Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Wiek emerytalny. 47 proc. Polaków chce obniżenia

1087
Podziel się:

47 proc. Polaków uważa, że wiek emerytalny powinien zostać obniżony, 20 proc. chce jego podniesienia - wynika z sondażu opublikowanego w sobotę przez portal Interia.

Wiek emerytalny. 47 proc. Polaków chce obniżenia
47 proc. Polaków uważa, że wiek emerytalny powinien zostać obniżony (East News, MAREK BAZAK)

W badaniu agencji badawczej Smartscope na zlecenie Interii respondentów zapytano o to, czy wiek emerytalny powinien zostać obniżony, zrównany dla kobiet i mężczyzn, oraz czy powinien on zostać podniesiony. Obecnie wiek emerytalny wynosi dla kobiet 60 lat, zaś dla mężczyzn 65.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szybciej na emeryturę przez pandemię? „Warto dłużej pracować”

Z badania wynika, że 47 proc. respondentów jest zdania, iż wiek emerytalny powinien zostać obniżony. Tak na to pytanie odpowiedziało 52 proc. kobiet i 43 proc. mężczyzn. Za zrównaniem wieku emerytalnego opowiedziało się natomiast 44 proc. respondentów, w tym 53 proc. mężczyzn, oraz 36 proc. kobiet. Z badania wynika również, że 20 proc. badanych (w tym 14 proc. kobiet i 26 proc. mężczyzn) uważa, iż obecny wiek emerytalny powinien zostać podniesiony.

Z sondażu przeprowadzonego dla Interii wynika, że poparcie dla obniżenia wieku emerytalnego ma związek m.in. z wiekiem. Za przejściem na wcześniejszą emeryturę jest najwięcej osób młodych i średnim wieku, w grupach wiekowych 25-34 lata, oraz 35-44 lata. Wpływ ma także wykształcenie. 57 proc. badanych z wykształceniem poniżej średniego i 42 proc. badanych z wykształceniem wyższym uważa, że wiek emerytalny powinien zostać obniżony.

Poparcie dla postulatu wcześniejszego przejścia na emeryturę wyrażają także częściej mieszkańcy wsi (54 proc.) niż mieszkańcy największych miast (40 proc.). Wpływ ma także sytuacja rodzinna. Za obniżeniem wieku opowiada się 53 proc. rodziców i 43 proc. osób nieposiadających dzieci.

W badaniu agencji badawczej Smartscope zapytano także o to, jaki wiek zakończenia pracy zawodowej byłby optymalny dla kobiet i dla mężczyzn. 64 proc. badanych wskazało, że mężczyźni powinni przechodzić na emeryturę w wieku późniejszym niż kobiety, zaś 35 proc. odpowiedziało, że wiek emerytalny powinien być taki sam niezależnie od płci.

Kobiety powinny przechodzić na emeryturę przed 60-tką

Sondaż Interii pokazuje także, że średnio Polacy wskazują, że kobiety powinny przechodzić na emeryturę w wieku 59 lat, a mężczyźni - 62.

Na pytanie o to, jaki wiek zakończenia pracy zawodowej byłby dla nich optymalny, najwięcej mężczyzn odpowiedziało, że wcześniej niż pozwalają na to obecne regulacje prawne. Najwięcej - 36 proc. mężczyzn - chciałoby przejść na emeryturę w wieku poniżej 65 lat. 28 proc. uważa, że dobrym pomysłem byłoby uzależnienie momentu przejścia na emeryturę od stażu pracy. 15 proc. ocenia, że obecne przepisy im odpowiadają, a 65. rok życia to idealny moment na emeryturę.

Zaledwie 8 proc. mężczyzn jest zaś gotowych pracować dłużej niż do ukończenia 65 lat. Średnio Polacy wskazują, że kobiety powinny przechodzić na emeryturę w wieku 59 lat, a mężczyźni - 62 - informuje Interia.

Kobiety pytane w badaniu o optymalny wiek, w jakim powinny przechodzić na emeryturę, odpowiadały, że chciałoby przechodzić na emeryturę przed 60. rokiem życia (30 proc.). Za utrzymaniem obowiązujących regulacji było 26 proc. kobiet i tyle też opowiedziało się za tym, by o przejściu na emeryturę decydował staż pracy. Za zwiększeniem wieku emerytalnego opowiedziało się z kolei 7 proc. badanych kobiet.

Badanie agencji badawczej Smartscope na zlecenie Interii zostało zrealizowane od 29 marca do 3 kwietnia 2023 r. na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej ze względu na wiek, wykształcenie oraz wielkość miejscowości zamieszkania. Wielkość próby wyniosła 1115 osób. Badanie realizowano przy zastosowaniu techniki CAWI - na panelu badawczym

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1087)
Zenek
11 miesięcy temu
Powinna byc druga waloryzacka emerytur w tym roku
bzdurnik
12 miesięcy temu
Prędzej czy później i tak nastąpi podniesienie wieku emerytalnego. Nawet PiS w końcu to zrozumie. Pytanie tylko, komu podniosą. Czy czasem nie będzie tak, że nawet 60-latki się załapią.
bzdurnik
12 miesięcy temu
Nie dziwię się. Przy tak marnych zarobkach i takim wyzysku w pracy, praca fizyczna osoby bez wykształcenia wyższego jest złem koniecznym. Nie dziwię się, że każdy odlicza miesiące by móc rzucić ten kierat. Nawet za cenę biedowania na emeryturze. Poza tym, osoba o umiarkowanej wydajności, szybkości i sprawności, i tak średnio co dwa lata musi sobie szukać nowej pracy - co jest dodatkowo upokarzające.
bzdurnik
12 miesięcy temu
W przyszłości normą będzie emerytura w wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Oczywiście nie będzie to dotyczyć mundurowych - ci to będą mieli emeryturkę ustaloną urzędowo.
bzdurnik
12 miesięcy temu
Uważam, że wiek emerytalny powinien być zróżnicowany dla różnych branż, w zależności od przebiegu kariery i w zależności od stanu zdrowia. Natomiast jeśli ma być po staremu, za to z perspektywą podniesienia wieku dla zwykłych niemundurowych obywateli, to należy znacznie ograniczyć przywileje mundurówki.
...
Następna strona