Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Kontrowersyjna wkładka w listach do emerytów. ZUS się tłumaczy

162
Podziel się:

- Listy wysyłane emerytom i rencistom mają charakter informacyjno-edukacyjny. Wyjaśniają m.in. ile wyniosła waloryzacja w 2023 r. To nie jest pierwszy raz, kiedy ZUS wysyła takie informacje - przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski

Kontrowersyjna wkładka w listach do emerytów. ZUS się tłumaczy
Rzecznik ZUS zapewnia, że list ma charakter informacyjno-edukacyjny i ma podnieść poziom wiedzy Polaków na temat ubezpieczeń społecznych (Adobe Stock, Bozena Pisarska)

Na początku maja ZUS rozpoczął wysyłkę listów do emerytów i rencistów. W jednej przesyłce pocztowej otrzymają oni decyzję o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji oraz o przyznaniu tzw. trzynastki.

Emeryci i renciści w jednej wysyłce otrzymają również informację, w której można przeczytać o "rekordowej waloryzacji rent i emerytur", a także o tym, że między 2007 a 2015 rokiem przeciętne emerytura netto wzrosła o 55 proc. a między 2015 a 2023 rokiem - o 81 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szybciej na emeryturę przez pandemię? „Warto dłużej pracować”

Informacja ta spotkała się z krytyką m.in. ze strony senatora Marka Borowskiego (KO), który stwierdził, że głównym jej celem jest "pokazanie, jak źle było emerytom za Tuska, a jak dobrze jest teraz".

"Państwo manipulanci nie wspominają o wzroście cen. Za 8 lat Tuska - 19,7 proc., za 8 lat PiS-u - 47 proc. Realny wzrost za Tuska - 29,4 proc., za PiS-u - 23,4 proc. Kłamstwo powielane 6 mln razy nie staje się prawdą - jest kłamstwem zwielokrotnionym. Ktoś nazwał PiS "Pinokio i Spółka". Przychylam się" - napisał na Twitterze Borowski.

Do sprawy odniósł się rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Wyjaśnił, że list ma charakter informacyjno-edukacyjny i ma podnieść poziom wiedzy Polaków na temat ubezpieczeń społecznych.

- Jego koszt to 4 grosze. ZUS zrealizował go własnym sumptem, korzystając ze swoich zasobów poligraficznych. To nie jest pierwszy raz, kiedy ZUS wysyła tego rodzaju informacje - zaznaczył Żebrowski.

Dodał, że list wyjaśnia emerytom i rencistom m.in., ile wyniosła waloryzacja w 2023 roku, przypomina także, że mogą oni skorzystać z PIT-0 oraz ulg podatkowych.

- Informacje przekazywane naszym klientom pozwalają jednocześnie ograniczyć potrzebę bezpośrednich wizyt w Zakładzie oraz kontaktów telefonicznych w celu uzyskania dodatkowych wyjaśnień. Oprócz prezes ZUS pod pismem podpisali się premier, minister rodziny i polityki społecznej, którzy wprowadzali pewne rozwiązania dla świadczeniobiorców. Chodzi np. o wypłatę 13 i 14 emerytury. Do tego premier oraz minister są organem nadzorującym Zakład Ubezpieczeń Społecznych - podkreślił rzecznik.

Dodał, że ZUS korzysta ze wszystkich możliwych kanałów, aby podnieść poziom wiedzy Polaków na temat ubezpieczeń społecznych.

- Temat wydaje się palący, co potwierdzają badania. Z sondażu InterviewMe wynika, że 2 na 3 badanych nie ma zaufania do państwa, że zagwarantuje im wypłatę emerytury. Chociaż większość Polaków (60 proc.) nie obawia się momentu przejścia na emeryturę, to jednocześnie dwie trzecie badanych nie ma zaufania do władzy, że zagwarantuje im wypłaty emerytur - wskazał Żebrowski.

Premier o "nachalnej propagandzie". Podziękowania dla prezes ZUS

Zdaniem rzecznika dotychczasowa polityka edukacyjno-informacyjna ZUS przynosi rezultaty, gdyż - jak podał - z najnowszego sondażu CBOS wynika, że notowania ZUS są lepsze niż przed rokiem.

- O działalności ZUS z aprobatą wypowiada się blisko połowa Polaków (49 proc., od września wzrost o 3 punkty procentowe), a krytykuje ją blisko jedna trzecia (31 proc., spadek o 4 punkty). Zadowolenie częściej niż inni wyrażają starsi respondenci, mający co najmniej 55 lat i – generalnie – emeryci - podkreślił Żebrowski.

O ten temat pytany był w czwartek przez dziennikarzy premier Mateusz Morawiecki. "Rząd, chwaląc się rekordową waloryzacją emerytur, nie pisze, że wpływ na to miała również rekordowa inflacja. Czy właściwym jest wykorzystywanie takiej instytucji jak ZUS do promocji rządu?" - zapytano premiera.

- Dobrze jest, aby w obliczu nachalnej propagandy, płynącej z różnych stron, pokazywać jak wygląda rzeczywistość. Dla emerytów w tym roku, licząc waloryzację, 13. i 14. emeryturę wpłynie co najmniej 70 miliardów zł. Proszę sobie policzyć proporcje łącznych wydatków na emerytury i 70 miliardów - to przekracza 20 procent. Jak wiemy, nawet w szczytowym miesiącu, inflacja to było ok 18 proc., teraz jest 14 proc., średnioroczna będzie niższa - stwierdził Morawiecki.

Premier podziękował prezes ZUS Gertrudzie Uścińskiej, za to, że "tę prawdę stara się przedstawić na najróżniejsze sposoby".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(162)
Zielony
11 miesięcy temu
A komu tu się tłumaczyć tuskowcy i tak tego nie zrozumieją spotkałem w sieci coś takiego "wszyscy lub prawie wszyscy mówią że pis rozdaje pieniądze a ja się pytam gdzie były te pieniądze za czasów rządów koalicji PO PSL " pieniędzy nie było na nic a mafie vatowskie szalały i robiły co chciały słynna już wypowiedź celnika "paliw to nam nie wolno było ruszać" ludzie czy wy tego nie widzicie
Krzysio_belfe...
11 miesięcy temu
PiSiorki dodrukują pieniądze i będą wmawiać ludziom, że jesteśmy zieloną wyspą na tle innych krajów europejskich, bo mamy niską inflację, etc. Sprzedajny lud to kupi, bo hasło "Chleba i igrzysk" zawsze jest w modzie. Byle tylko utrzymać się przy władzy, a "po nas choćby potop". Zresztą, gdy się okaże, że inflacja rośnie, znowu zrzucą winę na wojnę, UE i na Tuska.
Grażyna
11 miesięcy temu
Największa inflacja od 1998r, najmniejsza rewolaryzacja czym tu się chwalić tragedia
Mariolka
11 miesięcy temu
Dlaczego nie ani jednego słowa dlaczego Pit za 2021 jet większy niż za 2022. Tego już ZUS nie musi wyjaśniać i tłumaczyć ?
koniec PIS
11 miesięcy temu
EMERYCI NIE SĄ CIEMNI NIE SĄ GŁUPCAMI koniec pisu OKRADANIA Z 14 EMERYTURY EMERYTÓW NAJWIĘKSZEJ INFLACJI OD 1998R KTÓRA TO DOPROWADZIŁA EMERYTÓW DO BIEDY
...
Następna strona