Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Pieniądze do wzięcia z ZUS-u. Wielu Polaków o tym nie wie

63
Podziel się:

Polacy nie zdają sobie sprawy, że po śmierci bliskiego mogą odziedziczyć pieniądze, które zmarły odłożył na emeryturę - informuje serwis wyborcza.biz. Chodzi o środki z Otwartego Funduszu Emerytalnego, również te znajdujące się na subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Pieniądze do wzięcia z ZUS-u. Wielu Polaków o tym nie wie
W ubiegłym roku ZUS wypłacił pieniądze po zmarłych ponad 45 tys. Polakom (Forum, Andrzej Bogacz)

Po śmierci ubezpieczonego możliwa jest wypłata pieniędzy z OFE oraz z subkonta ZUS-u. Chodzi o pieniądze, które pozostawiły po sobie osoby zmarłe przed osiągnięciem wieku emerytalnego oraz te, które nie przeszły na emeryturę.

Obecnie ok. 2 mln Polaków nadal oszczędza w OFE (Otwartych Funduszach Emerytalnych), ale pieniądze w funduszach ma więcej obywateli. Dokładnie 15,8 mln Polaków - informuje wyborcza.biz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Europejska emerytura w Polsce. "Będzie odporna na zakusy polityków"

Serwis przypomina, że pieniądze z subkonta są co roku w czerwcu waloryzowane. W tym roku podwyżka wyniesie 9,2 proc.

"W ubiegłym roku ZUS wypłacił pieniądze po zmarłych ponad 45 tys. Polakom. Łącznie było to ponad 700 mln zł" - czytamy na wyborcza.biz. Serwis ustalił, że niektóre osoby dostają nawet od 30 do 40 tys. zł.

Jeśli ktoś posiada w ZUS-ie subkonto, to może wskazać osoby uprawnione do środków zapisanych na subkoncie po swojej śmierci. W każdym czasie można też zmienić swoją wcześniejszą dyspozycję.

Subkonto ZUS. Jak są dzielone środki

ZUS podkreśla, że podział środków na subkoncie będzie dokonywany w oparciu o złożone przez ubezpieczonego oświadczenie i wskazanie, na podstawie wniosku, osoby uprawnionej do tych środków.

Środki zgromadzone na subkoncie zmarłego, które nie zostaną podzielone w zakresie, w jakim stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej, przekazywane są osobom wskazanym przez zmarłego, a w przypadku ich braku - wchodzą w skład spadku.

ZUS przypomina, że nie trzeba korzystać z pośredników (firm), aby uzyskać wypłatę z subkonta w ZUS-ie. Wystarczy przyjść do ZUS-u i złożyć odpowiedni wniosek. Odpowiednie formularze są dostępne na stronie ZUS-u.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(63)
zus
2 tyg. temu
powinien sam te pieniadze przekazywac wdowcom raz,że nie wszyscy o tym wiedza to jeszcze trzeba wypelnic wniosk udac sie do zus wystac sie w kolejce i oczekiwac na decyzje
Robin
2 tyg. temu
Skąd autor już wie, że waloryzacja subkonta w tym roku będzie wynosić tylko 9,2 procenta? Jeśli to prawda, to jest jawne okradanie milionów Polaków. Nie można do tego dopuścić!
Pan BoBO
2 tyg. temu
Każdą złotówkę z emerytury od razu wypłacam. Nic żłobom nie zostawię.
Alot
2 tyg. temu
ZUS powinien w zębach oddać te pieniądze a nie jeszcze oczekiwać wniosku. W dobie takiej informatyzacji jak teraz nie ma problemu uzyskanie takiej informacji z państwowych rejestrów.
Fghjj
2 tyg. temu
Średnia wychodziłaby jakieś 15 tysięcy. A mediana pewnie 2-5 tusięcy te wspomniane 20-30 tyś to pewnie dostała jedna na 30 zgłaszających się osób (pewnieniej) bądźcie żetelni do diaska, jak już podejmujecie temat. O pieniądzach można pisać rzeczowo to nie polityką, czy celebryci.
...
Następna strona