Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Emerytury. Środki z OFE na IKE, Sejm zajął się projektem

W czwartek Sejm zajął się projektem nowelizacji ustawy, która zakłada transfer środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE).

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Rewolucja emerytalna coraz bliżej. Sejm już pracuje nad ustawą

Sejm zajął się projektem ustawy, która przekształci OFE w IKE, a konkretniej pozwoli Polakom zdecydować czy ich środki mają trafić na IKE czy do ZUS-u. Chodzi o 162 mld zł. Czas na podjęcie decyzji, gdzie trafią środki z likwidowanych OFE będzie ograniczony.

Jak wskazuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, będą to dwa miesiące, złożenie stosownej deklaracji będzie możliwe jedynie między 1 czerwca a 1 sierpnia 2020 r. Po tym terminie - zgodnie z projektem ustawy - środki zostaną automatycznie przelane na IKE.

Projekt, który właśnie jest procedowany w parlamencie, został przyjęty przez rząd pod koniec listopada 2019 r. Wtedy też padła propozycja nowej daty wejścia przepisów w życie. Pierwotnie miał być to 1 stycznia 2020 r., jednak rząd zdecydował się przesunąć termin o pół roku - na 1 czerwca 2020 r.

Obejrzyj: ZUS czy IKE? Co zrobić po likwidacji OFE

"Rząd zdecydował, że ustawa wejdzie w życie 1 czerwca 2020 roku i zalecił dostosowanie do tej daty terminarza realizacji kluczowych procesów związanych z przekształceniem OFE w IKE" - wyjaśnia ministerstwo.

Po tym, jak projekt wyjdzie z Sejmu, trafi pod obrady Senatu. Ten może zgłosić poprawki, jeśli tak się stanie - ustawa ponownie będzie procedowana w Sejmie, ale już po tym, kiedy zostanie przegłosowana, trafi do podpisu na biurko prezydenta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: sejm, rząd, emerytury, ofe, ike, zus, składki, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-01-2020

emerytNareszcie mamy partię która dba o emerytów jak nikt dotąd. Brawo PiS, macie mój głos.

09-01-2020

janko polakA kiedy zrownaja mundurowe zeby tez placili na zus

09-01-2020

StanisławOddajcie moje składki z 40 lat pracy i nie chcę emerytury z ZUS !!!!!

Rozwiń komentarze (111)