Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Ustawa dezubekizacyjna. MSWiA przegrywa w sądach

170
Podziel się:

Na 18 spraw kasacyjnych, które trafiły przed Naczelny Sąd Administracyjny, aż 17 zostało rozsądzonych na korzyć byłych funkcjonariuszy pozbawionych na mocy ustawy dezubekizacyjnej części emerytur - wskazuje DGP.

Przyjęta w 2016 r. ustawa dezubekizacyjna
Przyjęta w 2016 r. ustawa dezubekizacyjna (Fotolia)
bEEDWCaJ

Były to pierwsze tego typu sprawy, które trafiły do Naczelnego Sądu Administracyjnego - zaznacza Dziennik Gazeta Prawna. Sąd rozpatrzał decyzje MSWiA, do którego byli funkcjonariusze mogli się odwoływać po niekorzystnych dla nich rozwiązaniach. W miażdżącej liczbie NSA uznało "wyroki" resortu za niesprawiedliwe.

Jak przypomina DGP, przyjęta w 2016 r. ustawa dezubekizacyjna obniżyła emerytury i renty tysiącom osób. Zostały one obniżone do poziomu emerytury minimalnej świadczenia nie tylko byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa, ale także pracowników m.in. resortu spraw wewnętrznych, Ministerstwa Obrony czy Wojsk Ochrony Pogranicza.

bEEDWCaL
Zobacz także: Zniesienie 30-krotności składek ZUS. Ludzie będą płacić, a nie dostaną pieniędzy

Ustawa objęła także osoby, które ze służbami PRL miały do czynienia jedynie przez kilka miesięcy, by przez kolejnych kilkanaście służyć III RP. Są wśród nich i oficerowie, którzy w 1990 r. ewakuowali Amerykanów z Iraku, jak i policjanci czy BOR-owcy.

bEEDWCaR

W sumie ustawa dezubekizacyjna dotyczyła 31 tys. rent i emerytur, w tym około 8 tys. wdów i dzieci funkcjonariuszy. 4,5 tys. osób pozbawionych świadczeń odwołało się od decyzji do resortu spraw wewnętrznych i administracji, a niemal 20 tys. do sądów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEDWCbm
KOMENTARZE
(170)
Do poziomu em...
2 lata temu
NIE minimalnej, tylko ŚREDNIEJ! Niby poważna gazeta a pisze jak tabloid !
Jacek
2 lata temu
Widać złodzieje z PIS nadal opłacają komentarze w internecie.
Oblada
2 lata temu
No i co na to Błaszczak ? Tak się chełpił tą bezmyślną ustawą. Odpowiedzialność zbiorowa ? Gdzieś już o tym było . Należałoby go teraz obciążyć kosztami sądowymi i odsetkami za zwłokę w wypłacie pełnych emerytur. Błaszczak sięgaj do własnego portfela.
bEEDWCbn
ja
2 lata temu
Erdogan wiedziałby co zrobić z takimi haniebnymi wyrokami.wstyd.
kod
2 lata temu
jeżeli ktoś pracował w paszportach przez rok, a 27 lat w wolnej Polsce, to za co zabrali mu emeryturę za 26 lat pracy dla obecnej władzy
...
Następna strona