Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Dziura w ZUS rośnie. Coraz trudniej będzie ją zasypać

Dziura w ZUS rośnie. Coraz trudniej będzie ją zasypać

Fot. kprm.gov.pl

W najbliższych latach niedobór w kasie ZUS sięgnie 70 mld zł. Mimo rosnących wpływów z naszych składek. Tylko w tym roku budżetowe dopłaty do ZUS i KRUS sięgną 80 miliardów złotych.

Rząd jeszcze w poniedziałek zamierzał obciąć wpływy z prywatyzowanych spółek do Funduszu Rezerwy Demograficznej, zarządzanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Według obowiązujących przepisów do FRD powinno wpływać 40 proc. tego co państwo zyska z prywatyzacji. Ten poziom miał być drastycznie - bo aż czterokrotnie - obniżony - do 10 procent. 6 mld zł - tyle od 2002 roku zgromadzono na koncie Funduszu Rezerwy Demograficznej

Ostatecznie resort skarbu wycofał się ze swojego pomysłu i wpływające na Fundusz środki z prywatyzacji pozostaną na dotychczasowym poziomie.

Jednak system ubezpieczeń społecznych wymaga znacznie większych pieniędzy i nie obcinanie rezerwy demograficznej niewiele tutaj zmieni.

Dziura w systemie emerytalnym rośnie

Od 2002 roku na koncie Funduszu uzbierano niewiele ponad 6 mld zł. I to głównie ze składek, jakie płacimy na ubezpieczenia społeczne. Do FRD trafia 0,35 proc. podstawy wymiaru składki emerytalnej.

- Nie ma ściśle określonej kwoty, ani terminy w jakim powinna zostać zgromadzona na koncie Funduszu - mówi Money.pl Jacek Długosz, rzecznik prasowy ZUS. My po prostu zarządzamy tym co nam przekazuje rząd, nie mamy wpływu na wysokość tych środków - dodaje.

Zamysłem twórców Funduszu Rezerwy Demograficznej było zagwarantowanie środków na przyszłe emerytury dla Polaków. FRD ma zasilać Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, ponieważ stosunek liczby osób pracujących i odprowadzających składki w stosunku do emerytów i rencistów maleje i będzie malał nadal.

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych to pula pieniędzy, z której Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca wszystkie świadczenia. W jego skład wchodzą fundusze: emerytalny, rentowy, chorobowy i wypadkowy.W 2005 roku na 1000 osób w wieku produkcyjnym przypadało średnio 241 osób w wieku poprodukcyjnym. Według prognoz GUS w 2030 roku liczba ta wyniesie 462, a dwadzieścia lat później już przeszło 750 osób.

Już teraz wydatki z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych coraz bardziej przewyższają wpływy ze składek. Państwo w tym roku musi dołożyć blisko 66 mld złotych. W 2013 roku dziura w budżecie FUS powiększy się do blisko 70 mld złotych.

Wpływy i wydatki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
wraz z prognozami na najbliższe lata
Lata Wpływy (w mld zł)** Wydatki (w mld zł)
2006 81,3 115,7
2007 89,4 121,1
2008 82,7 135,4
2009 73,5 139
2010 78,1 143,3
2011 82,2 148,3
2012 86,3 153,5
2013 89,9 159,5
źródło ZUS,GUS, *prognoza, **wpływy ze wszystkich składek

Największym elementem składowym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest Fundusz Emerytalny. To właśnie najbardziej obciąża budżet ZUS-u. By zasypać te niedobory, coraz głębiej trzeba sięgać do kasy państwa. Po niewielkiej poprawie w najbliższych latach, w dłuższej perspektywie składki pracujących Polaków wystarczą na coraz mniej emerytur.


źródło:ZUS
* - prognoza

Niewydolność systemu widać doskonale gdy porównamy wpływy ze składek do FUS z wydatkami. Jeszcze w 2006 i 2007 roku ze składek pokryto ponad 70 proc. wydatków Funduszu. W ubiegłym roku było to 61 proc., a w najbliższych latach wg szacunków ZUS, wpływy ze składek pozwolą na pokrycie co najwyżej 56 proc. wydatków.

KRUS jest prawie w całości dotowany. W tym roku rekordowo

Na emerytury rolnicze dokładają wszyscy zatrudnieni poza rolnictwem. W tym roku dotacja z budżetu do KRUS będzie rekordowa. Wyniesie 15,9 mld złotych.

źródło: KRUS

W 2009 roku niewiele ponad 4 proc. wypłacanych rolnikom świadczeń będzie pochodzić z ich składek. Reszta to dotacje z budżetu państwa.

SKĄD BIORĄ SIĘ NASZE EMERYTURY?

Składka emerytalna to w Polsce 19,52 proc. wynagrodzenia brutto. Z tego 7,3 proc. przekazywane jest do Otwartych Funduszy Emerytalnych, zaś 12,22 proc. pozostaje w ZUS (to on zbiera składki i przelewa ich część do OFE za co pobiera prowizję w wysokości 0,8 proc. przekazanej kwoty) i służy do wypłacania świadczeń obecnym emerytom.

Emerytura z ZUS-u dla dzisiejszych pracowników będzie wypłacona ze składek ich dzieci. Jej wysokość nie będzie wynikać z zarządzania naszymi składkami, bo tak naprawdę kapitał przyszłych emerytów to tylko zapis księgowy. Środki zgromadzone w ZUS waloryzowane są raz do roku o wskaźnik oparty na indeksie cen i usług konsumpcyjnych (inflacja) oraz przyroście sumy składki emerytalnej, jakie zbiera ZUS.

Natomiast kapitał gromadzony w OFE jest inwestowany w instrumenty finansowe takie jak: obligacje, bony skarbowe, akcje i jednostki NFI (ich udział nie może przekroczyć 40 proc. wartości portfela) oraz inne papiery dłużne. Takie rozwiązanie powoduje, że nasze składki mogą wypracować dużo większą stopę zwrotu niż środki (a w zasadzie zapis elektroniczny) w ZUS-ie.

Przynależność do OFE jest obowiązkowa dla wszystkich urodzonych po 31 grudnia 1968 roku. Objęci nowym systemem zostali także urodzeni przed 1 stycznia 1969, a po 31 grudnia 1948, jednakże mogli dokonać wyboru. Możliwości uczestnictwa w OFE nie mają natomiast urodzeni przed 1 stycznia 1949 roku, którzy otrzymają emerytury tylko z ZUS.

KRUS to zupełnie inna historia

Ponad 95 proc. wydatków Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pochodzi z budżetu państwa, czyli z naszych podatków. W KRUS ubezpieczonych jest ponad 1,5 mln osób. Każda z nich płaci składkę raz na kwartał. Obecnie wynosi ona 203 złote.

Czytaj w Money.pl
56 mld zł w kasie NFZ. Na leczenie nie zabraknie?
W tym roku Narodowy Fundusz Zdrowia ma do dyspozycji ponad 56 mld zł. Co roku z budżetu państwa na służbę zdrowia idzie coraz więcej pieniędzy. Ale pacjenci nadal czekają w kolejkach.
Ranking OFE: ZUS wciąż lepszy. Ale dystans maleje
Od początku 2000 roku najlepszy OFE zarobił 33,7 proc. W tym czasie składki w ZUS urosły o 51 proc.
Jak przejść na wcześniejszą emeryturę
Dotychczasowe warunki przechodzenia na wcześniejsze emerytury w praktyce wygasły 31 grudnia. Jednak wciąż można z nich skorzystać.

zus, budżet, składki, krus, fus, wpływy, wydatki, dane, dziura
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Vincent 500
78.8.220.* 2015-02-06 16:52
Wymądrzanie się Mordasewicza oraz innych cwaniaczków na temat emerytur [...]. Wmawianie ile uskładasz tyle dostaniesz okaże się za kilka lat fikcja i znowu zabiorą( obniżą) Nam emerytury ! To chory system,chorzy doradcy i beznadzieja !

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###
beee
86.14.197.* 2014-08-18 20:58
Państwo w tym roku musi dołożyć do emerytur blisko 66 mld złotych. W tym samym czasie z podatków z emerytur i rent zbiera 100mld zł
Etatowiec
89.230.8.* 2011-02-12 20:27
Zlikwidować KRUS.Rolnik który posiada więcej jak 20ha.powinien być ubezpieczony w ZUS dochody uzyskane z tego areału są podobne jak minimalna płaca w Polsce.Pracując na etacie nie mam żadnych ulg ani preferencyjnych kredytów, dopłat do hektara,dopłat do zasiewów zwrotów za paliwo, a też muszę do pracy dojechać a jeszcze co miesiąc48%moich pieniędzy zabiera Państwo .Też bym chciał coś z tego mieć że jestem w Unii nawet jak jestem zwykłym pracownikiem.Też bym chciał preferencyjny kredyt na zabudowania samochody a najważniejsze by w końcu nikt nie był w tym Państwie uprzywilejowany.
Zobacz więcej komentarzy (78)