Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Korzystne przeliczenie wysokości emerytury? Jest to możliwe w tych przypadkach

47
Podziel się:

Średnia długość życia Polaków spadła. Ma to wpływ na wysokość emerytur. Kiedy Polacy żyją średnio krócej, to przysługuje im wyższe wyliczenie emerytury. Do ZUS można złożyć wniosek o ponowne wyliczenie emerytury. W jakich przypadkach jest to możliwe?

Korzystne przeliczenie wysokości emerytury? Jest to możliwe w tych przypadkach
Ze względu na rekordową ilość zgonów i krótsze średni życie licznik emerytalny jest w tej chwili korzystniejszy (money.pl, Rafał Parczewski)

Pobierasz świadczenia emerytalne i chcesz przeliczenia emerytury w związku z nowymi tablicami GUS dotyczącymi średniego dalszego trwania życia? Istnieje taka możliwość, ale jak informuje ZUS - większość z tych wniosków nie ma żadnych podstaw i poskutkuje odmową przeliczenia emerytury.

ZUS przypomina, że przeliczenie wysokości emerytury jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach. Jest to możliwe na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracował i odprowadzał składki emerytalne.

- Publikowane przez Główny Urząd Statystyczny tablice średniego dalszego trwania życia są kluczowym elementem przy wyliczaniu emerytur ustalanych według nowych zasad. Aktualne tablice średniego dalszego trwania życia, które obowiązują od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r., mają jednak zastosowanie tylko do części świadczeń - wyjaśnia rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Zobacz także: Ceny mieszkań rosną. Deweloperzy winią rząd

W tym wypadku chodzi jedynie o emerytury ustalane według nowych zasad dla osób, które spełnią warunki do uzyskania emerytury (w szczególności warunek wieku emerytalnego) między kwietniem 2021 r. a marcem przyszłego roku oraz osób, które warunki do emerytury ustalanej według nowych zasad już wcześniej spełniły, ale dopiero teraz w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. wystąpią o ustalenie tej emerytury.

Chodzi też o osoby mające już ustalone prawo do tzw. nowej emerytury, które mają okresy podlegania ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym po dniu, od którego przyznano tę emeryturę i zgłaszają obecnie wniosek o tzw. doliczenie składek zapisanych na koncie ubezpieczonego po dniu ustalenia prawa do emerytury.

W przypadku złożenia takiego wniosku w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. przy obliczeniu kwoty doliczenia składek zastosowane zostanie średnie dalsze trwanie życia z aktualnych tablic. Taki wniosek może być złożony raz w roku lub po ustaniu ubezpieczenia.

Obowiązujące tablice trwania życia zastosowane będzie również w przypadku osoby, której ustalono w poprzednich latach prawo do nowej emerytury, ale prawo to zostało zawieszone z powodu kontynuowania zatrudnienia u pracodawcy, u którego wnioskodawca pracował przed dniem nabycia prawa do emerytury i która w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. zakończy zatrudnienie.

Taka osoba nie miała ustalonej ostatecznej wysokości emerytury, gdyż takie ustalenie następuje dopiero po rozwiązaniu stosunku pracy i złożeniu wniosku o podjęcie wypłaty świadczenia.

W przypadku, kiedy wniosek o podjęcie wypłaty emerytury w związku z zakończeniem zatrudnienia zostanie złożony w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r., czyli w okresie obowiązywania aktualnych tablic trwania życia, kwotę emerytury oblicza się z zastosowaniem tablic obowiązujących w dacie złożenia wniosku i porównamy z tablicami obowiązującymi w dniu, w którym wnioskodawca osiągnął wiek emerytalny oraz wybierzemy wariant najkorzystniejszy dla wnioskodawcy.

Do ZUS wpływają jednak wnioski o przeliczenia dotychczasowych emerytur w związku z nowymi tablicami od:

  • niepracujących emerytów z tzw. starego systemu;
  • niepracujących osób, które mają emeryturę z tzw. nowego systemu i już wcześniej skorzystały z jej obliczenia według różnych tablic średniego dalszego trwania życia.

W takim wypadku wnioski są odrzucane.

Zgodnie z tablicami Głównego Urzędu Statystycznego nastąpił spadek dalszego średniego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych. W tej sytuacji wyliczanie wysokości emerytur jest korzystniejsze niż w poprzednich latach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(47)
racja
8 miesięcy temu
Rupercie madrze napisales z jednym wyjatkiem: Ubezpieczenie zdrowotne tez sie oblicza od podstawy czyli od wynagrodzenia brutto
mika
9 miesięcy temu
Takie państwo sobie wybrałeś - twój wybór. Czyżbyś nie wiedział co i kogo wybierasz? A może zrobiłeś na złość innej opcji ?
Emeryt
10 miesięcy temu
mm 66 lat ukończyłem Technikum mechaniczne klasa obróbka skrawaniem zawsze głosowałem na pis ...bo pro Polscy i mniej okradaja Ludzi....pracowałem jako frezer narzedziowy 25 lat...potem przez następne 20 lat byłem mistrzem ...moja emerytura to 5000 PLN i teraz dowiaduję się ze mój pis chce takim jak ja ,,krezusom,, odebrać 9 zł z miesięcznej emerytury.....by nie gnusnieć w domu podjąłem pracę dodatkowa na wiosnę do wakacji bylo tego 3 miesiące... zus mi wyliczył ze za składki przekazane (800 zł/miesiąc} nalezy mi się 3,84 zł dodatku do emerytury !!! zachęcam wszystkich dorabiajacych by rejestrowali swoją pracę w zus:-).... w podziękowaniu państwo Polskie cię skutecznie okradnie!!! mojego głosu już nie dostaną.... ponieważ odebrałem tę kradzież jako sygnał że państwo może z obywatelem zrobić wszystko!!! więc nie ma sensu iśc na wybory !!!
babcia
10 miesięcy temu
Wczoraj dostałam pierwszą emeryturę i dziś zaszalałam w Biedronce. Tylko wnuczek chce pod choinkę książkę Sexperymenty, a tam nie było. Kto mi podpowie gdzie to kupić. Z góry dziękuję!
jatoja
10 miesięcy temu
Pracowałam w szkolnictwie 33 lata. Poszłam na emeryturę wg starego portfela i przez to mam emeryturę dużo niższą niż osoby , które mniej przepracowały, ale poszły na emeryturę wg nowego portfela, a przecież składki ZUZ płaciłam cały czas. DLACZEGO nie przeliczy się tych emerytur, by nie były głodowe? DLACZEGO nierówno traktuje się emerytów? Czy to moja wina, że kiedy szłam na emeryturę, to niewypracowane były przepisy???? i z nieba brano kwotę wpłaconą na ZUS.
...
Następna strona