Notowania

reforma ofe
25.10.2013 21:38

IKZE zyskają dzięki reformie OFE? KNF pozytywnie oceniła projekt reformy

Wprowadzenie opodatkowania wypłat z IKZE zryczałtowanym podatkiem dochodowym od dochodu oszczędzającego, mogą stanowić zachętę do dodatkowego oszczędzania na trzeci filar emerytalny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Brankatekic/Dreamstime)

Propozycje podatkowe, zawarte w projekcie zmian w OFE, związane z Indywidualnymi Kontami Zabezpieczenia Emerytalnego mogą zachęcić do oszczędzania na emeryturę, w tzw. trzecim filarze - ocenił szef KNF Andrzej Jakubiak w ramach konsultacji projektu.

_ Przyjęte założenia polegające na wprowadzeniu opodatkowania wypłat z IKZE zryczałtowanym podatkiem dochodowym od dochodu oszczędzającego na IKZE, mogą stanowić zachętę do dodatkowego oszczędzania na cele emerytalne w ramach trzeciego filara polskiego systemu emerytalnego _ - napisał, w opublikowanej na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opinii, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Dodał, że przy ustalaniu wysokości podatku, pamiętając o ograniczonych możliwościach budżetu, warto przyjąć rozwiązanie _ stanowiące po stronie oszczędzających odczuwalną zachętę finansową _. W przeciwnym razie cel - zwiększenie liczby oszczędzających w ramach trzeciego filaru - może nie zostać osiągnięty.

Jakubiak zaproponował stworzenie zamkniętego katalogu opłat, które mogłyby pobierać IKZE i IKE (Indywidualne Konta Emerytalne) oraz określenie limitów najpopularniejszych opłat.

Opublikowany na początku października przez resort pracy projekt przewiduje m.in. wprowadzenie zryczałtowanej stawki podatkowej dla wypłat z Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego, która wyniesie 10 proc. Obecnie wypłaty z IKZE podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej.

Projekt zakłada, że od 1 kwietnia 2014 r. przyszli emeryci będą mogli wybierać, czy chcą, by 2,92 proc. składki emerytalnej nadal trafiało do OFE, czy też do ZUS na specjalne subkonto. Decyzja o wyborze OFE lub ZUS nie będzie ostateczna. Projekt przewiduje zakaz emisji i publikacji reklam dotyczących OFE.

Zaproponowano też rozszerzenie prawa do dziedziczenia oszczędności zgromadzonych w drugim filarze. Pieniądze na subkontach w ZUS, który będzie wypłacał emerytury, będą mogły być dziedziczone do trzech lat po przejściu na emeryturę ubezpieczonego.

Opłaty pobierane przez fundusze oraz naliczane przez ZUS od składek przekazywanych do OFE spadną o połowę.

Wypłatą emerytur, także ze składek, które będą gromadzone w OFE, zajmie się ZUS. Zaproponowano wprowadzenie tzw. suwaka, czyli obowiązku stopniowego przekazywania aktywów z OFE do ZUS, na 10 lat przed emeryturą (w ratach co miesiąc).

Zdecydowano, że część obligacyjna aktywów zgromadzonych w OFE ma zostać przekazana do ZUS. Po umorzeniu obligacji środki te mają być zapisane na subkontach w ZUS, gdzie mają być waloryzowane i dziedziczone, podobnie jak pozostałe środki na tych subkontach. Fundusze będą miały zakaz inwestowania w skarbowe papiery wartościowe oraz dług gwarantowany przez Skarb Państwa. Od 4 lutego 2014 roku OFE będą musiały lokować nie mniej niż 75 proc. aktywów w akcje, limit ma obowiązywać przez dwa lata.

Czytaj więcej w Money.pl

* [ ( http://static1.money.pl/i/h/184/m277432.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/reforma;ofe;umorzenie;obligacji;z;ofe;nie;zmniejszy;deficytu,236,0,1409004.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ GUS obanaża skuteczność reformy OFE? ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/reforma;ofe;umorzenie;obligacji;z;ofe;nie;zmniejszy;deficytu,236,0,1409004.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/45/m275757.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szczegoly;zmian;w;ofe;ujawnione;oto;co;musisz;wiedziec,16,0,1399056.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Zmiana zasad gry w OFE. Oto, co musisz o nich wiedzieć ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szczegoly;zmian;w;ofe;ujawnione;oto;co;musisz;wiedziec,16,0,1399056.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/45/m284461.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/reforma;ofe;resort;sprawiedliwosci;ma;uwagi;do;nowelzacji;ustawy,163,0,1408931.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Reforma OFE za szybko? Tak uważa resort sprawiedliwości ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/reforma;ofe;resort;sprawiedliwosci;ma;uwagi;do;nowelzacji;ustawy,163,0,1408931.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/82/m278098.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prof;leszek;balcerowicz;ostro;odpowiada;janowi;krzysztofowi;bieleckiemu,42,0,1397034.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Balcerowicz ostro odpowiada Bieleckiemu ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prof;leszek;balcerowicz;ostro;odpowiada;janowi;krzysztofowi;bieleckiemu,42,0,1397034.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
Tagi: reforma ofe, knf, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz