Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Francuskie elektrownie jądrowe mają problem. Przez protesty

13
Podziel się:

We Francji trwa społeczny "bunt" przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego. Protesty rozlewają się po kolejnych miastach. Dołączają do nich pracownicy elektrowni jądrowych, przez co trzeba było wstrzymać prace przy dziewięciu reaktorach – podaje Reuters.

Francuskie elektrownie jądrowe mają problem. Przez protesty
Reforma emerytalna we Francji uderzyła w energetykę. Na zdjęciu protest z 6 kwietnia w Bordeaux (GETTY, NurPhoto)

Pracownicy elektrowni jądrowych nie przychodzą do zakładów. W ten sposób protestują przeciwko rządowym planom reformy emerytalnej – podaje portal biznes.tvn24.pl za agencją Reutera.

Przez absencję personelu do systemu nie dostarczono łącznie 8,2 GW energii z elektrowni: cieplnych, wodnych i jądrowych. Odpowiada to za ok. 16 proc. całkowitej produkcji energii elektrycznej we Francji. Kraj musiał się posiłkować importem.

"Bunt" społeczny przeciw reformie emerytalnej we Francji

Przed kilkoma tygodniami francuski rząd przedstawił plany reformy emerytalnej, która zmierza do opóźnienia momentu, w którym będzie można zakończyć aktywność zawodową. To wywołało zdecydowaną reakcję społeczeństwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niemcy protestują przeciwko planom Polski. "To głupota, trzeba to sobie jasno powiedzieć. Trzeba walczyć"

Najpierw na ulicę wyszli związkowcy. Koalicje związków zawodowych cyklicznie organizowały uliczne protesty przeciwko planom podwyższenia wieku emerytalnego. Z czasem dołączyli do nich rozczarowani obywatele.

Obecnie demonstracje rozlewają się po większości miast we Francji. Duża akcja była zaplanowana na 6 kwietnia, kiedy to protestujący zablokowali drogi i przejazdy m.in. w Lille, Rennes, Lyonie, Amiens oraz Tarbes, a także terminal na podparyskim lotnisku oraz uniwersytet.

Francuskie związki zawodowe zapowiadają na czwartek kolejne strajki i manifestacje. Protesty odbędą się przed piątkową decyzją Rady Konstytucyjnej dotyczącą ustawy emerytalnej. Związkowcy mają nadzieję, że ponownie zbiorą tłumy w Paryżu. Podczas ostatnich manifestacji 6 kwietnia w stolicy protestowało około 57 tys. osób. Według policji najliczniejsze demonstracje odbyły się w Paryżu 23 marca, gdy na ulice wyszło 119 tys. demonstrantów.

Reforma emerytalna we Francji

Rząd francuski zaproponował, aby podnieść wiek emerytalny we Francji z 62 do 64 lat. Przedstawiciele rządu, jak i prezydent Francji Emmanuel Macron, argumentują, że reforma systemu emerytalnego jest konieczna, jeżeli kraj chce utrzymać wypłacalność systemu. Była to zresztą jedna z obietnic przedwyborczych obecnej głowy państwa.

Wiek emerytalny we Francji należy do najniższych w Unii Europejskiej. Francuzi wcześnie też kończą aktywność zawodową, bo średnio w wieku 62,3 lat. Dlatego też kraj ten wydaje na emerytury aż 14,8 proc. PKB. Dla porównania: Polska na świadczenia emerytalne wydaje ok. 10 proc. PKB. W Europie tylko GrecjaWłochy przeznaczają na ten cel więcej niż Francja.

Tym samym średnia emerytura Francuzów wynosi 54,4 proc. ich ostatniej pensji. Jednak średnia dla wszystkich krajów unijnych to 46,2 proc. Lepiej pod tym względem mają seniorzy w Hiszpanii, gdzie w ramach emerytury otrzymują 77 proc. ostatniej wypłaty, w Portugalii – 74 proc., i we Włoszech – 66,9 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Piszcie całą ...
rok temu
Informacja, której brakuje w tym artykule, to fakt, że ta nowela została wprowadzona przez Makarona dekretem, a więc pomijając głosowanie w sejmie. Jest więc niedemokratyczna i niekonstutucyjna. Stąd wściekłość Francuzów.
Kulfon
rok temu
Kiedyś był szturm na Bastylię a czy teraz będą szturmować Pałac Elizejski czyli Palais de l'Élysée ?. Kiedyś zgilotynowano Ludwika XVI czyli Louis August de France a teraz ... no właśnie czy teraz pałacowego lokatora ?
Kulfon
rok temu
Kiedyś był szturm na Bastylię a czy teraz będzie na Pałac Elizejski czyli Palais de l'Élysée ?. Kiedys zlikwidowano Ludwika XVI czyli Louis August de France a teraz ... no właśnie czy teraz pałacowego lokatora
Dwa
rok temu
Allah Akbar
lalala
rok temu
W Polsce ci wszyscy co są na kredytach to nawet na czworaka do roboty polecą nawet jakby kazali pracować do 100 lat. Polacy strajkowali za komuny bo nic nie mieli do stracenia a teraz jak wpadli w pułapki kredytowe to z jęzorem na brodzie do roboty lecą. Jak jeden etat nie wystarczy to na dwa będą robić i tak do śmierci. Jesteśmy w zdecydowanej większości potomkami chłopów pańszczyźnianych i teraz te geny wychodzą.