Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

25 lat więzienia za fałszowanie faktur VAT przesądzone. Prezydent podpisał zmiany w Kodeksie karnym

217
Podziel się:

Nowe przepisy mają pomóc w zwalczania procederu wyłudzania z budżetu pieniędzy za naliczony VAT.

25 lat więzienia za fałszowanie faktur VAT przesądzone. Prezydent podpisał zmiany w Kodeksie karnym
(East News/Bartosz Krupa)

Prezydent podpisał nowelę Kodeksu karnego, która zakłada m.in. 25 lat więzienia za fałszowanie faktur VAT o wartości ponad 10 mln zł. Nowe przepisy mają pomóc w zwalczania procederu wyłudzania z budżetu pieniędzy za naliczony VAT - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

Ustawa wejdzie w życie 1 marca 2017 r. Przewiduje zmiany nie tylko w Kodeksie karnym, lecz także w ustawach o policji, CBA, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej i kontroli skarbowej. Instytucje te mają uzyskać możliwość "prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz kontroli i utrwalania rozmów telefonicznych w przypadku najpoważniejszych typów czynów zabronionych" przewidzianych w noweli.

W informacji podkreślono, że zjawisko to przybrało poważny charakter ze względu na jego powszechność, skalę uszczupleń i zróżnicowane metody działania sprawców.

Krajowy program przeciwdziałania i zwalczania przestępczości zorganizowanej na lata 2012-2016 przygotowany przez Departament Analiz i Nadzoru MSWiA wskazał, iż proceder zorganizowanych wyłudzeń, liczonych w miliardach złotych, uzyskanych kosztem budżetu państwa może powodować zagrożenie dla stabilności finansów państwa; podatek VAT jest bowiem jednym z głównych źródeł zasilania budżetu.

"Uchwalenie niniejszej ustawy, uwidacznia nowe, surowsze podejście do kwestii karania sprawców przestępstw wprowadzanych ustawą, co wynika z przekonania ustawodawcy, iż dolegliwość dotychczas stosowanych kar nie przystawała w żadnym stopniu do rozmiarów spowodowanych szkód" - podkreśliła Kancelaria Prezydenta.

Nowela wprowadza do Kodeksu karnego nowe kategorie przestępstw: wystawianie fikcyjnych faktur VAT oraz ich podrabianie i przerabianie w celu użycia jako autentycznych.

W myśl ustawy, jeżeli fałszywa faktura służąca do wyłudzenia zwrotu VAT dotyczy towarów lub usług o wartości przekraczającej 5 milionów złotych, przestępstwo będzie zagrożone karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. Gdy wartość towarów lub usług wskazanych w fałszywych fakturach przewyższać będzie 10 milionów złotych, sprawcom grozić będzie, tak jak w przypadku najpoważniejszych zbrodni, kara pozbawienia wolności w najcięższych wypadkach nawet na 25 lat więzienia.

Dokument wprowadza możliwość łagodniejszego potraktowania sprawcy, poprzez zastosowanie nadzwyczajnego złagodzenia kary, w wypadku ujawnienia przez niego wszystkich okoliczności przestępstwa oraz wskazania osób współdziałających, a w razie zwrócenia korzyści majątkowej osiągniętej z przestępstwa - nawet odstąpienia od wymierzenia kary. Ma to m.in. na celu rozbicie mafijnych powiązań w grupach przestępczych - wskazuje uzasadnienie.

Przypomnijmy, że nowe przepisy już na etapie prac w Sejmie wzbudziły spore kontrowersje. Kluby opozycyjne były przeciwne rządowemu projektowi nowelizacji Kodeksu karnego, zakładającemu wprowadzenie m.in. kary 25 lat więzienia za wyłudzenia podatku VAT. Nowoczesna złożyła wtedy wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Na zapisy projektu narzekał też wówczas Jerzy Jachnik z klubu Kukiz'15. - Przedsiębiorcy są traktowani jak psy, a będą traktowani jak zdechłe psy - powiedział.

wiadomości
gospodarka
baza wiedzy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(217)
ZAZ
6 lat temu
ustawa wejdzie w życie 1 MARCA 2017 roku, czyli obowiązuje już od 3 (słownie: trzech) miesięcy. I co dobrze jest. Paqnie redahyóże Bartoszu Wawryszuku (pewnie za świniaka skończony licencjat), czy sczytałeś choćby swoje wypociny...
myslecinaczej
6 lat temu
jaki tutaj jazgot niezadowolenia! Czesc to typowi nieudacznicy, co krytykują wszystko, bo tylko tyle potrfia (taki polski maruda, tylko ponarzekać potrafi). Inni to ludzie, którym takie przepisy sa wyraźnie nie na reke. Dlaczego? Bo kradli i dalej chcą kraść!
Skaldowie
6 lat temu
Ludzie wypad z drogi bo Długopis jedzie...
T.
6 lat temu
Jak wzrosły kary za poważne nadużycia finansowe to od razu pojawiło się tu i ówdzie gremialne niezadowolenie. Widać zatem jaka była skala oszustw podatkowych.
Kewlys
6 lat temu
Nie mam dobrego zdania o PAD... Lewą ręką podpisuje lewe ustawki PiS-u... Pampersowa polityka go zgubi, najwyższy czas zacząć kompletować Trybunał Stanu dla niego, kolegów i koleżanek z tej sekty... Ustawa o Vat..? Wątpię aby poprawiło to ściągalność podatków. PiS jest tchórzliwy, potrafi łupić tylko rodzime firmy. Niech Morawiecki i jego kasta pokażą zestawienie, ile podatków wpłynęło do budżetu Państwa ze strony zachodnich korporacji, a ile ze strony polskich firm..? "Cieńki Bolek" z tego Morawieckiego, gdyż wie, że po stronie koncernów są całe zastępy wyspecjalizowanych prawników. Niech MF ściągnie zaległe podatki ze strony "nienarodowych" korporacji, jak zrobiła to UE wobec Apple'a i nie będzie żadnej "dziury budżetowej" w tym kraju... Do tego trzeba mieć "jaja" , wiedzę, wyspecjalizowaną ekipę, która podejmie takie wyzwanie...
...
Następna strona