Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRJ
|

Marna waloryzacja. Podwyżki emerytur "zje" drożyzna

260
Podziel się

Ciągle rosnące ceny w sklepach, wyższe opłaty, rachunki za prąd i śmieci są poważnym problemem dla emerytów. Ich świadczenia wzrosną, dostaną trzynastkę, ale przy rosnących kosztach życia, nie odczują waloryzacji.

Marna waloryzacja. Podwyżki emerytur "zje" drożyzna
Emeryci wzrost cen widzą codziennie w sklepach. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDYqsuol

Tylko od stycznia do kwietnia ceny bananów wzrosły o 30 proc., a ziemniaków o 9 procent - informuje "Fakt". To sprawia, że jak przekonuje gazeta, seniorze mają powody do zmartwienia.

Gazeta powołując się na swoje źródła, informuje, że przyszłoroczne podwyżki emerytur będą niewielkie, chyba że rząd opracuje zmiany w zasadach rewaloryzacji.

Zobacz także: Polska daleko w światowym rankingu. Szef NIL nie jest zdziwiony
bDYqsuon

"Fakt" przedstawia też pierwsze prognozy, na podstawie których rząd wylicza podwyżki świadczeń.

- W przyszłym roku spodziewamy się 3,5 proc. waloryzacji rent i emerytur – mówi gazecie dr Antoni Kolek ekspert Instytutu Emerytalnego. Tak też wynika z Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2021-22.

Jeśli te informacje się potwierdzą, to minimalna emerytura, która obecnie wynosi 1066 zł, wzrośnie jedynie o 43 zł. W tabelce dziennik przedstawia swoją symulację prognozowanej waloryzacji i ich wpływ na wysokość wypłacanych od od marca 2022 r. świadczeń.

bDYqsuot

To oczywiście tylko prognoza. Szczegóły poznamy jeszcze przed 15 czerwca, bo do tego terminu rząd musi przedstawić swoją propozycję waloryzacji m.in. związkom zawodowym.

Jeśli rząd wprowadzi jednak waloryzację kwotowo-procentową, nie niższą niż 57 zł netto (70 zł brutto) - taka obietnica znalazła się w programie wyborczym w 2019 r., to powyższe świadczenia wyglądać będą już zupełnie inaczej.

Może też być tak, że rządzacy wprowadzą jeszcze inne zasady w Nowym Ładzie, którego szczegóły mamy poznać w tym tygodniu.

bDYqsuou

Jeśli na przykład, tak jak zapowiadano, jednym z elementów wychodzenia z pandemii będzie podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 15 tys. lub 30 tys. zł., seniorzy mogą zyskać więcej.

Wszystko dlatego, że wtedy seniorzy ze świadczeniami do 1250 zł lub 2500 zł brutto, w ogóle nie płaciliby podatku dochodowego, a tylko składkę zdrowotną. Jeśli jednak żaden z powyższych scenariuszy nie trafi do realizacji, emeryci będą musieli budżety reperować wypłacanymi raz w roku trzynastymi i czternastymi emeryturami.

Rzecz jednak w tym, że to rozwiązanie nie musi być w rządowych planach na kolejne lata i te świadczenia wypłacane są tylko raz w roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYqsuoO
wiadomości
gospodarka
emerytury
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(260)
Rafał
3 dni temu
To renta socjalna z tytułu niezdolnośc całkowitej niezdolności do pracy powinna wynosić gdzieś 1400-1600 zł netto a ten zasiłek pielęgnacyjny gdzieś 400 zł a nie renta socjalna 1066 zł a zasiłek 215 zł co to jest to jest kropla w morzu potrzeb
Rafał
3 dni temu
Tak samo ten zasiłek pielęgnacyjny co wynosi te 215 zł to to też jest kpina
Rafał
3 dni temu
To rząd niech się w końcu też obudzi co do osób niepełnosprawnych bo nikt za 1066 zł nie wyżyje całego miesiąca nie mówiąc już o opłatach za prąd gaz i cynsz
bDYqsuoP
Rafał
3 dni temu
Wiadomo że jak ktoś ma rentę socjalną z tytułu niezdolności do pracy w kwocie 1250 zł brutto a na reke 1066 zł to jak ma przeżyć miesiąc
Żałosne
4 dni temu
to były za PO. Waloryzacja 2 zł nawet. Teraz za PiS minimum 50 zł, a w ub. roku było 70 zł.
...
Następna strona