Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRWL
|

Korzystne przeliczenie wysokości emerytury? Jest to możliwe w tych przypadkach

41
Podziel się:

Średnia długość życia Polaków spadła. Ma to wpływ na wysokość emerytur. Kiedy Polacy żyją średnio krócej, to przysługuje im wyższe wyliczenie emerytury. Do ZUS można złożyć wniosek o ponowne wyliczenie emerytury. W jakich przypadkach jest to możliwe?

Korzystne przeliczenie wysokości emerytury? Jest to możliwe w tych przypadkach
Ze względu na rekordową ilość zgonów i krótsze średni życie licznik emerytalny jest w tej chwili korzystniejszy (money.pl, Rafał Parczewski)
bEJcsaZh

Pobierasz świadczenia emerytalne i chcesz przeliczenia emerytury w związku z nowymi tablicami GUS dotyczącymi średniego dalszego trwania życia? Istnieje taka możliwość, ale jak informuje ZUS - większość z tych wniosków nie ma żadnych podstaw i poskutkuje odmową przeliczenia emerytury.

ZUS przypomina, że przeliczenie wysokości emerytury jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach. Jest to możliwe na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracował i odprowadzał składki emerytalne.

- Publikowane przez Główny Urząd Statystyczny tablice średniego dalszego trwania życia są kluczowym elementem przy wyliczaniu emerytur ustalanych według nowych zasad. Aktualne tablice średniego dalszego trwania życia, które obowiązują od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r., mają jednak zastosowanie tylko do części świadczeń - wyjaśnia rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

bEJcsaZj
Zobacz także: Ceny mieszkań rosną. Deweloperzy winią rząd

W tym wypadku chodzi jedynie o emerytury ustalane według nowych zasad dla osób, które spełnią warunki do uzyskania emerytury (w szczególności warunek wieku emerytalnego) między kwietniem 2021 r. a marcem przyszłego roku oraz osób, które warunki do emerytury ustalanej według nowych zasad już wcześniej spełniły, ale dopiero teraz w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. wystąpią o ustalenie tej emerytury.

Chodzi też o osoby mające już ustalone prawo do tzw. nowej emerytury, które mają okresy podlegania ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym po dniu, od którego przyznano tę emeryturę i zgłaszają obecnie wniosek o tzw. doliczenie składek zapisanych na koncie ubezpieczonego po dniu ustalenia prawa do emerytury.

bEJcsaZp

W przypadku złożenia takiego wniosku w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. przy obliczeniu kwoty doliczenia składek zastosowane zostanie średnie dalsze trwanie życia z aktualnych tablic. Taki wniosek może być złożony raz w roku lub po ustaniu ubezpieczenia.

Obowiązujące tablice trwania życia zastosowane będzie również w przypadku osoby, której ustalono w poprzednich latach prawo do nowej emerytury, ale prawo to zostało zawieszone z powodu kontynuowania zatrudnienia u pracodawcy, u którego wnioskodawca pracował przed dniem nabycia prawa do emerytury i która w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. zakończy zatrudnienie.

Taka osoba nie miała ustalonej ostatecznej wysokości emerytury, gdyż takie ustalenie następuje dopiero po rozwiązaniu stosunku pracy i złożeniu wniosku o podjęcie wypłaty świadczenia.

W przypadku, kiedy wniosek o podjęcie wypłaty emerytury w związku z zakończeniem zatrudnienia zostanie złożony w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r., czyli w okresie obowiązywania aktualnych tablic trwania życia, kwotę emerytury oblicza się z zastosowaniem tablic obowiązujących w dacie złożenia wniosku i porównamy z tablicami obowiązującymi w dniu, w którym wnioskodawca osiągnął wiek emerytalny oraz wybierzemy wariant najkorzystniejszy dla wnioskodawcy.

bEJcsaZq

Do ZUS wpływają jednak wnioski o przeliczenia dotychczasowych emerytur w związku z nowymi tablicami od:

  • niepracujących emerytów z tzw. starego systemu;
  • niepracujących osób, które mają emeryturę z tzw. nowego systemu i już wcześniej skorzystały z jej obliczenia według różnych tablic średniego dalszego trwania życia.

W takim wypadku wnioski są odrzucane.

Zgodnie z tablicami Głównego Urzędu Statystycznego nastąpił spadek dalszego średniego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych. W tej sytuacji wyliczanie wysokości emerytur jest korzystniejsze niż w poprzednich latach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJcsaZK
emerytury
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(41)
jacek
4 tyg. temu
Szukam najswietrzych wiadomości co z wpadkami emerytury czerwcowych
nik
2 miesiące temu
Ludzie mamy albo pecha albo szczęście w przedziałach czasowych tego samego pociągu do osiągnięcia zadowolenia . Temida z opaska na oczach i ciuciubabka.
mmm
2 miesiące temu
Ja czegoś nie rozumiem jak to jest możliwe że ktoś kto przepracował w naszym kraju 4-lata na najniższej krajowej bez żadnych dodatków otrzymuje od państwa 400zł co miesiąc,czyżby to była nagroda za to że niekoniecznie chciało się pracować,
bEJcsaZL
SZCZERY-SZCZE...
2 miesiące temu
Ktoś pisze (JANDA)----emerytury są karygodne po całym życiu ciężkiej pracy, odprowadzania bardzo dużych podatków jako przedsiębiorca---KTO WYPISUJE TAKIE BZDURY---- NAUCZCIE SIĘ UCZCIWIE LICZYĆ---ktoś pisze o dużych podatkach przedsiębiorcy ---PRZEDSIĘBIORCA tzn. działalność gospodarcza na własny rachunek-- ci PRZEDSIĘBIORCY PŁACILI GROSZOWE OPŁATY NA SKŁADKI EMERYTALNE ( sam o tym wiem , bo mam 1.158 zł po 38 latach pracy, ale 24 ostatnie - to działalność gospodarcza) - inaczej PRZEDSIĘBIORCA.---- JAK PŁACIŁO SIĘ GROSZE - TO CZEGO WY SIĘ SPODZIEWACIE - składka była 780 zł-- to jaka ma być emerytura.DZIĘKUJCIE PANU BOGU, ŻE U WŁADZY JEST PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ - bo tylko PiS myśli o Polakach i ich emeryturach -- zaczyna być z roku na rok lepiej. WŁĄCZCIE MYŚLENIE - AKTORZY TEŻ.
SMP
2 miesiące temu
Sposób przeliczania emerytur w Polsce to szwarc, mydło i powidło. Jak ta sroczka co kaszk€ warzyła . Temu dała bo MALUSI , temu dała bo ładniusi, temu dała ładnie prosił i frrrr poleciała .
...
Następna strona