Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Akt notarialny. Co musi zawierać?

1
Podziel się:

Akt notarialny to czynność, która może być sporządzony wyłącznie przez notariusza. Czasem jednak zdarzają się wyjątki od tej zasady. Oryginalne akty notarialne zawsze pozostają w kancelarii notarialnej.

Oryginał aktu notarialnego pozostaje u notariusza przez 5 lat
Oryginał aktu notarialnego pozostaje u notariusza przez 5 lat (Daniel Jedzura, Shutterstock)

Akt notarialny to szczególny dokument, który sporządzany jest przez notariusza. Notariusz jest współuczestnikiem czynności, w której czasie dochodzi do oświadczenia woli i spisuje treść takich oświadczeń, a także odczytuje stronom. Ostatecznie na końcu podpisuje ten dokument.

Trzeba wiedzieć, że oryginał aktu notarialnego zawsze znajduje się w kancelarii notarialnej. Strony, które wyrażają oświadczenia woli, otrzymują jedynie odpisy. Są one jednak powtórzeniem oryginałów i mają wartość dokumentów oryginalnych.

Znaczenie aktu notarialnego

Akt notarialny musi zawierać oświadczenie woli złożone ustnie przez stronę. Notariusz lub inna osoba, jednak zawsze w obecności notariusza, musi odczytać ten akt. Gdy strony aktu potwierdzą, że zgadzają się z treścią aktu, jest on podpisywany przez notariusza i obie strony.

Sporządzenie aktu notarialnego musi być przygotowany zgodnie z zasadą jedności osób, miejsca i akcji.

  • Choć akt notarialny powinien być sporządzony przez notariusza, to od tej zasady są pewne wyjątki:
  • Akt notarialny może być sporządzony przez polskiego konsula, jeśli ma pisemne upoważnienie Ministra Sprawiedliwości po otrzymaniu wniosku Ministra Spraw Zagranicznych. Trzeba jednak pamiętać, że to jest sytuacja szczególna.

Jeśli w danej miejscowości nie ma kancelarii notarialnej, to podpisy mogą poświadczać banki lub przewodniczący zarządu gminy w miejscowości.

Trzeba wiedzieć, że jeśli przepisy mówią o tym, że czynność prawna musi mieć formę aktu notarialnego, to trzeba ten wymóg wypełnić. Inaczej cała czynność jest nieważna.

Jak wygląda akt notarialny?

Każdy akt notarialny składa się z pięciu głównych części. W pierwszej mamy datę, miejscowość, w której zawarty był akt, dane stron, a także określenie sposobu, w jaki stwierdzono tożsamość. Potem wpisujemy informacje dotyczące podatków, opłaty skarbowej, a także taksy notarialnej. Na końcu zawsze występuje stwierdzenie o odczytaniu, przyjęciu i podpisaniu aktu, oraz podpisy osób stawiających i notariusza.

Co zwykle zawiera akt notarialny?

Zgodnie z prawem akt notarialny musi być przygotowany po polsku. Wśród niezbędnych elementów aktu są:

  • dokładny dzień, miesiąc i rok sporządzenia aktu;
  • miejsce sporządzenia aktu;
  • dane notariusza;
  • dokładne dane stron;
  • stwierdzenie, że akt odczytano, przyjęto i podpisano;
  • podpisy stron i podpis notariusza.

Trzeba pamiętać, że każdy oryginał aktu notarialnego jest przechowywany u notariusza przez 5 lat. W tym czasie nie może on wyjść poza kancelarię. Gdy termin dla takiego aktu się skończy, oryginał przekazywany jest to archiwum ksiąg wieczystych właściwego sądu rejonowego.

msp
poradnik seo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
tuna
5 lata temu
Mój akt notarialny sporządziła dla mnie notariusz Cejrowska. Doświadczona, rzetelna. Sprawna obsługa.