Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Korzystne przeliczenie wysokości emerytury? Jest to możliwe w tych przypadkach

44
Podziel się:

Średnia długość życia Polaków spadła. Ma to wpływ na wysokość emerytur. Kiedy Polacy żyją średnio krócej, to przysługuje im wyższe wyliczenie emerytury. Do ZUS można złożyć wniosek o ponowne wyliczenie emerytury. W jakich przypadkach jest to możliwe?

Korzystne przeliczenie wysokości emerytury? Jest to możliwe w tych przypadkach
Ze względu na rekordową ilość zgonów i krótsze średni życie licznik emerytalny jest w tej chwili korzystniejszy (money.pl, Rafał Parczewski)

Pobierasz świadczenia emerytalne i chcesz przeliczenia emerytury w związku z nowymi tablicami GUS dotyczącymi średniego dalszego trwania życia? Istnieje taka możliwość, ale jak informuje ZUS - większość z tych wniosków nie ma żadnych podstaw i poskutkuje odmową przeliczenia emerytury.

ZUS przypomina, że przeliczenie wysokości emerytury jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach. Jest to możliwe na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracował i odprowadzał składki emerytalne.

- Publikowane przez Główny Urząd Statystyczny tablice średniego dalszego trwania życia są kluczowym elementem przy wyliczaniu emerytur ustalanych według nowych zasad. Aktualne tablice średniego dalszego trwania życia, które obowiązują od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r., mają jednak zastosowanie tylko do części świadczeń - wyjaśnia rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Zobacz także: Ceny mieszkań rosną. Deweloperzy winią rząd

W tym wypadku chodzi jedynie o emerytury ustalane według nowych zasad dla osób, które spełnią warunki do uzyskania emerytury (w szczególności warunek wieku emerytalnego) między kwietniem 2021 r. a marcem przyszłego roku oraz osób, które warunki do emerytury ustalanej według nowych zasad już wcześniej spełniły, ale dopiero teraz w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. wystąpią o ustalenie tej emerytury.

Chodzi też o osoby mające już ustalone prawo do tzw. nowej emerytury, które mają okresy podlegania ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym po dniu, od którego przyznano tę emeryturę i zgłaszają obecnie wniosek o tzw. doliczenie składek zapisanych na koncie ubezpieczonego po dniu ustalenia prawa do emerytury.

W przypadku złożenia takiego wniosku w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. przy obliczeniu kwoty doliczenia składek zastosowane zostanie średnie dalsze trwanie życia z aktualnych tablic. Taki wniosek może być złożony raz w roku lub po ustaniu ubezpieczenia.

Obowiązujące tablice trwania życia zastosowane będzie również w przypadku osoby, której ustalono w poprzednich latach prawo do nowej emerytury, ale prawo to zostało zawieszone z powodu kontynuowania zatrudnienia u pracodawcy, u którego wnioskodawca pracował przed dniem nabycia prawa do emerytury i która w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. zakończy zatrudnienie.

Taka osoba nie miała ustalonej ostatecznej wysokości emerytury, gdyż takie ustalenie następuje dopiero po rozwiązaniu stosunku pracy i złożeniu wniosku o podjęcie wypłaty świadczenia.

W przypadku, kiedy wniosek o podjęcie wypłaty emerytury w związku z zakończeniem zatrudnienia zostanie złożony w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r., czyli w okresie obowiązywania aktualnych tablic trwania życia, kwotę emerytury oblicza się z zastosowaniem tablic obowiązujących w dacie złożenia wniosku i porównamy z tablicami obowiązującymi w dniu, w którym wnioskodawca osiągnął wiek emerytalny oraz wybierzemy wariant najkorzystniejszy dla wnioskodawcy.

Do ZUS wpływają jednak wnioski o przeliczenia dotychczasowych emerytur w związku z nowymi tablicami od:

  • niepracujących emerytów z tzw. starego systemu;
  • niepracujących osób, które mają emeryturę z tzw. nowego systemu i już wcześniej skorzystały z jej obliczenia według różnych tablic średniego dalszego trwania życia.

W takim wypadku wnioski są odrzucane.

Zgodnie z tablicami Głównego Urzędu Statystycznego nastąpił spadek dalszego średniego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych. W tej sytuacji wyliczanie wysokości emerytur jest korzystniejsze niż w poprzednich latach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(44)
Ado
rok temu
Przechodzisz na emeryturę w czasie pandemii, tablice dożycia z tego okresu wlicza się jednak następnemu rocznikowi w dodatku od kwietnia - aby dać GUSowi czas na wyliczenia. Przechodzący na emeryturę w pierwszym kwartale powinni mieć możliwość ewentualnego skorzystania z obowiązujących od kwietnia nowych tablic. Od stycznia do końcówki marca trwa emerytalna loteria, nowe - istotne dla przeliczenia emerytury tablice nie są jeszcze znane. Tymczasem trzeba wybrać: waloryzacja czy nowe tablice? Wybrałem waloryzację i 200 zł do emerytury w plecy...
mika
2 lata temu
Takie państwo sobie wybrałeś - twój wybór. Czyżbyś nie wiedział co i kogo wybierasz? A może zrobiłeś na złość innej opcji ?
Emeryt
2 lata temu
mm 66 lat ukończyłem Technikum mechaniczne klasa obróbka skrawaniem zawsze głosowałem na pis ...bo pro Polscy i mniej okradaja Ludzi....pracowałem jako frezer narzedziowy 25 lat...potem przez następne 20 lat byłem mistrzem ...moja emerytura to 5000 PLN i teraz dowiaduję się ze mój pis chce takim jak ja ,,krezusom,, odebrać 9 zł z miesięcznej emerytury.....by nie gnusnieć w domu podjąłem pracę dodatkowa na wiosnę do wakacji bylo tego 3 miesiące... zus mi wyliczył ze za składki przekazane (800 zł/miesiąc} nalezy mi się 3,84 zł dodatku do emerytury !!! zachęcam wszystkich dorabiajacych by rejestrowali swoją pracę w zus:-).... w podziękowaniu państwo Polskie cię skutecznie okradnie!!! mojego głosu już nie dostaną.... ponieważ odebrałem tę kradzież jako sygnał że państwo może z obywatelem zrobić wszystko!!! więc nie ma sensu iśc na wybory !!!
babcia
2 lata temu
Wczoraj dostałam pierwszą emeryturę i dziś zaszalałam w Biedronce. Tylko wnuczek chce pod choinkę książkę Sexperymenty, a tam nie było. Kto mi podpowie gdzie to kupić. Z góry dziękuję!
Zawiedzony
2 lata temu
Ten system emertury to dzieli emerytów na 2 kategorie przykład pracowałem w przedsiębiorstw państwowym 29 lat i i 13 gospodarstwie rolnymplacac składki do ZUS-U i 13 lat do KRUSU dostaję emerturę ZUSU i dodatek śmieszny z kursu 10 zł za każdy rok a rolnik który ma emerture z kursu dostaje dwie emerytury z KRUSU i ZUSU to jest chore są obywatele dwóch kategori
...
Następna strona