Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

13. emeryturę można stracić, czyli czego nie wiesz o dodatkowym świadczeniu. Odpowiadamy na 13 pytań

394
Podziel się:

Mało kto wie, że pieniądze z 13. emerytury można stracić. Jeśli ZUS się zorientuje, że nie masz do nich prawa, trzeba będzie oddać przelew. Już za kilka dni pierwsi seniorzy zaczną otrzymywać dodatkowe pieniądze. Odpowiadamy na 13 pytań dotyczących 13. emerytury, którą seniorom obiecał Jarosław Kaczyński.

13. emerytura już za tydzień pojawi się na kontach części seniorów. PiS spełnia obietnicę przedwyborczą.
13. emerytura już za tydzień pojawi się na kontach części seniorów. PiS spełnia obietnicę przedwyborczą. (East News, East News)
bETFGiHp

1. Kto dostanie pieniądze?

Jednorazowe świadczenie pieniężne zostanie wypłacone ponad 9,8 mln świadczeniobiorców. Trafi do około 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów. Środki dostanie również 282 tys. rencistów socjalnych.

Na pieniądze może liczyć każdy, kto ma prawo do:
- emerytury i renty w systemie powszechnym,
- emerytury i renty "rolniczej" oraz wypłacanej służbom mundurowym,
- emerytury pomostowej,
- świadczenia i zasiłku przedemerytalnego, renty socjalnej, renty nauczycielskiej świadczenia kompensacyjnego, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz renty dla inwalidów wojennych lub wojskowych,
- świadczenia z tytułu programu "Mama 4+".

bETFGiHr

2. Kto nie dostanie pieniędzy?

Program nie obejmuje sędziów przechodzących lub przeniesionych w stan spoczynku oraz prokuratorów w stanie spoczynku, ponieważ nie mają oni statusu emeryta lub rencisty. Pozostali emeryci i renciści otrzymają świadczenie.

Zobacz także: Zobacz także: 13. emerytura to na rękę 888 zł. Rzecznik ZUS zapewnia: wszystko jest w porządku

3. Kiedy będę mieć zagwarantowane prawo do "13 emerytury"?

Kluczowy jest jeden termin: 30 kwietnia 2019 roku. Do tego dnia włącznie należy mieć ustalone prawo do emerytury lub renty. To oznacza, że Polacy, którzy zostaną emerytami i rencistami w maju, czerwcu, lipcu i później nie dostaną pieniędzy.

bETFGiHx

Przyszli emeryci i renciści będą mieli szanse na swoje środki, jeżeli program zostanie utrzymany również w 2020 roku. W tej chwili jednak jest to jednorazowa wypłata.

4. Jak złożyć wniosek o świadczenie?

Nie ma żadnego wniosku dotyczącego 13 emerytury. Seniorzy nie muszą wypełniać żadnych formularzy, żadnych pism. Jednorazowe świadczenia pieniężne zostaną wypłacone z urzędu wraz z klasycznym świadczeniem (rentą lub emeryturą) w terminie wypłaty świadczeń przypadającym w maju.

bETFGiHy

5. Ile dostaną seniorzy? 1110 zł, 934 zł czy 888 zł?

Warto powiedzieć to już na wstępie: nie będzie to 1,1 tys. zł. To kwota brutto - przed odprowadzeniem niezbędnych składek i podatków. W przypadku klasycznej emerytury lub renty z ZUS-u 1100 zł brutto to około 934 zł na rękę. W przypadku "13-stej emerytury" ta sama kwota da w większości przypadków 888 zł na rękę. I taką właśnie kwotę dostanie większość z seniorów.

Dlaczego? Kluczowy jest podatek dochodowy. Tłumacząc w uproszczeniu: ZUS zwykle rozkłada go na 12 miesięcy, więc jest mniejszy. W przypadku dodatkowej "13-stki" tak nie będzie, bo świadczenie jest jednorazowe.

bETFGiHz

Wyliczenia prezentują się następująco:

1100 zł brutto = 1100 zł - 99 zł składki zdrowotnej - 112 zł 75 groszy podatku dochodowego = 888 zł 25 groszy na rękę.

Są jednak jeszcze dwie inne możliwości. Po pierwsze, wyższą kwotę na rękę dostaną ci, którzy mają bardzo niską comiesięczną emeryturę. Tu nie będzie żadnego podatku dochodowego, więc więcej wyląduje na koncie.

Z drugiej strony jest możliwa przecież bardzo wysoka emerytura, która sprawi, że będzie trzeba opłacić 32 proc. podatku dochodowego (wyższy próg podatkowy)
. W tym wypadku seniorzy dostaną "na rękę" jeszcze mniej niż 888 zł.

bETFGiHA

Z kwoty jednorazowego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

6. W jaki sposób dostanę pieniądze?

Trzynasta emerytura trafi do seniorów w tym samym terminie, w którym odbierają świadczenia emerytalne i rentowe. Do klasycznej emerytury i renty będzie po prostu doliczona kwota jednorazowego świadczenia. Forma wypłaty będzie dokładnie taka sama, jak obecnie pobieranych świadczeń. Jeśli ktoś dostaje pieniądze na konto - tak będzie i tym razem. Jeśli przynosi je listonosz - tu również tak będzie.

7. Kiedy dostanę pieniądze?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ciągu miesiąca ma sześć terminów wypłat. To 1, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca. Dodatkowe środki zostaną po prostu dodane do zwyczajnej emerytury i renty. Trafią w jednej transzy.

Jednak, jak wynika z informacji money.pl, 940 tys. seniorów dostanie 13. emeryturę już w kwietniu. 1 maja jest dniem wolnym od pracy, wypłata jednorazowego świadczenia pieniężnego może trafić do świadczeniobiorców już pod koniec kwietnia 2019 r. ZUS rozpocznie bowiem wysyłkę przelewów 27-28 kwietnia.

8. Czy można stracić pieniądze?

Tak, o ile się oszukiwało Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Prawo do jednorazowego świadczenia pieniężnego będzie podlegać ponownemu ustaleniu, jeżeli okaże się, że prawo do emerytury lub renty nie istniało, na przykład ze względu na przedłożenie nieprawdziwych dokumentów.

Tak samo sytuacja wygląda, gdy emerytura lub renta podlegały zawieszeniu. Może się tak stać na przykład, gdy emeryt lub rencista dorabia do świadczenia. Jeśli jego dochody z pracy przekroczą ustalony limit, emerytura lub renta zostaje zawieszona. Obecnie jest to ok. 6500 zł brutto. W tym wypadku ważny jest również termin - zawieszenie musi przypadać na dzień 30 kwietnia. Jeżeli zatem limity zostaną przekroczone w maju lub później - nie wpływa to na 13-stkę.

Świadczenie można też zyskać po terminie. Na przykład, gdy sąd przyzna prawa do emerytury lub renty z wsteczną datą (przed 30 kwietnia 2019 roku).

9. Mam emeryturę niższą niż 1,1 tys. zł brutto. Czy też dostanę pieniądze?

Tak. Pieniądze otrzymają wszyscy emeryci i renciści, a wysokość ich klasycznego świadczenia nie ma żadnego znaczenia. To oznacza, że 1,1 tys. zł brutto otrzymają również ci, którzy mają prawo do groszowych emerytur.

10. Czy kobiety z programu "Mama 4+" dostaną pieniądze?

Tak. W pierwszej wersji projektu programu osoby te były pozbawione dodatkowych środków. Prawo i Sprawiedliwość ostatecznie naprawiło tę kwestię i kobiety ze świadczeniem "Mama 4+" dostaną również 13. emeryturę.

11. Czy rolnicy dostaną "trzynastkę"?

Tak. Uprawnieni do niej są także ci, którzy pobierają emeryturę lub rentę z KRUS, czyli rolniczego ubezpieczenia.

12. Czy dodatkowa emerytura jest tylko dla Polaków?

Nie. Rząd tak skonstruował przepisy, że nie trzeba mieć polskiego obywatelstwa ani adresu zamieszkania w Polsce, by dostać pieniądze.

13. Czy 13. emerytura jest pewna?

Tak. Prezydent Andrzej Duda złożył już podpis pod ustawą, która gwaratuje wypłatę świadczeń. To kończy proces legislacyjny - i gwarantuje wypłaty. Do końca maja wszyscy seniorzy - którzy mają prawo do 13-stki - dostaną pieniądze.

bETFGiHS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(394)
anna
10 miesięcy temu
moja siostra wychowała czwórkę dzieci i pracowała zawodowo , dlaczego nie dostanie dodatkowo emerytury mama 4 + to jest krzywdzące dla kobiet pracujących zawodowo
mog
2 lata temu
jak ktoś pracował całe życie odprowadzał podatki , to czemu jeszcze pobieracie podatek od emerytury.Podwójne opodatkowanie. Rządzą nami (wszystkie opcje)zbiry ,którym budki z warzywami nie powinno się dawać -bo nie mają pojęcia o ekonomi i gospodarności.
emeryt
2 lata temu
Może przestać okradać emerytów i zlikwidować podatek od ciężko wypracowanych emerytur???
bETFGiHT
Bhu
2 lata temu
13 emerytura byłaby wówczas, gdyby każdy emeryt dostał dodatkową emeryturę w swojej wysokości. Proszę nie kłamać i pisać, że to jest jednorazowe dodatkowe swiadczenie w równej dla każdego wysokości w celu przekupienia emerytów. Czyli wyborcza łapówka od partii PiS.
Ivette
2 lata temu
Przelot samolotem na pogrzeb kolegi ile kosztował ? Czy 888,00 netto?
...
Następna strona