Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Wyższa emerytura. Wiele zależy od tego, kiedy złożysz wniosek do ZUS

61
Podziel się:

Według szacunków ZUS w tym roku 300 tys. Polaków uzyska prawa emerytalne. Od tego, w którym miesiącu złożą wniosek o emeryturę, w dużej mierze zależy wysokość świadczenia. Najlepszym miesiącem na taki krok jest lipiec.

Wyższa emerytura. Wiele zależy od tego, kiedy złożysz wniosek do ZUS
1 marca emerytów czeka rekordowa waloryzacja świadczeń. Niedługo po niej rozpocznie się wypłata "trzynastek" (Adobe Stock, Photographer: Grzegorz Slemp)

Lipiec może okazać się najlepszym czasem do przejścia na emeryturę. Z prognoz wynika, że może to gwarantować emeryturę nawet o 400 zł wyższą. Wszystko za sprawą rocznej waloryzacji kapitału, jaki zgromadziliśmy w ZUS. Przejście na emeryturę w lipcu to także gwarancja otrzymania "czternastki", która będzie wypłacana w sierpniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Granica wieku emerytalnego się przesuwa. Do siedemdziesiątki? "Rynek pracy się zmienia"

Okazuje się jednak, że marzec to także nie najgorszy czas na przejście na emeryturę. Do 31 marca obowiązują bowiem aktualne tablice dalszego trwania życia. To na ich podstawie ZUS wyliczy świadczenia. Z aktualnych danych wynika, że Polacy żyją krócej (wpłynęła na to pandemia), a to oznacza, że emerytury są wyższe o kilkaset złotych. Nowe tablice, które poznamy 1 kwietnia, mogą już nie być tak korzystne.

Już za tydzień, 1 marca, wszystkich emerytów czeka waloryzacja, która, zgodnie z zapowiedziami rządu, wyniesie w tym roku rekordowe 14,8 proc. W 2023 r. obowiązywać będzie waloryzacja emerytur procentowo-kwotowa. Jednak aby załapać się na waloryzację i trzynastkę, wniosek o emeryturę trzeba było złożyć w styczniu lub na początku lutego. ZUS musi mieć czas na jego rozpatrzenie.

Niższe emerytury podniesione zostaną kwotowo. Zagwarantowana zostanie minimalna podwyżka, która wyniesie 250 zł. Wyższe świadczenia waloryzowane będą procentowo. To sprawi, że najniższa emerytura wzrośnie do kwoty 1588,44 zł.

Tuż po waloryzacji seniorów czeka wypłata "trzynastek". W tym roku ZUS je przyspieszy. Dzięki temu, osoby mające termin wypłat emerytur i rent 1 kwietnia, swoje powiększone już świadczenia otrzymają do 31 marca. "Trzynastka" wyniesie tyle, co minimalna emerytura. Wypłaty jednak będą zróżnicowane, bo rząd w tym roku nie zwolnił emerytów z zapłacenia podatku od trzynastej emerytury. "Trzynastkę" otrzyma każdy, kto na dzień 31 marca 2023 r. będzie mieć prawo do emerytury.

Emerytura dwa razy wyższa. Prezes ZUS ma radę

ZUS zachęca Polaków do odłożenia decyzji o przejściu na emeryturę. Prezes Zakładu przypomina, że emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych są obliczane w myśl zasady zdefiniowanej składki. Oznacza to, że im więcej opłacamy składek oraz im później przechodzimy na emeryturę, tym wyższe będzie otrzymane świadczenie.

- Odłożenie decyzji o przejściu na emeryturę o rok może zwiększyć przyszłe świadczenie nawet o 10–15 proc. Odczekanie 7 lat może je nawet podwoić – przekonuje prof. Gertruda Uścińska. - Przekonała się o tym emerytka, która na emeryturę przeszła w wieku 81 lat i 6 miesięcy, mając ponad 61 lat stażu pracy. Dziś otrzymuje najwyższą kobiecą emeryturę w Polsce, która wynosi 26,8 tys. – dodaje prezes ZUS.

Uścińska radzi, by przed przejściem na emeryturę skonsultować się z doradcą, który dostępny jest w każdej placówce ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(61)
Kuku
11 miesięcy temu
Może jednak będzie coś więcej jak pójdę w lipcu bo większa kwota i dzielona na mniejszą ilość miesiecy i powiększona o większą ilość miesiecy. Ciekawe jak to naprawdę wychodzi. Ile trzeba by iść później aby było tak jak tablica z 2022 i ile się tracii bo się nie weźmie emerytury za miesiące opóźnienia ? Może stracę a może zyskam. Kto umie liczyć niech liczy.
Trust
11 miesięcy temu
Wszyscy błądzą w półprawdzie. Jak coś ci da waloryzacja kapitału w czerwcu to tabela długości życia ci zabierze. Pero pero bilans musi wyjść na zero.
O tym się nie...
12 miesięcy temu
Najlepiej będą miały emerytki, które należały do OFE i rok albo dwa lata temu albo teraz przeszły/ przechodzą na emeryturę w wieku 60 lat. Przez okres 5 lat oprócz emerytury z ZUS i kapitałowej będą pobierały trzynastki i czternastki. A po 5 latach ich pobierania ZUS przeliczy im powtórnie emeryturę w taki sposób jak gdyby dopiero teraz składały wniosek.
Pomyśl
rok temu
Jakbym siedziała na stołeczku za grube tysiączki też bym pracowała do 80-tki., ale na najniższej to konczę lata i na emeryturę a dorobic będę mogla jak będę chciała i bedę miała dwie wypłaty. Napewno będzie to więcej niż emerytura po 65 r. ż
dziadek
rok temu
w ubiegłym rok dostałem 34 zł "czternastki"
...
Następna strona