Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Nawet 15 groszy miesięcznie emerytury. "Rząd nic nie zrobił przez osiem lat"

67
Podziel się:

Przybywa seniorów otrzymujących groszowe emerytury. Zdaniem dr Antoniego Kolka, prezesa Instytutu Emerytalnego, obecna sytuacja jest winą rządu, ale wciąż istnieje sposób, by ten system naprawić - pisze "Super Express".

Nawet 15 groszy miesięcznie emerytury. "Rząd nic nie zrobił przez osiem lat"
Groszowe emerytury to problem coraz większej liczby seniorów w Polsce (Getty Images, Piotr LATACHA)

Od 2011 do 2022 r. liczba pobierających groszowe emerytury wzrosła z 23,9 tys. do 365 tys. osób. Jak pisze "SE", aż 17 proc. z nich otrzymuje świadczenia wynoszące nawet 15 groszy miesięcznie.

- Ten problem powinien zostać rozwiązany. Trudno mówić, że świadczenia wysokości kilku groszy to emerytura, to nie jest emerytura. Obecny rząd doprowadził do tego stanu, że zaczęliśmy mówić o groszowych emeryturach. Rząd nic nie zrobił przez osiem lat, gdy to zjawisko narastało - stwierdził Kolek w rozmowie z "SE".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Groszowe emerytury. "Przepracowali w życiu miesiąc, dostają na konto po 20 gr."

Kto otrzymuje groszowe emerytury?

Groszowe emerytury to problem osób, które nie wypracowały sobie prawa do minimalnego świadczenia, a ich składki nie pozwalają na ustalenie wyższej kwoty. Co zrobić, aby ten problem rozwiązać?

- Najlepszym rozwiązaniem byłby filar zerowy, czyli stosowanie pomocy społecznej dla osób, które nie zgromadziły wysokiego świadczenia. Ten kapitał byłby przekazywany do pomocy społecznej i wypłacany osobom, które potrzebują tego typu wsparcia. Jest kwestia ustalenia, na jakim poziomie takie wsparcie powinno być. Moim zdaniem na poziomie minimum egzystencji - ocenił prezes Instytutu Emerytalnego.

"Sami sobie zapracowali"

Jest jednak i druga strona medalu. Drogę do pobierania emerytury otwiera nawet jedeń dzień pracy na umowie o dzieło, od której zostaną odprowadzone składki. Obecnie system emerytalny skonstruowany jest o wypłatę świadczenia z nagromadzonego kapitału.

- Ludzie pracują na umowach cywilno-prawnych, a potem się dziwią, że mają bardzo niskie emerytury. Osoby z niskimi emeryturami często same na to zapracowały, a właściwie nie zapracowały, będąc jeden dzień w pracy na umowie zleceniu - mówił w programie Money.pl prof. Paweł Wojciechowski, były minister finansów, były główny ekonomista ZUS.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(67)
doFrajerów
rok temu
PiS dopłaci. Nie ma czego się bać. Już to robi. Kto płacił pełne składki do ZUS ten frajer. Tak ten socjalizm pisoski w Polsce działa. Inne partie jak np. Lewica też tak będzie niesprawiedliwa. Więc nie ma czego się obawiać.
Jacek zytkiew...
rok temu
Krytykujecie tych co Rządzili w 1999 i zrobili Reformę Emerytalną,i następnych poprzedników i uczonych liberałów i lewicowców.Niech Sobie Zrobią Rachunek Sumienia.Trzeba też wspomnieć o nie uczciwych pracodawcach co zatrudniali na czarno,wypłacali pensje pod stołem oczywiście pracownicy niektórzy to lenie śmierdzące i ci sobie sami zgotowali taki los.Na Szczęście Pracuje u Uczciwego Dużego Pracodawcy i wierzę że Wielu jest Uczciwych Pracodawców którzy Płacą Pełne Składki ZUS.Wiadomo że dużo nie zarobię ale jest to w pełni Oskładkowane.
Jacek zytkiew...
rok temu
Pytanie do pana kółka kto stworzył te Emerytury nie ma co zwalać na ten Rząd.
bkm
rok temu
Dlaczego nikt nie zauważa sytuacji seniora z tzw. starego portfela. Jeśli nie wypracował prawa do emerytury, to teraz jest nikim. Nie ma statusu emeryta, nie dostaje żadnej emerytury, ani trzynastki, ani czternastki, bo to przysługuje emerytom. Z racji wieku otrzymuje jedynie 215, 85 zł zasiłku pielęgnacyjnego. Dramat. Jeśli nawet skończy 80 lat i jest zdrowy nie może się nawet starać o tzw. 500+. To prawdziwy dramat takich osób. Nikt z rządzących nie zauważa tej sytuacji. Nigdy nic nie słyszy się o tych osobach dotkniętych taką niesprawiedliwością wynikającą z podziału na ludzi ze starego systemu i nowego systemu.
normalny
rok temu
Tego systemu emerytalnego nie wprowadzał PiS. Więc niby dlaczego on doprowadził do wypłaty groszowych emerytur. A że przez 8 lat nic nie zrobił to bardzo dobrze. Jak ktoś nie płaci składek i nie chce mieć emerytury, to dlaczego ktoś ma mu w tym przeszkadzać. Jeszcze by tego brakowało żeby ci co płacą składki musieli się składać na emerytury tych co nie płacą. To są z reguły dużo bogatsi ludzie.
...
Następna strona