Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dziura w ZUS rośnie. Coraz trudniej będzie ją zasypać

0
Podziel się:

W najbliższych latach niedobór w kasie ZUS sięgnie 70 mld zł.

Dziura w ZUS rośnie. Coraz trudniej będzie ją zasypać
(kprm.gov.pl)

W najbliższych latach niedobór w kasie ZUS sięgnie 70 mld zł. Mimo rosnących wpływów z naszych składek. Tylko w tym roku budżetowe dopłaty do ZUS i KRUS sięgną 80 miliardów złotych.

Rząd jeszcze w poniedziałek zamierzał obciąć wpływy z prywatyzowanych spółek do Funduszu Rezerwy Demograficznej, zarządzanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Według obowiązujących przepisów do FRD powinno wpływać 40 proc. tego co państwo zyska z prywatyzacji. Ten poziom miał być drastycznie - bo aż czterokrotnie - obniżony - do 10 procent. *6 mld zł - *tyle od 2002 roku zgromadzono na koncie Funduszu Rezerwy Demograficznej

Ostatecznie resort skarbu wycofał się ze swojego pomysłu i wpływające na Fundusz środki z prywatyzacji pozostaną na dotychczasowym poziomie.

Jednak system ubezpieczeń społecznych wymaga znacznie większych pieniędzy i nie obcinanie rezerwy demograficznej niewiele tutaj zmieni.

Dziura w systemie emerytalnym rośnie

Od 2002 roku na koncie Funduszu uzbierano niewiele ponad 6 mld zł. I to głównie ze składek, jakie płacimy na ubezpieczenia społeczne. Do FRD trafia 0,35 proc. podstawy wymiaru składki emerytalnej. _ _

_ - Nie ma ściśle określonej kwoty, ani terminy w jakim powinna zostać zgromadzona na koncie Funduszu _ - mówi Money.pl Jacek Długosz, rzecznik prasowy ZUS. _ My po prostu zarządzamy tym co nam przekazuje rząd, nie mamy wpływu na wysokość tych środków _ - dodaje.

Zamysłem twórców Funduszu Rezerwy Demograficznej było zagwarantowanie środków na przyszłe emerytury dla Polaków. FRD ma zasilać Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, ponieważ stosunek liczby osób pracujących i odprowadzających składki w stosunku do emerytów i rencistów maleje i będzie malał nadal.

*Fundusz Ubezpieczeń Społecznych *to pula pieniędzy, z której Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca wszystkie świadczenia. W jego skład wchodzą fundusze: emerytalny, rentowy, chorobowy i wypadkowy.W 2005 roku na 1000 osób w wieku produkcyjnym przypadało średnio 241 osób w wieku poprodukcyjnym. Według prognoz GUS w 2030 roku liczba ta wyniesie 462, a dwadzieścia lat później już przeszło 750 osób.

Już teraz wydatki z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych coraz bardziej przewyższają wpływy ze składek. Państwo w tym roku musi dołożyć blisko 66 mld złotych. W 2013 roku dziura w budżecie FUS powiększy się do blisko 70 mld złotych.

Wpływy i wydatki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wraz z prognozami na najbliższe lata
Lata Wpływy (w mld zł)** Wydatki (w mld zł)
2006 81,3 115,7
2007 89,4 121,1
2008 82,7 135,4
2009 73,5 139
2010 78,1 143,3
2011 82,2 148,3
2012 86,3 153,5
2013 89,9 159,5

źródło ZUS,GUS, prognoza, *wpływy ze wszystkich składek

Największym elementem składowym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest Fundusz Emerytalny. To właśnie najbardziej obciąża budżet ZUS-u. By zasypać te niedobory, coraz głębiej trzeba sięgać do kasy państwa. Po niewielkiej poprawie w najbliższych latach, w dłuższej perspektywie składki pracujących Polaków wystarczą na coraz mniej emerytur.

źródło:ZUS

  • - prognoza

Niewydolność systemu widać doskonale gdy porównamy wpływy ze składek do FUS z wydatkami. Jeszcze w 2006 i 2007 roku ze składek pokryto ponad 70 proc. wydatków Funduszu. W ubiegłym roku było to 61 proc., a w najbliższych latach wg szacunków ZUS, wpływy ze składek pozwolą na pokrycie co najwyżej 56 proc. wydatków.

KRUS jest prawie w całości dotowany. W tym roku rekordowo

Na emerytury rolnicze dokładają wszyscy zatrudnieni poza rolnictwem. W tym roku dotacja z budżetu do KRUS będzie rekordowa. Wyniesie 15,9 mld złotych.

_ źródło: KRUS _

W 2009 roku niewiele ponad 4 proc. wypłacanych rolnikom świadczeń będzie pochodzić z ich składek. Reszta to dotacje z budżetu państwa.

| SKĄD BIORĄ SIĘ NASZE EMERYTURY? |
| --- |
| Składka emerytalna to w Polsce 19,52 proc. wynagrodzenia brutto. Z tego 7,3 proc. przekazywane jest do Otwartych Funduszy Emerytalnych, zaś 12,22 proc. pozostaje w ZUS (to on zbiera składki i przelewa ich część do OFE za co pobiera prowizję w wysokości 0,8 proc. przekazanej kwoty) i służy do wypłacania świadczeń obecnym emerytom. Emerytura z ZUS-u dla dzisiejszych pracowników będzie wypłacona ze składek ich dzieci. Jej wysokość nie będzie wynikać z zarządzania naszymi składkami, bo tak naprawdę kapitał przyszłych emerytów to tylko zapis księgowy. Środki zgromadzone w ZUS waloryzowane są raz do roku o wskaźnik oparty na indeksie cen i usług konsumpcyjnych (inflacja) oraz przyroście sumy składki emerytalnej, jakie zbiera ZUS. Natomiast kapitał gromadzony w OFE jest inwestowany w instrumenty finansowe takie jak: obligacje, bony skarbowe, akcje i jednostki NFI (ich udział nie może przekroczyć 40 proc. wartości portfela) oraz inne papiery dłużne. Takie rozwiązanie powoduje, że nasze składki mogą wypracować dużo większą stopę zwrotu niż środki (a w zasadzie zapis elektroniczny) w ZUS-ie. Przynależność do OFE jest obowiązkowa dla wszystkich urodzonych po 31 grudnia 1968 roku. Objęci nowym systemem zostali także urodzeni przed 1 stycznia 1969, a po 31 grudnia 1948, jednakże mogli dokonać wyboru. Możliwości uczestnictwa w OFE nie mają natomiast urodzeni przed 1 stycznia 1949 roku, którzy otrzymają emerytury tylko z ZUS. KRUS to zupełnie inna historia Ponad 95 proc. wydatków Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pochodzi z budżetu państwa, czyli z naszych podatków. W KRUS ubezpieczonych jest ponad 1,5 mln osób.
Każda z nich płaci składkę raz na kwartał. Obecnie wynosi ona 203 złote. |

Czytaj w Money.pl
*56 mld zł w kasie NFZ. Na leczenie nie zabraknie? * W tym roku Narodowy Fundusz Zdrowia ma do dyspozycji ponad 56 mld zł. Co roku z budżetu państwa na służbę zdrowia idzie coraz więcej pieniędzy. Ale pacjenci nadal czekają w kolejkach.
*Ranking OFE: ZUS wciąż lepszy. Ale dystans maleje * Od początku 2000 roku najlepszy OFE zarobił 33,7 proc. W tym czasie składki w ZUS urosły o 51 proc.
*Jak przejść na wcześniejszą emeryturę * Dotychczasowe warunki przechodzenia na wcześniejsze emerytury w praktyce wygasły 31 grudnia. Jednak wciąż można z nich skorzystać.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)