Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Polacy boją się biedy na emeryturze. Wiedzą już, że będą musieli pracować dłużej

149
Podziel się:

77 proc. Polaków boi się, że świadczenia emerytalne, na jakie będą mogli liczyć w przyszłości, nie pozwolą im na godne życie. 55 proc. zakłada, że zostanie na rynku pracy dłużej, niż przewiduje to aktualny wiek emerytalny.

Polacy boją się biedy na emeryturze. Wiedzą już, że będą musieli pracować dłużej
77 proc. Polaków boi się, że świadczenia emerytalne, na jakie będą mogli liczyć w przyszłości, nie pozwolą im na godne życie (East News, LESZEK KOTARBA)

Jak wynika z najnowszego "Barometru Polskiego Rynku Pracy" Personnel Service, największą motywacją do pracowania dłużej dla 38 proc. osób jest znaczący wzrost przyszłej emerytury za dodatkowe lata pracy. Szczególnie jest to istotne dla kobiet - 43 proc. wobec 34 proc. mężczyzn.

Dla 28 proc. pracujących kluczowe jest dostosowanie pracy do sił biorąc pod uwagę wiek. Trzecie miejsce zajmuje możliwość pracy na aktualnym stanowisku (9 proc.), a dla 5 proc. osób kluczowe jest prywatne ubezpieczenie medyczne oferowane przez pracodawcę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Co dwudziesty Polak żyje w biedzie. "Ich życie jest zagrożone"

77 proc. Polaków boi się, że świadczenia emerytalne, na jakie będą mogli liczyć w przyszłości, nie pozwolą im na godne życie. Częściej takie wątpliwości mają kobiety - 82 proc. wobec 72 proc. mężczyzn - wynika z badania.

- Starzenie się społeczeństwa powoduje kilka wyzwań, z którymi będziemy musieli się zmierzyć. Wydaje się, że naturalną konsekwencją będzie wydłużanie aktywności zawodowej, zwłaszcza, że współcześni 60-latkowie są często w świetnej kondycji i są dla firm nieocenioną wartością - uważa założyciel Personnel Service Krzysztof Inglot, cytowany w informacji prasowej. - Oczywiście w świetle aktualnych doniesień związanych z rozwojem sztucznej inteligencji będziemy musieli też uwzględnić ten aspekt, ale trendy demograficzne są nieubłagane - dodaje.

Z prognoz wynika, że do ok. 2030 roku z rynku pracy będzie ubywało ok. 120-150 tys. osób, a w kolejnych dekadach będzie to nawet 160-240 tys.

Badanie wykazało, że Polacy mają świadomość realiów demograficznych, dlatego 55 proc. osób przyznaje, że będzie zmuszona do pracy dłużej, niż przewiduje to wiek emerytalny. To o 5 proc. więcej niż rok temu.

Emeryci wśród zatrudnionych. "Nadal jest dyskryminacja"

Pogarszające się prognozy dotyczące demografii w Polsce skłaniają do refleksji nie tylko zatrudnionych, ale też firmy. Zatrudnianie osób w wieku emerytalnym to rzeczywistość większości przedsiębiorstw w Polsce. 56 proc. pracodawców przyznaje, że ma w swojej załodze emerytów.

Dotyczy to zwłaszcza największych firm, 64 proc. w porównaniu do 60 proc. średnich i 42 proc. małych. Największy udział emerytów dotyczy firm z sektora publicznego (71 proc.), a najmniej IT (40 proc.) oraz HoReCa (33 proc.).

Aktualnie pracownicy w wieku emerytalnym w co drugiej firmie stanowią maksymalnie 10 proc. załogi, ale już teraz w co czwartym przedsiębiorstwie emeryci to od 11 do 20 proc. załogi, a w przypadku 18 proc. firm to od 21 do aż 30 proc. załogi. W sumie w 8 proc. firm osoby w wieku emerytalnym stanowią ponad 30 proc. załogi - czytamy w raporcie.

Na etapie analizy CV często nadal dochodzi do zjawiska dyskryminacji ze względu na wiek i preferowania młodych pracowników. - Wprost do takiej praktyki w naszym badaniu przyznaje się 14 proc. pracodawców, którzy wolą zatrudniać osoby poniżej pięćdziesiątego roku życia - podsumowuje Krzysztof Inglot.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(149)
Pycio
rok temu
Jak ograniczona jest obecnie według moich wyliczeń maksymalna składka miesięczna do okolo 3000 zł to jak uzbierać na emeryturę. Jak mają być wysokie wpływy do ZUS ?ZUS nie chce i chce pieniędzy bo ustala też minimum składki.
Retiti
rok temu
Mam dużą emeryturę ale sytuacja rodzinna dołuje mnie prawie do poziomu ubustwa dochodowego . Tak niestety też bywa i poprostu pamiętajcie , że los i tak wam numer może wyciąć .
Ważywko
rok temu
Osobiście już jestem emerytalne skończony bo idę w tym roku na emeryturę.Ale pracujący powinni powalczyć o sposób poboru i naliczania składek od pobrania po finalizację przy emeryturze. Idę przygotować marchewkae na obiad. Myślcie a będzie wam dane .
saa
rok temu
Ha ha ha. Dla osób 50+ nie ma przewidzianych scenariuszy pytań w rekrutacji. W firmach zajmujących się rekrutowaniem dla przedsiębiorstw.
bzdurnik
rok temu
Czy ktoś pamięta ile wynosiła minimalna emerytura pod koniec komuny (np. 1988 rok) w relacji do minimalnego wynagrodzenia?
...
Następna strona