Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Marna waloryzacja. Podwyżki emerytur "zje" drożyzna

263
Podziel się:

Ciągle rosnące ceny w sklepach, wyższe opłaty, rachunki za prąd i śmieci są poważnym problemem dla emerytów. Ich świadczenia wzrosną, dostaną trzynastkę, ale przy rosnących kosztach życia, nie odczują waloryzacji.

Marna waloryzacja. Podwyżki emerytur "zje" drożyzna
Emeryci wzrost cen widzą codziennie w sklepach. (money.pl, Rafał Parczewski)

Tylko od stycznia do kwietnia ceny bananów wzrosły o 30 proc., a ziemniaków o 9 procent - informuje "Fakt". To sprawia, że jak przekonuje gazeta, seniorze mają powody do zmartwienia.

Gazeta powołując się na swoje źródła, informuje, że przyszłoroczne podwyżki emerytur będą niewielkie, chyba że rząd opracuje zmiany w zasadach rewaloryzacji.

Zobacz także: Polska daleko w światowym rankingu. Szef NIL nie jest zdziwiony

"Fakt" przedstawia też pierwsze prognozy, na podstawie których rząd wylicza podwyżki świadczeń.

- W przyszłym roku spodziewamy się 3,5 proc. waloryzacji rent i emerytur – mówi gazecie dr Antoni Kolek ekspert Instytutu Emerytalnego. Tak też wynika z Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2021-22.

Jeśli te informacje się potwierdzą, to minimalna emerytura, która obecnie wynosi 1066 zł, wzrośnie jedynie o 43 zł. W tabelce dziennik przedstawia swoją symulację prognozowanej waloryzacji i ich wpływ na wysokość wypłacanych od od marca 2022 r. świadczeń.

To oczywiście tylko prognoza. Szczegóły poznamy jeszcze przed 15 czerwca, bo do tego terminu rząd musi przedstawić swoją propozycję waloryzacji m.in. związkom zawodowym.

Jeśli rząd wprowadzi jednak waloryzację kwotowo-procentową, nie niższą niż 57 zł netto (70 zł brutto) - taka obietnica znalazła się w programie wyborczym w 2019 r., to powyższe świadczenia wyglądać będą już zupełnie inaczej.

Może też być tak, że rządzacy wprowadzą jeszcze inne zasady w Nowym Ładzie, którego szczegóły mamy poznać w tym tygodniu.

Jeśli na przykład, tak jak zapowiadano, jednym z elementów wychodzenia z pandemii będzie podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 15 tys. lub 30 tys. zł., seniorzy mogą zyskać więcej.

Wszystko dlatego, że wtedy seniorzy ze świadczeniami do 1250 zł lub 2500 zł brutto, w ogóle nie płaciliby podatku dochodowego, a tylko składkę zdrowotną. Jeśli jednak żaden z powyższych scenariuszy nie trafi do realizacji, emeryci będą musieli budżety reperować wypłacanymi raz w roku trzynastymi i czternastymi emeryturami.

Rzecz jednak w tym, że to rozwiązanie nie musi być w rządowych planach na kolejne lata i te świadczenia wypłacane są tylko raz w roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(263)
Rafał
3 lata temu
Czemu takie osoby jak ja nie mogą mieć większej tej renty socjalnej z tytułu całkowitej niezdolności do pracy bo ja 1250 zł brutto a na rękę dostaje 1066 zł i to jest chore bo takie osoby powinny mieć gdzieś 1400-1700zl netto tej renty żeby mogli godnie przeżyć miesiąc
Rafał
3 lata temu
To teraz jak to będzie jak ktoś ma na rękę renty socjalnej z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w w kwocie 1066zl netto to ile będzie miał od marca 2022 roku
Rafał
3 lata temu
To jest wszystko chore w Polsce czemu rentą socjalna z tytułu całkowitej niezdolności do pracy nie może wynosić na rękę gdzieś około 1400-1600 złotych a nie te 1066 zł bo za 1066 zł nikt całego miesiąca nie wyżyje jak się ma rachunki do płacenia cynsz i tym podobne
Rafał
3 lata temu
To renta socjalna z tytułu niezdolnośc całkowitej niezdolności do pracy powinna wynosić gdzieś 1400-1600 zł netto a ten zasiłek pielęgnacyjny gdzieś 400 zł a nie renta socjalna 1066 zł a zasiłek 215 zł co to jest to jest kropla w morzu potrzeb
Rafał
3 lata temu
Tak samo ten zasiłek pielęgnacyjny co wynosi te 215 zł to to też jest kpina
...
Następna strona