Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|

ZUS zwaloryzował składki. Sprawdź, o ile zwiększy ci się emerytura

8
Podziel się:

Znamy już wskaźnik waloryzacji składek zgromadzonych w ZUS w czerwcu 2021 roku. Kapitał Polaków na kontach emerytalnych wzrośnie o niemal 164 mld zł - podał ZUS. Jeśli ktoś na koniec stycznia posiadał na swoim koncie 450 tys. zł, to waloryzacja zwiększy jego oszczędności o 24,3 tys. zł.

ZUS zwaloryzował składki. Sprawdź, o ile zwiększy ci się emerytura
ZUS zwaloryzował składki na kontach i subkontach emerytalnych w czerwcu 2021. Środki zgromadzone przez Polaków wzrosną o niemal 164 mld zł. (Adobe Stock)
bEIGwqOJ

ZUS zakończył waloryzację na kontach i subkontach ubezpieczeniowych. Zebrane przez Polaków składki na emerytury wzrosły o 5,41 proc. Stany subkont z kolei urosły o 5,23 proc.

Waloryzacja kont i subkont emerytalnych w czerwcu 2021

Czerwcowa waloryzacja oznacza podwyżkę kapitału zgromadzonego przez Polaków. Jak przekazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, kapitał na ubezpieczenia i emerytury wzrósł o ok. 163,9 mld zł.

Co to oznacza w praktyce? Jeżeli ktoś na koniec stycznia posiadał na swoim koncie 450 tys. zł, to waloryzacja z czerwca zwiększy jego oszczędności o 24,3 tys. zł. Jeżeli natomiast w styczniu miał na koniec 850 tys. zł, to po waloryzacji będzie miał niemal 896 tys. zł.

bEIGwqOL
Zobacz także: Zapomnij o czternastce. Idzie Polski Ład. Maląg: 70 proc. emerytów skorzysta na zmianach

Jeszcze w 2020 roku, po waloryzacji, Polakom przybył znacznie większy kapitał. ZUS podał, że rok wcześniej oszczędności ubezpieczonych urosły o ponad 243 mld zł. Przed rokiem kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne oraz kapitału początkowego wzrosły o 8,94 proc., a subkonta - o 5,73 proc.

bEIGwqOR

W 2019 roku natomiast mieliśmy do czynienia z rekordową waloryzacją. Wtedy to ówczesna minister rodziny Elżbieta Rafalska ogłosiła, że waloryzacja wyniesie 9,2 proc. Kapitał zgromadzony na subkontach natomiast wzrósł o 5,01 proc. Dzięki temu stan kont ubezpieczonych w ZUS wzrósł o 214,2 mld zł.

Chcesz przejść na emeryturę? Poczekaj do lipca

Eksperci od lat powtarzają osobom uprawnionym do pobierania emerytur, by z decyzją o przejściu na nią wstrzymali się przynajmniej do lipca. Dlaczego?

bEIGwqOS

W momencie kiedy decydujemy się zakończyć życie zawodowe, ZUS wylicza wysokość naszego świadczenia. Nasz kapitał dzieli poprzez prognozowaną długość życia. Jeżeli zatem zrobi to w lipcu, to nastąpi to już po czerwcowej waloryzacji, co oznacza wyższy kapitał do podziału.

Waloryzacja składek w ZUS zależy od inflacji, wzrostu płac oraz liczby ubezpieczonych w roku poprzednim. Natomiast waloryzacja subkonta jest zależna od dynamiki wzrostu PKB z ostatnich 5 lat. Należy przy tym nadmienić, że w 2020 roku PKB Polski spadło - po raz pierwszy od przeszło 30 lat.

bEIGwqOT

Osoby posiadające oszczędności w ZUS ze zmianami po czerwcowej waloryzacji zapoznają się na Platformie Usług Elektronicznych. ZUS nie wyśle jednak do ubezpieczonych informacji na papierze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEIGwqPm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
emerytka
2 miesiące temu
Szlag mnie trafia i innych emerytów pewnie tez !Kombinują,motają,plotą bzdedy.ODDAJCIE KRADZIONY PODATEK I NIC NIE TRZEBA ROBIĆ!!!!!
Marek
3 miesiące temu
To jest pomyłka czy oszustwo? w 2020 r. inflacja 3,4 % a waloryzacja 5,41 % w 2019 r. inflacja 2,3 % a waloryzacja 8,94 %, w 2018 inflacja 1,6 % a waloryzacja 9,20 %. Jak widać nie uwzględniła inflacji. Z matematyki ocena 1. Widać wyraźnie różnicę w kwocie waloryzacji: Waloryzacja składek emerytalnych Polaków 2020 2019 2018 Wskaźnik waloryzacji składek 5,41 proc. 8,94 proc. 9,2 proc. Wskaźnik waloryzacji subkont 5,23 proc. 5,73 proc. 5,01 proc. Kwota wzrostu kapitału Polaków 163,9 mld zł 243,4 mld zł 214,2 mld zł Oszczędność dla ZUS i skarbu państwa przy takim wskaźniku to 79 500 000 000 zł, których pozbawiono przyszłych emerytów.
Kazik
4 miesiące temu
Jaki ład? To są ciągle te same brednie. Te niby podwyżki nie przestaje w żaden sposób do rzeczywistych kosztów życia, że nie wspomnę o godziwych warunkach. W tym kraju to nic tylko czytać, pisać i do krów. Jeść też byle tylko brzuch był pełny. Słuchać ślepo polityków i jakoś się przeżyje. Aha, można jeszcze podkraść i pokombinować A! Są jeszcze podróże z punktu A do punktu B i koniec 🤣 Mamy obraz kraju i taki zawsze było jest i będzie.
bEIGwqPn
adra
4 miesiące temu
Podzieliłem wzrost przez bazę, i wychodzi zaledwie 5,4% - to skandal, przecież widzimy ile rosną ceny w sklepach, koszt energii, czy wszystkie usługi! Kto tam wylicza inflację, nie patrząc na prawdziwe ceny które musimy płacić?!
lol
4 miesiące temu
kto ma 450 tyś na koncie emerytalnym prezes ZUS ?? , ja po 24 latach pracy mam 15tyś , gdyby nie reforma ofe to miałbym dodatkowe kilkanaście tyś, wiele produktów w ciągu dwóch lat podrożało o 100% , waloryzacja 5,5% . to kpina ze społeczeństwa i przejadanie składek przez ułomny system emerytalny.