyły między marcem 2008 r. a lipcem 2009 r. RBS i JP Morgan, a ich celem było wywieranie wpływu na wskaźnik LIBOR dla franka szwajcarskiego.

Według Almunii oba banki zgodziły się na polubowne zakończenie postępowania. JP Morgan ma zapłacić karę w wys. 61 mln. 676 tys. euro, przy czym Komisja zgodziła się na obniżenie kary o 20 proc. za to, że bank współpracował w nią w trakcie postępowania i zaakceptował jej decyzję. Zaś RBS zostanie zwolniony z kary finansowej za ujawnienie istnienia zmowy kartelowej.

Drugą zmowę kartelową zawarły RBS, JP Morgan, UBS i Credit Suisse pomiędzy majem a wrześniem 2007 r., aby wpływać na cenę instrumentów pochodnych, denominowanych we frankach szwajcarskich. RBS również w tym przypadku został zwolniony z kary finansowej za ujawnienie zmowy. UBS ma zapłacić 12 mln 650 tys. euro kary, JP Morgan 10 mln 534 tys. euro, a Credit Suisse - 9 mln 171 tys. euro.

Instrumenty pochodne oparte o stopę procentową (interest rate derivatives) takie jak swapy, kontrakty terminowe i opcje to produkty finansowe wykorzystywane przez banki lub firmy do zarządzania ryzykiem zmiany stóp procentowych. Instrumenty pochodne oparte o stopę procentową to produkty finansowe sprzedawane na całym świecie, odgrywają kluczową rolę w gospodarce.

Już w grudniu 2013 roku Komisja Europejska ukarała osiem instytucji finansowych na łączną kwotę 1,7 mld euro za udział w nielegalnych kartelach na rynku instrumentów pochodnych. Chodziło o zmowy dotyczące wskaźników EURIBOR i LIBOR.

Cztery banki uczestniczyły w kartelu dotyczącym instrumentów pochodnych (interest rate derivatives) denominowanych w euro. Były to: Barclays, Deutsche Bank, Societe Generale i RBS. Pięć banków (RBS, UBS, Deutsche Bank, JPMorgan, Citigroup) i jeden broker (RP Martin) uczestniczyli z kolei w dwustronnych kartelach związanych z instrumentami pochodnymi denominowanymi w japońskich jenach. W przypadku instrumentów pochodnych opartych na jenach banki manipulowały wskaźnikami JPY LIBOR i TIBOR.

Czytaj więcej w Money.pl
Barroso: Londyn popełni błąd, jeśli... Londyn popełniłby historyczny błąd, gdyby zraził do siebie kraje członkowskie UE z Europy Środkowo-Wschodniej w trakcie negocjacji warunków pozostania Wielkiej Brytanii w Unii - powiedział odchodzący szef Komisji Europejskiej Jose Barroso.
Polska nie odzyska 380 mln zł. Zapadł wyrok Była to kara nałożona przez Komisję Europejską w 2010 r. za błędy w systemie identyfikacji działek.
Polityka kosmiczna przypadnie Bieńkowskiej? Rozszerzenie teki Bieńkowskiej o tę dziedzinę mogłoby być rekompensatą, jeśli Juncker zdecyduje się wydzielić z zakresu kompetencji polskiej komisarz sektor farmaceutyczny, czego zażądali socjaliści w europarlamencie.
giełda
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)