Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Mikołajewska
|

Blokowanie kont oszustów podatkowych. Nowy projekt ustawy ma uszczelnić system poboru VAT

21
Podziel się:

Szef KAS będzie mógł zablokować konto firmy w razie podejrzenia, że może ona wykorzystać system bankowy lub SKOK do oszustwa podatkowego - zakłada projekt ustawy, którym we wtorek ma zająć się rząd.

Nowy projekt ustawy ma uszczelnić system poborów VAT.
Nowy projekt ustawy ma uszczelnić system poborów VAT. (Shutterstock/bleakstar)

Szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie mógł zablokować konto firmy w razie podejrzenia, że może ona wykorzystać system bankowy lub SKOK do oszustwa podatkowego - zakłada projekt ustawy, którym we wtorek ma się zająć rząd.

Chodzi o projekt nowelizacji niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych, przygotowany w resorcie finansów.

Projekt zakłada, że szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie mógł zażądać blokady rachunku przedsiębiorcy na okres nie dłuższy niż 72 godziny, jeżeli można domniemać, że przedsiębiorca wykorzystuje działalność banków lub SKOK-ów do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi.

Zobacz także: Zobacz też: Rewolucja w kontroli podatku VAT

Projekt zakłada także uruchomienie Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej (STIR), za pomocą którego instytucje finansowe będą przesyłać do izby rozliczeniowej oraz KAS informacje o rachunkach firm i transakcjach na nich. Izba rozliczeniowa opracuje tzw. wskaźniki ryzyka wykorzystywania danego konta do oszustw skarbowych.

Szef KAS ma natomiast prowadzić analizę ryzyka wykorzystywania banków i SKOK-ów do wyłudzeń skarbowych, zwłaszcza w zakresie VAT, przez zorganizowane grupy przestępcze oraz przestępstw z tym związanych (np. wystawianie pustych faktur).

Projekt reguluje zasady blokowania rachunków przedsiębiorcy podejrzanego o oszustwa skarbowe do 72 godzin (z możliwością przedłużenia do trzech miesięcy). Przewiduje też stworzenie elektronicznego wykazów podmiotów, które nie zostały zarejestrowane jako podatnicy VAT, zostały wykreślone z rejestru z urzędu (bez konieczności zawiadamiania go o tym), bądź zostały przywrócone jako podatnicy VAT. Wykazy te będą udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej MF.

- W karuzelach VAT służących wyłudzeniu zwrotów VAT transfery środków przez kolejne rachunki są najczęściej przeprowadzane z wykorzystaniem systemu bankowego. Analiza nadużywania sektora bankowego może posłużyć nie tylko jako narzędzie wykrywania przestępstw popełnianych na szkodę instytucji finansowych lub ich klientów, ale także przestępstw skarbowych - czytamy.

MF szacuje, że na podstawie projektowanych rozwiązań rocznie będzie blokowanych około 4,6 tys. rachunków. Zdaniem resortu zmiana w ciągu 10 lat od wejścia w życie może przynieść budżetowi ponad 47 mld zł. Projekt zakłada 14-dniowe vacatio legis dla zmian.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(21)
stasiek
5 lata temu
No to na co czeka rząd kościól aż prosi się i składa rąsie do bozi by ją opodatkowali na równi z plebsem łatwo wiernym i naiwnym
a oni się nie...
5 lata temu
wg p.i.s.u. wszyscy jesteśmy oszustami
Iwona
5 lata temu
kolejna broń do walki z opozycją. zablokują konta i nikt im nie podskoczy. Ciekawe co te owieczki za srebrniki teraz sobie myślą? że to sprawiedliwość kroczy?
Ewa
5 lata temu
Zajmijcie sie pisowskimi skokami tam jest ponad 5miliardow.
Adam
5 lata temu
Wystarczy zatem cień podejrzenia i już Ci rozwalą biznes...a potem, co może będą przepraszać, że się pomylili. Żenada! Bezprawie urzędnicze ma coraz większy zasięg.
...
Następna strona