Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|

Nadchodzą zmiany dla emerytów. Limity idą w górę

35
Podziel się:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał, że od 1 grudnia 2022 r. osoby będące na wcześniejszej emeryturze lub rencie będą mogły więcej dorobić do swojego świadczenia. Wzrost przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale sprawił, że rosną kwoty graniczne przychodów.

Nadchodzą zmiany dla emerytów. Limity idą w górę
Zbliża się ważny termin. Emeryci i renciści będą mogli dorobić więcej (Getty Images, Daniel Gonzalez)

- Do emerytur i rent można dorabiać, trzeba jednak pamiętać, że istnieją limity przychodów, które zmieniają się co trzy miesiące. Po ich przekroczeniu ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłatę świadczenia. Graniczne kwoty przychodu powinny monitorować osoby, które pobierają renty oraz wcześniejsze emerytury - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, cytowana przez portal TVN24.pl

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dobrowolny ZUS w Polsce to tylko marzenie. Jak to wygląda w innych krajach Europy?

Od 1 grudnia emeryci będą mogli więcej dorobić

ZUS podkreśla w komunikacie, że "może zmniejszyć wypłacaną emeryturę lub rentę, gdy przychód z dodatkowych źródeł przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia".

"Wypłata świadczenia może być również zawieszona, jeśli przekroczenie będzie wyższe niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Od grudnia do lutego granicą bezpiecznego dorabiania jest kwota 4 536,50 zł brutto. To o ponad 227 zł miesięcznie więcej w porównaniu do poprzedniego okresu (wrzesień-listopad). Zarobki do tej kwoty miesięcznie nie spowodują zmniejszenia wypłacanej przez ZUS emerytury lub renty. Natomiast, żeby Zakład nie wstrzymał wypłaty świadczenia, dodatkowy miesięczny przychód w grudniu, styczniu i lutym nie powinien być wyższy niż 8 424,90 zł brutto" - wyjaśnia ZUS.

ZUS podkreślił, że uzyskanie przychodów miesięcznie w granicach od 4 536,50 zł do 8 424,90 zł spowoduje zmniejszenie świadczenia o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. "Kwota maksymalnego zmniejszenia wynosi obecnie 691,94 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 518,99 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 588,19 zł - dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba" - poinformował ZUS.

- Limity nie obowiązują emerytów, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60/65 lat). Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (od marca 1338,44 zł brutto - red.) - wskazała Michałek.

Rzeczniczka kujawsko-pomorskiego ZUS zaznaczyła też, że "zarobkować bez ograniczeń mogą również niektórzy renciści". Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową, a także o tych, którzy pobierają rentę rodzinną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
Jack
2 lata temu
A MYSLALEM ZE SKONICZY SIE UTRZYMYWANIE BYCZKOW Z MUNDUROWKI ...PO 25 LATACH ..... I zacznal pracować przynajmniej do 60 lat....I zacznal ZUS płacić.....
pytam
2 lata temu
Dlaczego ZUS prześladuje Polaków na tle narodowościowym???? Imigranci zza Buga otrzymują emeryturę z ZUS zaledwie po przepracowaniu pół roku w naszym kraju.Tego typu sytuacja podwójnych standartów stosowana w naszym państwie jest z slużbie zdrowia ,zaklądach pracy , szkolnictwie na każdym szczeblu itp...
!!!!
2 lata temu
bezrobotni nie maja pracy, a emeryci zabierają im prace, pracujący emeryt powinien oddawać swoja emeryturę na fundusz dla bezrobotnych !!!!
lex
2 lata temu
dokonują cudu groszami dla Ludu, towarzysze z pis i solidarnej odpowiedzialni są za wyciąganie kasy od tego biednego Narodu , należy przejrzeć wyniki w KRS pośredników począwszy od branży hutniczej po przez pośrednictwo w budowlance a kończąc na marketach , energetyce i paliwach,WIELOMILIARDOWE zyski za ostatni rok /2021/,przy niewielkim wzroście sprzedaży masy towarowej i energii. Jedno co pis zrobił to wzbogacił garstkę cwaniaków kosztem całego Narodu .
fgty
2 lata temu
Walczy za Ukrainę emerytura pewna 100 procent
...
Następna strona