Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Wiek emerytalny. Blisko połowa Polaków nie chce żadnych zmian

143
Podziel się:

41,4 proc. ankietowanych w sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej" opowiedziało się za zachowaniem obecnego wieku emerytalnego. 26,8 proc. było zdania, że korzystniejsze jest dla nich podniesienie wieku emerytalnego, co wiąże się z otrzymaniem wyższej emerytury.

Wiek emerytalny. Blisko połowa Polaków nie chce żadnych zmian
41,4 proc. ankietowanych opowiedziało się za zachowaniem obecnego wieku emerytalnego (PAP, Albert Zawada)

"Rzeczpospolita" opublikowała sondaż SW Research, w którym zapytano o wybranie korzystniejszego, zdaniem ankietowanych, rozwiązania dotyczącego emerytur.

Wiek emerytalny. Większość Polaków nie chce dłużej pracować

Za zachowaniem obecnego wieku emerytalnego, co będzie oznaczać wypłatę niższej emerytury, opowiedziało się 41,4 proc. ankietowanych.

Z kolei 26,8 proc. było zdania, że korzystniejsze jest dla nich podniesienie wieku emerytalnego, co wiąże się z otrzymaniem wyższej emerytury.

31,8 proc. respondentów nie miało zdania w tej kwestii

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Andrzej Seweryn o emeryturach artystów: "Jest mi przykro"

"Ponad połowa osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym (53 proc.) woli zachować obecny, niższy wiek emerytalny. Takiego samego zdania jest niemal co drugi badany (47 proc.) w wieku od 35 do 49 lat, taki sam odsetek respondentów mieszkających na wsi oraz nieco mniejsza część (46 proc.) osób z dochodem w przedziale między 3001 a 4000 zł netto" - skomentował wyniki badania dla "Rz" Adam Jastrzębski, senior project manager w SW Research.

Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Badanie przeprowadziła agencję SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel od 31 stycznia do 1 lutego 2023 r. Analizą objęto 800 internautów powyżej 18. roku życia.

Swój sondaż w tej samej sprawie opublikowała także w piątek Wirtualna Polska. Z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że prawie 70 proc. badanych uważa, że wiek emerytalny powinien zostać utrzymany na obecnym poziomie.

Tylko 14,1 proc. ankietowanych jest zdania, że wiek ten powinien zostać podwyższony.

Gorzka prawda o emeryturach

Przy bieżącym wieku emerytalnym, 78 proc. społeczeństwa urodzonego po 1980 r. będzie otrzymywać emeryturę minimalną i będzie nas to kosztować 4,5 proc. PKB - mówiła w ubiegłym tygodniu w RMF FM prof. Joanna Tyrowicz, członkini z Rady Polityki Pieniężnej.

Dodała także, że według niej problem emerytury minimalnej nie polega na tym, czy ona jest wysoka, czy niska, tylko na tym, że nie ma debaty, na co ta emerytura wystarcza.

- Jeżeli wszyscy będziemy żyli coraz dłużej, musimy zwiększyć składkę emerytalną albo obniżyć emerytury, jeśli chcemy zostawić wiek emerytalny na obecnym poziomie - przekonywałą w RMF FM członki RPP.

Rekordowe podwyżki emerytur

W 2023 roku obowiązywać będzie waloryzacja emerytur procentowo-kwotowa. Niższe emerytury podniesione zostaną kwotowo. Zagwarantowana zostanie minimalna podwyżka, która wyniesie 250 zł. Wyższe świadczenia waloryzowane będą procentowo. O ile? Ostateczne wskaźniki poznamy w lutym. Według prognoz waloryzacja może wynieść nie mniej niż 14,8 proc

Obecnie emerytura minimalna wynosi 1338,44 zł brutto. Podwyższona zostanie do kwoty 1588,44 zł.

Na waloryzację emerytur zostanie przeznaczone 42 mld zł. Trzeba będzie jednak na nią poczekać. Nastąpi ona dopiero 1 marca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(143)
Darek
miesiąc temu
Ale czy przejście w wieku 60,65 lat nie emeryturę jest obowiązkowe?Jak komuś pozwala na to zdrowie to niech pracuje.Pracownik fizyczny powinien może nawet wcześniej przechodzić na emeryturę.Jedynie powinno się ukrucic cwaniactwo, które widzę u mnie we firmie.Są osoby,które poszły na emerytury i pracują dalej.W ten sposób skubią ZUS,według mnie powinny mieć zawieszoną emeryturę i są to osoby,którym stan zdrowia na to pozwala,bo nigdy nie pracowały fizycznie
POdPiS
miesiąc temu
A kiedy stażowe emerytury panie przewodniczący Solidarności i panie Prezydencie? Ile warte są słowa?
Chyży Rój
2 miesiące temu
Piniendzy nie ma i nie bendzie!
zbynek
2 miesiące temu
Wiek emerytalny powinien pozostac taki jaki jest obecnie.Dosc doszywania do ZUS-u jakichkolwiek mundurowych,rolnikow,sedziow.
Emeryt
2 miesiące temu
Pracować się nie chce, więc niech potem nie narzekają na niską emeryturę. Jeżeli Rząd i Parlament będzie z naszych podatków płacił tym, komu nie chciało się pracować , aby zyskać głosy. to taka patologia będzie narastać.
...
Następna strona