WAŻNE
TERAZ

Kolejne spotkanie odwołane. Czarzasty potwierdza

Umowa na trzy okręty podwodne dla Polski. Oto co kupimy od Szwedów

Umowa na zakup trzech okrętów podwodnych od Szwecji zostanie podpisana 29 czerwca w Gdyni - poinformował wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Pierwszy okręt A26 wyprodukowany przez stocznię Saab-Kockums dla Polski ma być gotowy do 2030 r.

okręty podwodneUmowa na zakup trzech okrętów podwodnych od Szwecji zostanie podpisana 29 czerwca w Gdyni
Źródło zdjęć: © PAP, SAAB
Katarzyna Kalus

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał nowe informacje o programie Orka, który dotyczy zakupu okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej.

W ubiegłym roku partnerem w programie Orka wybrana została Szwecja, która zaproponowała okręty A26 klasy Blekinge. Szwedzi pokonali tym samym oferentów m.in. z Włoch, Francji, Hiszpanii, Niemiec czy Korei Południowej.

Obecnie polscy marynarze dysponują jednym, przestarzałym okrętem ORP "Orzeł", zbudowanym w 1985 r. w ZSRR. Od kilku lat okręt ten regularnie wymaga napraw, a w przypadku jego ewentualnego wycofania ze służby w Marynarce Wojennej nie będzie już żadnego sprzętu, na którym mogliby szkolić się czy choćby podtrzymywać zdolności marynarze okrętów podwodnych.

Artyleria czy drony? Generał: "To bardzo drogi rodzaj wojska"

29 czerwca w Gdyni podpiszemy porozumienie i podpiszemy umowę. Już nie tylko rządową, ale też pomiędzy przedsiębiorstwami, firmami, o wykonaniu zobowiązań dla Polski: dostarczenia trzech okrętów podwodnych, okrętu, który będzie na czas przejściowy, czyli gap filler, zdobywania umiejętności, szkolenia załogi, ale też sprzedaży naszych okrętów, choćby okrętu typu Ratownik dla Marynarki Wojennej Szwecji - powiedział Kosiniak-Kamysz.

W ubiegłym tygodniu szef MON wziął udział w Brukseli w spotkaniu ministrów obrony państw NATO. Poinformował wówczas, że rozmawiał z ministrem obrony Szwecji Palem Jonsonem oraz że Polska chce podpisać umowę ze Szwecją do końca czerwca. Nie podawał wtedy konkretnej daty tego wydarzenia.

Pierwszy okręt podwodny dla Polski w 2030 r.

Szwedzka oferta przewiduje dostawę trzech okrętów A26 Blekinge produkowanych przez stocznię Saab-Kockums. Zamówienie na nie zostało złożone w 2015 r., jednak program notuje opóźnienia - obecnie powstają pierwsze okręty tego typu dla marynarki wojennej Szwecji. Dostawy pierwszych okrętów dla Szwecji planowane są na lata 2027-2028.

Według wcześniejszych zapowiedzi pierwszy okręt A26 dla Polski ma być gotowy do 2030 r. Do tego czasu ratunkiem ma być dostawa szwedzkiego gap fillera, czyli okrętu A17, który może trafić do Polski już w przyszłym roku.

Okręty A26 Blekinge są oparte o konstrukcję modułową wyposażone w napęd diesel-elektryczny, a także moduł napędu niezależnego od powietrza atmosferycznego (AIP), zwiększający możliwości długiego przebywania w zanurzeniu.

Podstawowe uzbrojenie okrętów to wyrzutnie torped kalibru 533 mm oraz dok pozwalający m.in. na wodowanie podwodnych bezzałogowców czy skryty transport w miejsce misji wojsk specjalnych.

Źródło: PAP

Wybrane dla Ciebie