Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Ustawa dezubekizacyjna. MSWiA przegrywa w sądach

170
Podziel się

Na 18 spraw kasacyjnych, które trafiły przed Naczelny Sąd Administracyjny, aż 17 zostało rozsądzonych na korzyć byłych funkcjonariuszy pozbawionych na mocy ustawy dezubekizacyjnej części emerytur - wskazuje DGP.

Przyjęta w 2016 r. ustawa dezubekizacyjna
Przyjęta w 2016 r. ustawa dezubekizacyjna (Fotolia)
bCZMjiDF

Były to pierwsze tego typu sprawy, które trafiły do Naczelnego Sądu Administracyjnego - zaznacza Dziennik Gazeta Prawna. Sąd rozpatrzał decyzje MSWiA, do którego byli funkcjonariusze mogli się odwoływać po niekorzystnych dla nich rozwiązaniach. W miażdżącej liczbie NSA uznało "wyroki" resortu za niesprawiedliwe.

Jak przypomina DGP, przyjęta w 2016 r. ustawa dezubekizacyjna obniżyła emerytury i renty tysiącom osób. Zostały one obniżone do poziomu emerytury minimalnej świadczenia nie tylko byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa, ale także pracowników m.in. resortu spraw wewnętrznych, Ministerstwa Obrony czy Wojsk Ochrony Pogranicza.

bCZMjiDH

Zniesienie 30-krotności składek ZUS. Ludzie będą płacić, a nie dostaną pieniędzy

Ustawa objęła także osoby, które ze służbami PRL miały do czynienia jedynie przez kilka miesięcy, by przez kolejnych kilkanaście służyć III RP. Są wśród nich i oficerowie, którzy w 1990 r. ewakuowali Amerykanów z Iraku, jak i policjanci czy BOR-owcy.

W sumie ustawa dezubekizacyjna dotyczyła 31 tys. rent i emerytur, w tym około 8 tys. wdów i dzieci funkcjonariuszy. 4,5 tys. osób pozbawionych świadczeń odwołało się od decyzji do resortu spraw wewnętrznych i administracji, a niemal 20 tys. do sądów.

bCZMjiDN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCZMjiEi
KOMENTARZE
(170)
Polo
10 miesięcy temu
Odpowiedzialność zbiorowa..Karanie drugi raz za tą samą sprawę..Prawo nie działa wstecz..Osądzenie bez możliwości obrony..to filary prawa, które naruszono ustawą!!
Obserwator
10 miesięcy temu
No jak mają nie wygrywać jak ta Pisustawa to bubel prawny. Do obalenia w kazdym sadzie gdzie są niezawiśli sędziowie. Po pierwsze to prawo działa wstecz, po drugie wprowadza zbiorową odpowiedzialnośc, po trzecie zap rzecza zasadzie równosci wobec prawa itd bo pewnie prawnicy znajdą jeszcze wiele powodów by w sadzie te decyzje zemsty politycznej obalić. A pozatym ustawa ta narusza zaufanie obywatela do państwa. Bo większośc z tych funkcjonariuszy pozytywnie przeszło weryfikacje juz w demokratycznej Polsce i służyli po 20 i więcej lat temu spoleczestwu.
Monika
10 miesięcy temu
Wprowadzili ustawą ustawą powinni naprawić i przywrócić normalność przecież wielu służył o w wolnej Polsce przeszli wielokrotną weryfikację a mimo to na końcu ziemskiej drogi zostali potraktowani jak najgorszy element pozbawiony podstawowych praw
bCZMjiEj
Prawnik
10 miesięcy temu
Czym się różni Polska od reżimu. Niczym, tam odpowiedzialność zbiorowa, podobnie u nas. Jeżeli kogoś prawomocnie nie skazano to wara od jego emerytury. Ale motłoch się cieszy, gdy komuś się zabiera. Dobrze, że nie jemu. Pomysł, wykreślić Polskę do 89 roku.
Gliniarz
10 miesięcy temu
To epokowe osiągnięcie policmajstra Płaszczaka typka który boi się własnego cienia
Najnowsze komentarze (170)
Do poziomu em...
10 miesięcy temu
NIE minimalnej, tylko ŚREDNIEJ! Niby poważna gazeta a pisze jak tabloid !
Jacek
10 miesięcy temu
Widać złodzieje z PIS nadal opłacają komentarze w internecie.
Oblada
10 miesięcy temu
No i co na to Błaszczak ? Tak się chełpił tą bezmyślną ustawą. Odpowiedzialność zbiorowa ? Gdzieś już o tym było . Należałoby go teraz obciążyć kosztami sądowymi i odsetkami za zwłokę w wypłacie pełnych emerytur. Błaszczak sięgaj do własnego portfela.
ja
10 miesięcy temu
Erdogan wiedziałby co zrobić z takimi haniebnymi wyrokami.wstyd.
kod
10 miesięcy temu
jeżeli ktoś pracował w paszportach przez rok, a 27 lat w wolnej Polsce, to za co zabrali mu emeryturę za 26 lat pracy dla obecnej władzy
CZEKAM
10 miesięcy temu
TERAZ WEZMĄ SIĘ ZA WOJSKO . BYŁEM POBOROWYM DWA LATA WIĘC BĘDE MIAŁ 1200 ZŁ EMERYTURY.; LUB BYŁEM W NIEWOLI UBECKIEJ I NALEŻY MI SIĘ ODSZKODOWANIE !!!! CHYBA TEN Z NOWOGRODZKIEJ I INNI STRACĄ CHAŁPY BO TO PRZYWILEJ KOMUNISTYCZNY!!!!!
aza
10 miesięcy temu
Mam kolegów którzy odprawiali rok lub dwa osoby i pojazdy na przejściu granicznym i tez im obniżyli emeryturkę...czy to byli SBecy..??...ta ustawa była zrobiona pod tępy i ciemny Pisowski elektorat który nic nie czyta a jak czyta to nie rozumie...liczy się krata piwa i kiełbacha z Biedry...to wystarczy do życia więc za to jest krzyżyk przy urnie...więc ponad 90 procent spraw będzie wygranych a wtedy braknie na 500+..
zzse
10 miesięcy temu
tak sędziowie komuniści bronią swoich kolegów jak długo w tej Polsce będzie rządzić w sądach itp komuna i inne dziadostwo komunistyczne
bCZMjiEb
jan
10 miesięcy temu
Za pisu jest większa ubecja niż poprzednio.
wolt
10 miesięcy temu
Oj niewykształcony "milicjancie". Tu nie chodzi o to że ktos przechodził z innej słuzby do SB, tylko z krótkiej pracy np dwa trzy miesiące w SB przechodził do milicji i pracował w niej np 20 lat. Pierwsza sytuacja jest bezdyskusyjna, druga częsta i nie mająca nic wspólnego z dezubekizacją. Mysleć! mysleć!
Zatroskany
10 miesięcy temu
Każdy obecny Pisowiec uczył się we wrogim kraju i ma świadectwa za PRL. W wojsku składał przysięge wierności Związkowi Radzieckiemu. Nikt z tej przysięgi ich nie zwolnił - wiec to potencjalni zdrajcy Wolnej Polski
Maja
10 miesięcy temu
Ci, którzy podlegają pod tę ustawę zostali sprzedani przez policyjne związki zawodowe.
wolny polak
10 miesięcy temu
Jak pisowcy odejdą od władzy wszystkim im trzeba obnizyć emerytur do najniższej bo pracowali dla szeregowego posła , kontakt SB w stanie wojennym Ps. Balbina.Praxca dla Dyktatury tak się kończy.
bobo
10 miesięcy temu
bardzo dobrze niech się odwołują mają takie prawo a co to ich wina że taki system władzy miała Polska.Państwo okrada swoich obywateli mydląc oczy podwyżkami płac a Błaszczak chodzi dumny jak Paw bo dostanie 10.000 zł jak odejdzie
...
Następna strona