Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

25 lat więzienia za fikcyjne faktury? Sejm nie odrzucił kontrowersyjnego projektu

112
Podziel się:

To projekt rządowy, który wprowadza do Kodeksu karnego nowe kategorie przestępstw: wystawianie fikcyjnych faktur VAT oraz ich podrabianie i przerabianie w celu użycia jako autentycznych.

25 lat więzienia za fikcyjne faktury? Sejm nie odrzucił kontrowersyjnego projektu
(Michał Wargin/East News)

Sejm nie zgodził się w czwartek na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu noweli Kodeksu karnego, zakładającego m.in. kary 25 lat więzienia za wyłudzenia VAT, na podstawie fikcyjnych faktur o wartości powyżej 10 mln zł.

Za odrzuceniem w pierwszym czytaniu było 196 posłów, przeciw było 223 posłów, a 3 wstrzymało się od głosu. Wniosek taki złożył klub Nowoczesnej.

To projekt rządowy, który wprowadza do Kodeksu karnego nowe kategorie przestępstw: wystawianie fikcyjnych faktur VAT oraz ich podrabianie i przerabianie w celu użycia jako autentycznych.

Według projektu, jeżeli fałszywa faktura służąca do wyłudzenia zwrotu VAT dotyczy towarów lub usług o wartości przekraczającej 5 milionów złotych, przestępstwo będzie zagrożone karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Gdy wartość towarów lub usług wskazanych w fałszywych fakturach przewyższać będzie 10 milionów złotych, sprawcom grozić będzie, tak jak w przypadku najpoważniejszych zbrodni, kara pozbawienia wolności w najcięższych wypadkach nawet 25 lat więzienia - zakłada projekt.

Dokument wprowadza możliwość łagodniejszego potraktowania sprawcy, poprzez zastosowanie nadzwyczajnego złagodzenia kary, w wypadku ujawnienia przez niego wszystkich okoliczności przestępstwa oraz wskazania osób współdziałających, a w razie zwrócenia korzyści majątkowej osiągniętej z przestępstwa - nawet odstąpienia od wymierzenia kary. Ma to m.in. na celu rozbicie mafijnych powiązań w grupach przestępczych - wskazuje uzasadnienie.

Propozycja przewiduje zmiany nie tylko w Kodeksie karnym, lecz także w ustawach o policji, CBA, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej i kontroli skarbowej. Instytucje te mają zyskać możliwość "prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz kontroli i utrwalania rozmów telefonicznych w przypadku najpoważniejszych typów czynów zabronionych przewidzianych w projekcie".

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(112)
Obywatel
6 lat temu
Nareszcie odpowiedni kodeks karny dla złodzieji!!!
Arado
6 lat temu
Chyba kara konfiskaty majatu oskarzonego i rodziny byla by skuteczniejsza i 15 lat no bo 25lat jest juz za zbrodnie.
Matthew
6 lat temu
Głupota tego posunięcia nie zna granic. Jakby kara śmierci byla w kodeksie to chyba by ją durnie wpisali w tą ustawę. Karać trzeba ale przecież to tylko oszustwo, nie morderstwo! Kara więzienia od roku do pięciu skutecznie by powstrzymała chętnych do pomnożenia majątku ta drogą. Chyba druga część tego monstrum stoi za dwudziestoma pięcioma(!?) latami odsiadki. To odstąpienie od kary dla kapownika. Student prawa dojdzie do tego, że mechanizm takich przestępstw ogranicza się do tak malej liczby wtajemniczonych i jest utajniony do tego stopnia, że stawiam dolary przeciw orzechom, że przypadków kapowania nie będzie a jeśli to łańcuszek będzie za krótki, aby uznać takie straszenie za sukces prawniczy. Będzie tylko mnóstwo interwencji z zewnątrz obrońców praw człowieka i organizacji wszelkich innych maści.
i-wesio
6 lat temu
ziobro do pierdla, paragraf sie znajdzie i na niego
i-wesio
6 lat temu
ja bym sugerował karać za takie coś jak w chinach, czyli śmiercią
...
Następna strona