Nowe przepisy dotyczą Duńczyków urodzonych po 31 grudnia 1970 roku. Osoby zbliżające się do wieku emerytalnego również odczują zmiany. W 2030 roku wiek emerytalny wzrośnie w Danii do 68 lat, a w 2035 do 69 lat.
Dania. Parlament za podwyższeniem wieku emerytalnego
Decyzję poparła większość członków Folketingu (duńskiego parlamentu), mimo że podczas dwugodzinnej debaty pojawiły się głosy sprzeciwu. Zmiany są wynikiem porozumienia z 2006 roku, które zakładało automatyczne podnoszenie wieku emerytalnego w miarę wydłużania się życia.
Gdyby zasada ta była kontynuowana, w 2070 roku Duńczycy przechodziliby na emeryturę w wieku 74 lat. Premier Frederiksen obiecała, że w przyszłości nie będzie drastycznych zmian w wieku emerytalnym, a umowa polityczna w tej kwestii zostanie renegocjowana.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co ciekawe, sama Fredriksen będzie mogła skorzystać z wcześniejszych przepisów, które umożliwią jej pójście na wcześniejszą, parlamentarną emeryturę już w wieku 60 lat. "Dagens Nyheter" podaje, że z tytuły pracy posłanki w latach 2001-2012 może otrzymać w przyszłości emeryturę w kwocie blisko 24 tys. koron. Obecnie ma 47 lat.
Posłom do parlamentu Danii przysługuje emerytura parlamentarna, którą mogą uzyskać już w wieku 60 lat, ale tylko wtedy, jeśli zasiadali w parlamencie przez co najmniej 1 rok przed 1 lipca 2007 r. Obecnie w Danii wiek emerytalny jest taki sam dla kobiet i mężczyzn. Emeryturę można uzyskać po ukończeniu 67 lat.