Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Polacy liczą na ZUS. Wierzą, że państwo zadba o emerytury

18
Podziel się:

Ponad 70 proc. Polaków wierzy, że państwo zadba o ich świadczenia emerytalne, a 40 proc. nie zabezpiecza finansowo swojej przyszłości - wynika z raportu "Długie jutro". Wskazano, że 22 proc. Polaków nie ma żadnych oszczędności, a 17 proc. ma je na więcej niż rok.

Polacy liczą na ZUS. Wierzą, że państwo zadba o emerytury
Ponad 70 proc. Polaków wierzy, iż państwo zadba o ich świadczenia emerytalne. (Flickr, Garry Knight CC-BY-SA-2.0)

W raporcie Nationale-Nederlanden "Długie jutro" zaznaczono, że bezpieczeństwo finansowe jest fundamentem stabilnego i spokojnego życia. Tymczasem z badania, opisanego w publikacji, wynika, że 40 proc. Polaków nie zabezpiecza finansowo swojej przyszłości, a 39 proc. odczuwa, że ich sytuacja finansowa jest niezadowalająca.

Ankietowanych zapytano, w jakim stopniu zgadzają się ze stwierdzeniem: "Finansowo ledwo wiążę koniec z końcem". 5 proc. respondentów odpowiedziało, że "w ogóle", 11 proc. - "w niewielkim stopniu", 38 proc. - "trochę", 26 proc. - "bardzo", a 20 proc. - "całkowicie".

Polska wiara w emeryturę

Badanie pokazało, że ponad 70 proc. Polaków wierzy, iż państwo zadba o ich świadczenia emerytalne. "Największym zaufaniem charakteryzują się seniorzy – aż 95 proc. z nich polega na instytucjach publicznych. Z kolei mniej wiary mają młodzi ludzie, wśród których 62 proc. liczy na państwo. W tej grupie wiekowej dostrzegalna jest większa potrzeba samodzielnego zadbania o swoją przyszłość i finanse" - wskazano.

Pomimo, że wyniki badania sugerują, że Europejczycy mają zamiar pracować tak długo, jak to tylko możliwe, w praktyce znaczna większość tych, którzy już zakończyli swoją aktywność zawodową, nie chce do niej wrócić. Aż dwie trzecie Polaków potwierdza, że nie brakuje im pracy - wskazano.

Z raportu wynika także, że prawie 60 proc. osób zdaje sobie sprawę, ile pieniędzy musi odłożyć na emeryturę; podobny odsetek ma pewność, że pozwoli im to na komfortowe życie.

Blisko dwie trzecie wszystkich respondentów planuje kontynuować pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego, co może - zdaniem autorów raportu - wynikać z niewystarczających świadczeń emerytalnych, bądź potrzeby aktywności. Takie podejście jest charakterystyczne dla Polaków, ale także dla mieszkańców wielu innych krajów, takich jak Rumunia, Węgry czy Czechy, w których ponad połowa badanych planuje aktywność zawodową na emeryturze.

Oszczędności na ponad rok

Na pytanie: "Na jak długo wystarczą Ci zgromadzane oszczędności?", 17 proc. Polaków odpowiedziało, że na "więcej niż 12 miesięcy", 13 proc. - "od 6 do 12 miesięcy", 18 proc. - "od 3 do 6 miesięcy", 19 proc. - "mniej niż 3 miesiące". Jednocześnie 22 proc. zaznaczyło, że nie ma żadnych oszczędności, a 11 proc. - nie wie.

Jeżeli chodzi o finanse – mamy podzielone społeczeństwo. Z jednej strony pracujemy bardzo dużo, jednocześnie żyjąc od pierwszego do pierwszego. Z drugiej jednak ponad połowa z nas jest zadowolona ze swojej sytuacji i z chęcią regularnie poszerza swoją wiedzę, aby mieć lepsze wyniki i stabilność - tłumaczy Katarzyna Czupa z Nationale-Nederlanden, cytowana w informacji prasowej dotyczącej raportu.

W publikacji zauważono, że największą poduszkę finansową posiadają obywatele Holandii, Belgii oraz Japonii, wśród których odpowiednio 30, 31 oraz 35 proc. osób posiada oszczędności pozwalające przeżyć dłużej niż rok.

Zgodnie z badaniem w Polsce najbardziej niezadowoleni ze swojej sytuacji finansowej są młodzi ludzie, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy – prawie 60 proc. z nich wskazało właśnie na taką odpowiedź. Statystycznie zadowolenie pojawia się dopiero po 35. roku życia. Na tle Europy, Polska osiąga średni wynik względem najbardziej usatysfakcjonowanych narodów – Holendrów (76 proc. zadowolonych) oraz Belgów (67 proc.).

Raport "Długie jutro", opracowany na podstawie badania zrealizowanego przez agencję Indiville na zlecenie Grupy NN, bazuje na analizie odpowiedzi 11 tys. 585 osób, w tym 1 tys. 102 z Polski, w wieku od 18 do 79 lat z 11 krajów. Badanie ilościowe przeprowadzono za pomocą metody CAWI (Computer-Assisted Web Interviewing) między styczniem a lutym 2023 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
oszczędzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
Jadwiga
3 godz. temu
Ja akurat jako absolwentka Studium Pracowników Medycznych i Społecznych spełniam się zawodowo będąc Technikiem farmaceutycznym. Ważną kwestią jest to, że zarabiam naprawdę dobrze, więc nie obawiam się o emeryturę, ale mam nadzieję, że dla innych sytuacja się poprawi.
DD331.
1 tyg. temu
Dla tego systemu jesteście czym co musi pracować żeby zapłacić podatki żeby ten system mógł się utrzymać a na starość szybko macie umrzeć żeby ten system nie musiał wam wypłacać pieniędzy dlatego służba zdrowia jest w Polsce jaka jest !
Ekonomista
1 tyg. temu
Prawda jest taka, że nikt nie jest w stanie zabezpieczyć się przed dużym kryzysem, a więc jeśli dojdzie to naprawdę trudnej sytuacji ogólnoświatowej, a prędzej czy później dojdzie przez obecny system bankowy, to ci którzy odkładali na "własną emeryturę" nic z tego nie będą mieli i będą w tej samej sytuacji co ludzie, którzy "liczą na ZUS".
gumis
1 tyg. temu
emerytury powinny być godne dla tych co pracują co najmniej 40 lat a szczegulnie co wytwarzają majątek narodowy np. budowlańcy ci co pracują w fabrykach itp.a ci co siedzą w biurach jaki majątek wytwarzają żaden
FHGY
1 tyg. temu
Planować można ---- A JAK ZDROWIE SPŁATA FIGLA ??? Ci co pracują dłuzej nie powinni jednocześnie brać emerytury i pracować. !!!! ZNACZY ,ŻE ZDROWI , LUBIĄ PRACĘ , NIECH PRACUJĄ DO 80LAT.