Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

ZBP ostrzega frankowiczów: niespłacanie kredytów to ryzykowna gra

17
Podziel się:

Zaprzestanie dalszego spłacania rat to ryzykowna taktyka dla frankowiczów. Powód? - Korzystna linia orzecznicza sądów może się w każdej chwili zmienić - twierdzi Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich. Jego zdaniem frankowicze powinni rozważyć zawarcie ugody z bankiem.

ZBP ostrzega frankowiczów: niespłacanie kredytów to ryzykowna gra
Zdaniem ZBP niespłacanie rat frankowych kredytów to balansowanie na linie. Na zdjęciu demonstracja: "'Zero Haraczu'' przed Belwederem, fot. MARIUSZ GACZYNSKI (MARIUSZ GACZYNSKI)

Zaprzestanie spłacania rat kredytobiorcom, którzy spłacili bankowi główną należność, zaleca reprezentujące frankowiczów - Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu. Jednocześnie proponuje skonsultowanie tego z prawnikiem oraz dokładne przeanalizowanie umowy.

Z tą taktyką nie zgadza się jednak Tadeusz Białek, wiceprezes ZBP. Według niego niespłacanie kredytu może skończyć się dla frankowiczów wyrokiem sądowym i droższym kredytem do spłacenia.

- W tej chwili gros wyroków sądowych zapada na korzyść klientów, ale linia orzecznicza nie pozostaje niezmienna, co najlepiej widać w wypadku kredytów frankowych. Na początku większość wyroków zapadało na korzyść banków - komentuje Tadeusz Białek.

Zobacz także: Frankowicze pewni wygranych w sądach. Prezes ZBP zwraca uwagę na niuans w wyroku TSUE

Dodaje, że nawet jeśli teoretycznie wszyscy klienci poszliby do sądów - to sprawy będą się ciągnąć minimum kilkanaście lat a w tym czasie linia orzecznicza może się zmienić.

Nie zgadza się też z argumentami organizacji zrzeszającej frankowiczów, że banki mające głównie portfele kredytów frankowych i nie prowadzące innej działalności w pewnym momencie mogą zaprzestać działalności i wtedy nie będzie od kogo domagać się nadpłaty.

Według niego to niemożliwe, aby banki, które działają w ramach międzynarodowych grup kapitałowych, zaprzestały działalności. - Należy się spodziewać, że te banki będą funkcjonować, dopóki wszystkie kredyty nie zostaną spłacone - dodał.

Zdaniem wiceprezesa ZBP, frankowicze powinni więc rozważyć zawarcie ugody z bankiem. - Klienci nie wykazują szerszej woli zawierania ugód, namawiani przez kancelarie frankowe - które mają interes w prowadzeniu spraw do udawania się do sądów - twierdzi Tadeusz Białek.

Jego zdaniem przy obecnym obłożeniu sądów proces może trwać latami. Poza tym samo orzeczenie sądu to nie koniec, bo mogą pojawić się dalsze rozliczenia, w tym o zwrot kapitału i ewentualne roszczenia o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, które mogą być przedmiotem kolejnego procesu sądowego.

Tymczasem według organizacji frankowiczów, ugody proponowane przez banki klientom według zaleceń przewodniczącego KNF to ok. 20-30 proc. tego, co można uzyskać w razie unieważnienia umowy w sądzie.

Kilka lat temu to banki wygrywały w sądach

Tadeusz Białek pytany, czy banki zaproponują lepsze warunki ugód, np. oferując 50 proc. tego, co można uzyskać w razie unieważnienia umowy w sądzie, odparł, że to mało prawdopodobne.

- Propozycja przewodniczącego KNF to najdalej idąca, w ramach kompromisu, propozycja, bo stanowi de facto przewalutowanie wedle kursu dnia zawarcia umowy, z pewnymi rekompensatami dla banku - dodał.

Według niego kilka lat temu orzecznictwo było odwrotne. - Jeśli teraz mówimy, że ok. 90 proc. spraw wygrywają klienci, to wówczas 90 proc. spraw wygrywały banki -  przypomniał wiceprezes ZBP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
Marek
3 lata temu
Też wziąłem kredyt, choć nie za bardzo mnie stać na spłatę. Jakoś to będzie.
Polak
3 lata temu
A co duda obiecal ? Rozwiazania problemu ….
Dajta spokój
3 lata temu
Nie rozumie jednego. Mianowicie biorąc kredyt w walucie innej trzeba brać ryzyko że waluta ta może zdrożeć. Wiec w czym mają problem ludzie biorący kredyt we frankach?
Vaco
3 lata temu
Brałeś kredyt płać. I płacz.
Maniek
3 lata temu
to nie jest caly wywiad, Bialek bredzil tez o rozwiazaniu ustawowym, ktory banki od lat konsekwentnie torpedowaly, teraz jak szwindel upada to mu sie przypomnialo