Rząd przyjął we wtorek autopoprawkę do projektu nowelizacji ustawy, która ma na celu likwidację Centralnej Informacji Emerytalnej. Projekt został jeszcze przygotowany przez rząd PiS, ale gabinet Donalda Tuska postawił na tańsze rozwiązanie, polegające na rozszerzenie aplikacji mObywatel o dostęp do danych dotyczących prognozowanej emerytury. Chodzi nie tylko w kontekście składek z ZUS i OFE, ale też III filaru emerytalnego oraz takich programów jak PPK oraz PPE.
Nowe przepisy dla użytkowników mObywatela
Jak podano w komunikacie na stronie kancelarii premiera, autopoprawka jest częścią działań deregulacyjnych rządu. Dzięki nowym przepisom, przygotowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji, osoby ubezpieczone będą miały łatwiejszy dostęp do informacji o swoich oszczędnościach emerytalnych. Wszystkie dane będą dostępne w jednym miejscu - w aplikacji mObywatel, za pośrednictwem ZUS, który odpowie za aktualizację danych.
Użytkownicy aplikacji mObywatel będą mogli sprawdzić, ile środków zgromadzili w różnych formach oszczędzania na emeryturę. Użytkownik rządowej aplikacji będzie mógł za pośrednictwem ZUS w prosty sposób podejrzeć, ile środków zgromadził, poza składkami na ZUS, również na takich kontach jak:
- indywidualne konta emerytalne (IKE);
- konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE),
- pracownicze programy emerytalne,
- otwarte fundusze emerytalne (OFE),
- pracownicze plany kapitałowe (PPK),
- a także składki w ramach KRUS dla osób, które prowadzą działalność rolniczą.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po zmianach w aplikacji mObywatel będzie można również zobaczyć dane dotyczące wartości jednostek funduszy, udziałów w papierach wartościowych czy innych instrumentach finansowych, które mogą wpływać na przyszłą wysokość emerytury.
"Przyjęte rozwiązanie to duże ułatwienie – zamiast logować się na kilka stron internetowych lub czekać na coroczne informacje pocztą, wszystko będzie można sprawdzić jednym kliknięciem w aplikacji" – podkreślono w rządowym komunikacie. Aby to było możliwe, instytucje finansowe, takie jak towarzystwa emerytalne, firmy ubezpieczeniowe, fundusze inwestycyjne czy instytucje obsługujące PPK, będą mogły przekazywać niezbędne dane do ZUS w formie elektronicznej.